Najbolj nevaren mobilni operacijski sistem je …
Danes so pametni mobilni telefoni mali računalniki z zaslonom na dotik in nekoliko drugačnim operacijskim sistemom. Medtem ko imamo računalniške sisteme večinoma dobro zaščitene, to nikakor ne drži za telefone, saj to še ni postala stalna praksa. Glede na poročilo Threat Intelligence podjetja Nokia je zelo pomembno tudi to, kakteri mobilni operacijski sistem »teče« na mobilni napravi.
V letošnjem letu so namreč nepridipravi za mobilni operacijski sistem Android pripravili daleč največ zlonamernih programskih kod. Od vseh škodljivih programskih kod jih je bilo namreč kar 68,5 odstotkov pripravljenih za Android. Preostalih 28 odstotkov je bilo pripravljenih za operacijski sistem Windows in zgolj 3,5 odstotka za Applove telefone in tablice z operacijskim sistemom iOS.
Največ škodljive programske kode za Android se širi prek neuradnih kitajskih portalov, pa tudi prek elektronske pošte. Pri tem prevladujejo predvsem izsiljevalske kode in omrežja botnet. Zaradi tega je zelo pomembno, da na svoj telefon ali tablico z Androidom nameščate zgolj aplikacije, ki jih nujno potrebujete ter da imate nameščeno in posodobljeno protivirusno rešitev. Pri tem bodite seveda previdni pri nameščanju aplikacij, ki niso del uradnega spletnega portala Google Play.
Prijavi napako v članku