Računalništvo, telefonija
08.10.2020 14:50
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kupiti delovno postajo ali namizni računalnik?

Delovanje delovne postaje je boljše in bolj zanesljivo od namiznega računalnika.
Delovanje delovne postaje je boljše in bolj zanesljivo od namiznega računalnika.

Delo danes težko poteka brez računalnika. Je orodje, s katerim je opremljena vsaka pisarna. Kakšen računalnik pa sploh zares potrebujete za opravljanje svojega dela? Se je bolje odločiti za delovne postaje ali namizne računalnike?

Poslovni računalnik lahko kupite že za okoli 350 evrov, medtem ko se cene delovne postaje začnejo nekje pri 650 evrih, za odlično delovno postajo boste lahko odšteli tudi dobrih 1200 evrov.

Namizni računalnik ima dovolj moči za izvajanje večine nalog, kot so uporaba e-pošte, brskanje po spletu in obdelava besedil. Če želite napravo, ki ima več moči, pa je to delovna postaja. Spoprime se lahko z zelo zahtevnimi nalogami, omogoča animacije, zahtevne analize podatkov, fotorealistično upodabljanje ter ustvarjanje in urejanje slike, zvoka in videa.

Delovanje delovne postaje je boljše in bolj zanesljivo od namiznega računalnika. Pri delovni postaji so matične plošče, RAM, grafične kartice in ostali deli ustvarjeni z namenom, da jih bo uporabnik »priganjal do konca«. Niso redki primeri, ko delovne postaje delajo na projektih, ko vsi zaposleni že zapustijo delovno mesto, delovne postaje pa čez noč obdelujejo velike zbirke podatkov.

Višja cena pomeni tudi večja pričakovanja – in delovne postaje jih izpolnijo.

Kaj delovne postaje imajo, česar nimajo namizni računalniki?

ECC RAM

Z ECC RAM-om bo vaš sistem bolj zanesljiv ter dva- do trikrat hitrejši od običajnih RAM pomnilnikov. Zaznava in odpravlja napake v pomnilniku, preden utegnejo vplivati na sistem. Za shranjevanje ne potrebuje napajanja, ob izklopu računalnika pa shrani podatke iz predpomnilnika.

Več procesorskih jeder

Več procesorskih jeder pomeni več procesorskih zmožnosti. Zgolj to pa ne pomeni garancije za povečano zmogljivost. Programska oprema, ki jo uporabljate, mora biti sprogramirana tako, da vam bo prinesla želene koristi.

RAID

RAID sistem uporablja več notranjih trdih diskov za shranjevanje in obdelavo podatkov. Obstaja več različnih vrst diskovnih polj. Glede na vrsto sistema lahko dobite več pogonov, ki procesirajo vaše podatke ali zrcalne pogone, pri katerih bo, če en odpove, drugi še vedno deloval.

SSD disk

Pogoni Solid State delujejo drugače od običajnih trdih diskov, saj nimajo premičnih delov in zato tudi ni toliko možnosti za okvaro. Poleg tega so hitrejši. Če iščemo slabosti, pa vemo, da so od običajnih trdih diskov dražji in imajo manjšo kapaciteto shranjevanja.

Optimiziran GPU (grafična procesna enota)

Vsi računalniki imajo tudi zaslon. Če imate grafični procesor višjega razreda, centralnemu procesorju ne bo treba opraviti toliko dela pri obdelavi podatkov zaslona. V nekaterih primerih lahko grafična procesna enota dejansko prevzame del obremenitve procesorja, zato vse poteka hitreje. Slaba stran tega je, da so vrhunski grafični procesorji dragi.

Pri vsem tem je očitno, da velja – več plačate, več dobite. Pa je dvakratni strošek res dobra ideja? Odgovor je pogosto pritrdilen. Recimo, da boste za delovne postaje plačali okoli 650 evrov, za namizne računalnike pa bi okoli 350 evrov. Predvsem se morate vprašati (in se zavedati), koliko časa boste v primeru, da se ne odločite za delovno postajo, zapravili zaradi počasnejšega dela, morebitnih okvar in reševanja težav, ki bodo izhajale iz slabe strojne opreme. Če torej želite nekaj boljšega, hitrejšega, zanesljivejšega in ste pripravljeni za to plačati nekaj več, so delovne postaje boljša odločitev.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem INSIS d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri INSIS d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem INSIS d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

COPIGRAF FAGANELJ d.o.o.

Ulica tolminskih puntarjev 4, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 34 56
V digitalnem svetu se poraja pomembno vprašanje. Je digitalna prisotnost vse, kar potrebuje podjetje? Je digitalna identiteta dovolj za krepitev prepoznavnosti blagovne znamke? Ne, ... Več

NUFIRA d.o.o.

Ob Suhi 4d, 2390 Ravne na Koroškem, Tel: 041 722 132
Vsako hitro rastoče podjetje se spopada z odločitvami glede najboljšega poslovnega sistema za upravljanje svojih poslovnih procesov. Pravilna integracija integriranega programskega ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več
Zlati partner

XLAB

Pot za brdom 100, 1000 Ljubljana, Tel: 01 244 77 50
XLAB je globalno IT podjetje, osredotočeno na področja oddaljenega namizja (ISL Online), avtomatizacije in upravljanja hibridne infrastrukture (XLAB Steampunk) ter umetne inteligence, napredne ... Več