Meta je izdelala superračunalnik, za katerega pravi, da bo do konca leta 2022 najhitrejši na svetu
Tehnološki konglomerat Meta je zadnji med tehnološkimi velikani, ki je izdelal “UI superračunalnik” – ultra-hitri računalnik, zasnovan posebej za usposabljanje sistemov strojnega učenja. Podjetje trdi, da je njegov novi AI Research SuperCluster, ali RSC, že zdaj med najhitrejšimi napravami te vrste in bo po dokončanju sredi leta 2022 najhitrejši na svetu.
“Meta je razvila po našem mnenju najhitrejši superračunalnik z umetno inteligenco na svetu,” je v izjavi povedal glavni izvršni direktor družbe Meta, Mark Zuckerberg. “Poimenovali smo ga RSC (AI Research SuperCluster) in bo dokončan še letos”, je dodal.
Novica kaže na to, kako pomembne so raziskave umetne inteligence v podjetjih, kot je Meta. Tekmeci, kot sta Microsoft in Nvidia, so že napovedali svoje “superračunalnike z umetno inteligenco”, ki se nekoliko razlikujejo od običajnih superračunalnikov. Sistem RSC se bo uporabljal za urjenje različnih sistemov v podjetjih Meta: od algoritmov za moderiranje vsebine, ki se uporabljajo za odkrivanje sovražnega govora na Facebooku in Instagramu, do funkcij razširjene resničnosti, ki bodo nekoč na voljo v prihodnji AR strojni opremi podjetja. Poleg vsega Meta pravi še, da se bo RSC uporabljal za oblikovanje izkušenj za metaverzum.
“RSC bo raziskovalcem umetne inteligence v podjetju Meta pomagal ustvariti nove in boljše modele umetne inteligence, ki se lahko učijo iz bilijonov primerov, delujejo v več sto različnih jezikih, brez težav analizirajo besedilo, slike in video, razvijajo nova orodja za razširjeno resničnost in še veliko več,” sta zapisala inženirja podjetja, Kevin Lee in Shubho Sengupta, v objavi na blogu, v kateri predstavljata novico.
“Upamo, da nam bo sistem RSC pomagal zgraditi povsem nove sisteme umetne inteligence, ki bodo na primer omogočali glasovno prevajanje v realnem času velikim skupinam ljudi, od katerih vsak govori drug jezik, da bodo lahko nemoteno sodelovali pri raziskovalnem projektu ali skupaj igrali AR igro“, dodajata.
Kako daleč je razvoj Metinega superračunalnika?
Delo na RSC-ju se je začelo pred letom in pol, ko so Metini inženirji v celoti zasnovali različne sisteme stroja – hlajenje, napajanje, omrežje in ožičenje. Prva faza projekta RSC že deluje in jo sestavlja 760 sistemov Nvidia GGX A100 s 6.080 povezanimi grafičnimi procesorji (vrsta procesorjev, ki so še posebej dobri pri reševanju problemov strojnega učenja). Meta pravi, da že zagotavlja do 20-krat boljšo zmogljivost pri standardnih raziskovalnih nalogah strojnega vida.
Pred koncem leta 2022 bo končana druga faza projekta. Takrat bo superračunalnik vseboval približno 16.000 grafičnih procesorjev in bo lahko usposabljal sisteme umetne inteligence “z več kot trilijonom parametrov na podatkovnih nizih, velikih kot eksabajt.” (To surovo število grafičnih procesorjev zagotavlja le ozko merilo za celotno zmogljivost sistema, vendar je za primerjavo treba omeniti, da je Microsoftov superračunalnik umetne inteligence, ki ga je zgradil raziskovalni laboratorij OpenAI, sestavljen iz 10.000 grafičnih procesorjev.)
Prijavi napako v članku