Najslabša dostopna gesla v letu 2011
Verjetno se je že vsakdo izmed nas srečal s težavo pri izbiri dostopnega gesla, bodisi za elektronsko pošto, družbeno omrežje, spletno bančništvo ali kakšno drugo spletno storitev. V strahu, da bi geslo pozabili, pogosto zanj izberemo stvar, ki nam je najbližja oziroma ga poizkušamo čim bolj poenostaviti. To pa je za spletne kriminalce seveda prava poslastica, saj se lahko tako rekoč brez truda dokopljejo do naših zaupnih podatkov.
Analiza dostopnih gesel, ki so jo opravili specialisti za informacijsko varnost podjetja Imperva, je pokazala, da je stanje celo hujše, kot si lahko predstavljamo. Ti so pod drobnogled vzeli kar 32-milijonov gesel, ki so jih nepridipravi izmaknili iz podatkovne baze ponudnika spletnih storitev RockYou. Analiza je pokazala, da na prvem mestu prednjači geslo »123456«. Na drugem in tretjem mestu prav tako sledita številčni kombinaciji »12345« in »123456789«. Sicer pa tudi »Password« in »iloveyou« na četrtem in petem mestu ne predstavljata ravno najboljše zaščite za spletne storitve.
Kakšno geslo torej izbrati, da bo to dovolj varno pred spletnimi kriminalci? Številni strokovnjaki svetujejo oblikovanje gesla, ki vsebuje vsaj deset znakov in je oblikovano iz kombinacije številk, simbolov ter velikih in malih črk (na primer »RN0v1c350Zak0n«). Lahko pa se odločimo za nekoliko drugačen pristop. Če za oblikovanje gesla uporabimo tri običajne besede (na primer »to je zabavno«), bi običajen računalnik za razkritje takega gesla potreboval kar 2.500 let. Če želimo varnost gesla še dodatno izboljšati, lahko uporabimo še posebne znake ter kombinacijo velikih in malih črk (na primer »To,Je,Zabavno!«). Enostavno, hitro in varno!
Prijavi napako v članku