24.10.2013 10:11
Posodobljeno 10 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kdo je kriv za rast piratstva?

Ljudje radi uporabljamo internet. Je odličen vir informacij in znanja, saj na njem najdemo praktično vse. Tudi glasbo in filme. V ZDA so vsak teden najbolj piratizirani tisti filmi, ki jih ni možno pretakati ali naročiti na spletu. V Sloveniji sploh nimamo možnosti legalnega gledanja filmov na spletu in moramo na prihod diskov DVD in Blu-Ray v trgovine in videoteke čakati tudi več kot leto. Povrh vsega zaradi raznih distributerskih dogovorov prispejo določeni filmi v kino tudi z nekaj meseci zamude. Zato vse več Slovencev posega po torrentih in drugih kanalih P2P. Nova raziskava portala piracydata.org ugotavlja povezave med pomanjkanjem priročnih možnosti gledanja filmov in njihovim piratiziranjem. Rezultati vas bodo presenetili.
Nova raziskava piracydata.org ugotavlja povezave med pomanjkanjem priročnih možnosti gledanja filmov in njihovim piratiziranjem.
Nova raziskava piracydata.org ugotavlja povezave med pomanjkanjem priročnih možnosti gledanja filmov in njihovim piratiziranjem.

So iskalniki res krivi za pospeševanje piratiziranja filmov in drugih medijev? Ta debata se je znova začela 15. oktobra s podatki, ki jih je generirala nova stran Mercatus Centra piracydata.org, ki s prstom kaže na distributerje, ki oboževalcem ne omogočajo dovolj legalnih spletnih možnosti.

To spletno stran so objavili za nasprotovanje trditev ameriške filmske industrije MPAA in drugih medijev, ki trdijo, da iskalniki podpirajo piratstvo. Na njej je uvrščenih deset najbolj piratiziranih filmov na omrežjih BitTorrent s sledilnika Torrent Freak. Temu seznamu so dodani podatki, če so isti filmi na voljo za legalno gledanje na spletu.

Podatki zadnjih treh tednov kažejo, da je bilo 53 odstotkov piratiziranih filmov legalno na voljo v vsaj eni digitalni obliki. Le 20 odstotkov jih je bilo na voljo za izposojo ali pretakanje. Niti eden izmed njih pa ni bil na voljo preko legalnih pretočnih storitev.

Iskalniki so bili v središču debate o spletnem piratstvu. Nedavna raziskava industrije MPAA je zaključila, da spletni iskalniki vplivajo na 20 odstotkov primerov, kjer uporabniki dostopajo do piratskih vsebin. Nedavna poročila Bele hiše prav tako kritizirajo iskalnike, da ne opravijo dovolj za boj proti piratstvu.

Meractus upa, da bo njihova nova spletna stran preobrnila debato. »Ne glede na to, kaj želi medijska industrija videti, iskalniki le poročajo to, kar je,« pravi Mercatusov raziskovalec in direktor tehnološkega programa centra Jerry Brito. »Če se želi filmska industrija boriti proti piratstvu, bi morali poskusiti ponuditi uporabnikom spletne možnosti, ki jih želijo.«

»Ne tako hitro,« so rekli v industriji MPAA, kjer so se usmerili v natančnost podatkov. Na primer film Konec je tu (This Is the End), ki je deseti na seznamu piracydata.org, je legalno na voljo na številnih drugih spletnih virih, ki vključujejo Vudu, Google Play, Sony Entertainment Network, iTunes in Amazon. Meractus, ki je prvotno poročal, da je bilo 46 odstotkov filmov legalno na voljo, je naknadno izdal obvestilo in popravil netočne rezultate.

»Danes je več načinov za legalno spletno gledanje filmov in televizijskih serij kot kadarkoli. In konstantno se jih dodaja več. Če posamezen film ni na voljo za pretakanje ali najem ob določenem trenutku, to še ne opravičuje njegove kraje iz rok avtorjev, ki so na njem trdo delali,« je povedala predstavnica industrije MPAA Kate Bedingfield.

Tudi ko je vsebina na voljo legalno, razgraja piratstvo. Na primer serija Obkrožen z mrtvimi (The Walking Dead) je bila piratsko prenesena 500.000-krat v 16 urah kljub dejstvu, da je bila brezplačno na voljo za pretakanje na AMC-jevi spletni strani naslednjih 27 dni.

»Naša industrija trdo dela na dostavljanju vsebin gledalcem takrat in tam, kjer jih želijo, toda kraja vsebin je težava, ki potrebuje zahtevne in prostovoljne rešitve s strani vseh delničarjev,« je povedala Bedingfieldova.

Za pomoč iskanja legalnih mest za gledanje vsebin, je industrija MPAA maja objavila spletno stran wheretowatch.org, kjer lahko uporabniki najdejo legalne vire filmov in televizijskih serij. Vsekakor pa to Slovencem ne pomeni veliko, saj večina takšnih pretočnih storitev ne deluje za uporabnike izven ZDA. Toda tem omejitvam se lahko izognete z uporabo dodatkov za brskalnike, kot sta Media Hint in Hola.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

noviSplet, ATRIBUT d.o.o.

Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 32 61
Agencija za spletne storitve noviSplet Spletna agencija noviSplet deluje od leta 2004. Izdelala je že več kot 1000 spletnih mest. Na področju izdelave spletnih strani spada med ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18

eTAROK, MIROSLAV CIGAN s.p.

Ulica Štefana Kovača 2, 9231 Beltinci, Tel: 041 519 443
Računalniška igra za ljubitelje taroka Življenje se je v zadnjem letu preselilo v naše domove, kjer poleg dela iščemo različne vrste razvedrila. Za ljubitelje igre s tarok ... Več

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več