Philips VTrack
Glede na to, da je piratstvo za nekatere še vedno pereč problem (za druge pa blagoslov), se veliko podjetij trudi odkriti nepremagljive načine, kako ga omiliti oziroma odpraviti. Eno teh podjetij je tudi slavni Philips, ki je pred kratkim razvil t. i. VTrack – sistem “video vodnega žiga”. Preden se domači “torrentaši” začnete živčno praskati, je najprej treba povedati, da je VTrack namenjen ponudnikom plačljivih televizijskih vsebin in njihovim partnerjem, ki bi naj pričujočo tehnologijo vdelovali v svoje škatle, namenjene dešifriranju določenih boljših programov. In kot verjetno dobro veste, takšna distribucija televizijskih programov pri nas v Sloveniji skorajda ne obstaja oziroma je zelo nerazširjena.
VTrack deluje tako, da v videosignal zapiše nezaznaven, neuničljiv in unikaten žig, ne da bi s tem kakorkoli motil prejemnika tega signala. Če odjemalci plačljivih programov kopirajo filme in nanizanke ter jih pošiljajo/razprodajajo naokoli, s tem pošiljajo naokoli tudi svoj unikaten žig, s pomočjo katerega jih lahko nato predstavniki oblasti v modrem zlahka izsledijo. Sistem torej deluje nekako tako, kot bi z vsako piratsko kopijo poleg prilagali fotokopijo svoje osebne izkaznice.
Za zdaj tehnologijo še preizkušajo, toda Philips ima z njo velike načrte. Tudi običajni uporabniki, ki nimajo želje po razpošiljanju vsebin po spletu, si lahko zaradi Vtracka na svojih priljubljenih programih obetajo več HD-vsebin in še hitrejše izdaje filmov na televizijah, saj ponudniki ne bodo več (toliko) v strahu glede piratstva. VTrack drugače podpira tako SD- kot HD-video vsebine, MPEG-2, MPEG-4, H.264/AVC, VC-1 kodeke in je, kar se formatov tiče, neodvisen.
Če je VTrack res neuničljiv in nespremenljiv, kot to trdijo pri Philipsu, bomo verjetno videli šele takrat, ko ga v roke dobijo njegovi nasprotniki. Tako bomo zdajšnje hvalisanje, da se ga ne da ločiti od vsebine ali spremeniti, pa če videu še tako zmanjšamo ločljiovst ali ga stisnemo, vzeli z rezervo (je pa tudi res, da pri Philipsu tovrstno tehnologijo uspešno razvijajo že šest let). Če pa se bo zadeva dejansko prijela in bodo z njeno pomočjo polovili nekaj nalagalcev, boste dolvlačilci morda nekoliko težje na spletu našli najnovejše epizode priljubljenih nanizank.
Prijavi napako v članku