Novi standardi komunikacijskih omrežij za 5(6)G
Napovedi o novi tehnologiji, ki bo zagotovila komunikacijska omrežja z boljšimi lastnostmi od obstoječih. Saj veste, boljše storitve za uporabnike po ugodnejši ceni. In vedno je vprašanje, kako verjeti takšni napovedi.
Ko se enkrat pojavijo standarda IEEE, ITU-T, ETF, ETSI, je verjetnost, da bo zgodba ‘šla skozi fazo uresničitve’ skoraj 99,90 odstotna. Pri snovanju standardov namreč sodelujejo predstavniki vodilnih podjetij, ki razvijajo in proizvajajo komunikacijsko opremo ter predstavniki omrežnih operaterjev, ki posredujejo svoje želje in pričakovanja. Novi standard zagotavlja interese vseh udeleženih in je uresničljiv.
Organizacije za standarde v bistvu postavijo progo in določijo železniško postajo. Proizvajalci opreme zgradijo mesto. Omrežni operaterji skrbijo za obratovanje omrežja. Kaj pa ostane odprto?
Koliko časa bo ta nova tehnologija proizvajalcem opreme in omrežnim operaterjem zagotavljala prednost na trgu komunikacijskih rešitev. Večina tehnoloških rešitev ima zadnje čase ‘življenjsko dobo’ krajšo od pet let! Včasih se pojavijo nove tehnologije, ki predstavljajo prekretnico. To opazite po tem, da se uporabi bistveno drugačen pristop ter da uveljavljeni ponudniki opreme in storitev postanejo zelo tihi. Če oprema uporablja bistveno drugačen pristop, to pomeni, da bo čas do implementacije daljši, saj morajo načrtovalci omrežja zbrati pogum in se boriti proti obstoječim lobijem in številnim strokovnjakov, ki posedujejo certifikate za obstoječo tehnologijo, opremo, protokole…
Kaj pa pridobitve?
Omrežja, ki se postavijo, imajo veliko daljšo življenjsko dobo, saj so prišla na začetek časovnega okna uporabe posamezne tehnologije. In najbolj pomembno, prednost pred tistimi omrežnimi operaterji, ki uporabljajo ‘legacy’ tehnologije, je bistvena in omogoča prednost na trgu.
Se pripravljate na nadgradnjo svojega komunikacijskega omrežja?
Čas je denar in če najdete čas, da ustrezno ukrepate, se vam bo vloženi čas splačal. Kaj pa je ustrezno ukrepanje? To je odvisno od tega, kje v ‘verigi’ ponujanja komunikacijskih storitev se nahajate ter kako danes ponujate storitve na trgu.
Iz izkušenj, ki jih v Smart Comu imamo s transportnimi omrežji, je ‘življenjsko okno’ opreme za transportna omrežja s funkcionalnostjo na nivoju OSI – 1 in 2 nekje od deset do petnajst let. Pri takšnih pogojih obratovanja je smiselno opremo za realizacijo transportnih omrežij, ki uporablja tehnologije DWDM, ROADM… ločiti v posebne naprave in 100, 200 ali 400 Gb/s linijske optične vmesnike vgraditi v transportno opremo.
Prijavi napako v članku