Kako lahko skrajšate odzivni čas gasilcev v primeru požara?
Pri zagotavljanju požarne varnosti ljudi, živali in premoženja je pomembno, da so vgrajeni sistemi nadzora in protipožarne zaščite avtonomni. Pri načrtovanju pametnega doma je tako nujno potrebno upoštevati, katere so tiste naprave, ki nam zgolj lajšajo vsakodnevno bivanje v domu ali na delovnem mestu ter katere so tiste, ki nas bodo še vedno varovale kljub izpadu sistema v pametnem domu zaradi tehničnih okvar ali izpada električnega omrežja. Predvsem je treba poskrbeti, da nas bo sistem ne glede na morebitne okvare ves čas varoval pred morebitnimi nezgodami, kot so požar, vlom, izlitje vode, uhajanje ogljikovega monoksida in gospodinjskih plinov.
Pogosto so vzroki za nastanek požara povezani z okvaro na električnih instalacijah. Takrat lahko pride do izklopa glavne varovalke in posledično do nedelovanja vseh elektronskih naprav v objektu, tudi internetne povezave. Zato je smiselno uporabiti neodvisen in avtonomni sistem, ki nas bo lahko varoval tudi v takih primerih.
AJAX – sistem, ki ga nič ne more presenetiti
Učinkovit sistem, ki omogoča 24/7 nadzor nad delovanjem posameznih elementov varnostnega sistema, tako uporabnikom kot tudi varnostno nadzornim službam, je brezžični sistem AJAX. Poleg privlačnega dizajna vseh elementov sistema je njegova posebnost ta, da so vsi elementi brezžični, ima zagotovljeno rezervno napajanje ter možnost prenosa alarma tudi preko GSM/GPRS. S sistemom AJAX si lahko zagotovite zgodnjo detekcijo požara s kombiniranimi javljalniki dima, toplote in ogljikovega monoksida. Sistem vas bo opozoril tudi na zaznavanje gibanja v vašem objektu ali okolici, omogočeno pa je še zaznavanje izlitja vode in video nadzor.
Vedno boste z gotovostjo vedeli, kaj se dogaja
Izpostavili bi omogočeno dodatno preverjanje (verificiranje) delovanja posameznih elementov sistema v primeru požara in ostalih izrednih dogodkov. Na ta način lahko v primeru, ko fizično niste prisotni v objektu in ne morete vedeti, kaj se tam dogaja, dodatno preverite alarmni dogodek, ga tako z gotovostjo potrdite in bistveno hitreje obvestite regijski center za obveščanje na 112 ter lokalno pristojne gasilske enote. Do sedaj so ostali sistemi požarnega varovanja v večini primerov uporabniku posredovali zgolj informacijo o požarnem alarmu. Uporabnik je sicer prejel podatek o alarmu, vendar še vedno ni vedel, kaj se dogaja v objektu. S popolnim nadzorom in spremljanjem podatkov na posameznih elementih sistema AJAX pa lahko zdaj v realnem času spremljamo, ali gre za lažni alarm ali pa se je požar dejansko zgodil in se že razvija.
Z največjima ponudnikoma obveščanja prostovoljnih gasilskih enot v Sloveniji, Intervencije.net in FireAPP, so za potrebe hitrejšega alarmiranja gasilcev v primeru požara, pri podjetju DETEKTOR SISTEMI d.o.o. pripravili možnost povezave sistema AJAX z obema intervencijskima portaloma. Več informacij o sistemu AJAX in ponudbi prenosa informacij o požarnem alarmu preko obeh sistemov si lahko ogledate na QR povezavi ali TUKAJ. (P.R.)
Prijavi napako v članku