Življenjski slog
22.01.2025 11:12
Posodobljeno 2 meseca nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Ko izgubite vid, izgubite stik s stvarmi. Ko izgubite sluh, izgubite stik z ljudmi.

Januar je tradicionalno čas sprememb, novih priložnosti in odločitev, da bomo bolj skrbeli za svoje zdravje. Pri tem pogosto pozabimo na zdravje sluha.
Franci Urankar, direktor podjetja AUDIO BM
Franci Urankar, direktor podjetja AUDIO BM

Zaradi prevlade vizualne zaznave je pogosto zapostavljen, vendar ima ključen vpliv na naše vsakdanje življenje, vse od vsakodnevnih stikov z ljudmi pa do poslušanja glasbe. Citat iz naslova ameriške gluhoslepe pisateljice Hellen Keller zato še kako drži. Prvo razvito človeško čutilo je prav sluh. Omogoča nam, da že v materinem trebuhu slišimo na primer mamin utrip srca in pomirjujoč glas. Sluh je obenem tudi eden najpomembnejših kanalov do drugih ljudi. Tako ostane vse življenje.

Pri zdravju sluha je ključna preventiva

Izguba sluha ali naglušnost, tudi blage stopnje, je težava, s katero se sooča vedno več ljudi po vsem svetu. Izpostavljenost hrupu in dednost sta dejavnika, ki sčasoma lahko povzročata izgubo sluha. Pomemben dejavnik je tudi starost, Kar ena od treh oseb v starosti nad 65 doživlja pešanje sluha ali naglušnost.

»V Evropi je blaga izguba sluha prisotna že pri 16 odstotkih odraslih v starosti od 18 do 85 let. Problem velja tudi za Slovenijo. Čeprav se pogosto pojavlja postopoma in sprva morda ne vpliva znatno na vsakdanje življenje, je pomembno, da se težave s sluhom prepoznajo in obravnavajo čim prej. Zgodnje reševanje težav pri izgubi sluha je namreč ključnega pomena za ohranjanje kakovosti življenja, medtem ko odlašanje z ukrepanjem lahko vodi do resnih in dolgoročnih posledic,« opozarja Franci Urankar, direktor podjetja AUDIO BM.

Brez opravljene meritve sluha (avdiograma) ne moremo vedeti, kako je z našim sluhom v resnici. Še posebej to velja, če so naša ušesa obremenjena zaradi starosti ali poklicnega okolja. V podjetju AUDIO BM omogočajo brezplačno testiranje sluha, kar je prvi korak k boljšemu sluhu in večji kakovosti življenja. Tehnološki napredek namreč omogoča boljši sluh skoraj vsem, ki imajo okvaro tega čutila, saj so dostopni različni slušni pripomočki, najpogosteje so to slušni aparati.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
zdravje

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem AUDIO BM d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri AUDIO BM d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem AUDIO BM d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več
Srebrni partner

LESTRA d.o.o.

Vaška pot 17c, 1235 Radomlje, Tel: 01 563 60 60
Vodilni na področju trženja projektorjev – strokovno svetovanje, izposoja, montaža in servis Z več kot 30-letnimi izkušnjami in najboljšo izbiro projekcijske opreme za vas. V ... Več
Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več