Kako bodo trendi računalništva v oblaku vplivali na podjetja?
Računalništvo v oblaku omogoča podjetjem dostop do najsodobnejših tehnologij in s tem razvoja podjetij. Tehnologije se hitro spreminjajo. Podjetja, ki jih bodo znala izkoristiti, bodo pridobila konkurenčno prednost.
Učinkovitejše rešitve v oblaku in optimizacija
Gartner napoveduje, da se bo poraba storitev v oblaku v letu 2023 povečala za 20,7% na 591,8 milijarde USD. v letu 2022 je bila poraba 490,3 milijarde USD. Rast uporabe storitev v oblaku ne pojenja, saj vedno več podjetij spoznava prednosti in koristi, kot so:
- dostop do najnovejših tehnologij
- optimizacija IT okolja in stroškov – plačilo po porabi
- najsodobnejša kibernetska varnost
- učinkovitejša raba resursov in s tem trajnost
Pričakovati je, da bo večina naložb v računalništvo v oblaku usmerjena v inovativne in stroškovno učinkovite rešitve. Z rastjo uporabe bodo podjetja optimizirala stroške in iskala najbolj učinkovite rešitve.
Hitra rast naložb v kibernetsko varnost
Računalništvo v oblaku povečuje učinkovitost in enostavnost uporabe za podjetja. Prinaša pa tudi nove izzive kibernetske varnosti. Kibernetski napadi so ena najhitreje rastočih oblik kriminala. V času pandemije je število kibernetskih napadov na podjetja zraslo za več kot 300%, od tega jih je več 50% usmerjenih v mala in srednja podjetja. Zato ima kibernetska varnost visoko prioriteto v vedno več podjetjih. Tega se zavedajo tudi ponudniki oblakov, ki vlagajo milijarde v kibernetsko varnost in strokovnjake za to področje. Izboljšanje kibernetske varnosti pred grožnjami, kot so izguba podatkov ipd, bo ena izmed ključnih naložb za podjetja.
Primer izboljšanja odpornosti proti zunanjim grožnjam sta rešitvi SASE in CDR, ki obvladujeta najpomembnejša tveganja kibernetske varnosti. Tako bomo leta 2023 v veliki meri uporabljali umetno inteligenco in napovedne tehnologije za odkrivanje in odpravljanje groženj, preden povzročijo težave.
Integracija ključnih tehnoloških rešitev
Računalništvo v oblaku ponuja dostop do najsodobnejših tehnologij kot je umetna inteligenca (AI) in strojno učenje (ML). Te tehnologije so na voljo kot storitve v oblaku. Zbiranje podatkov in uvajanje potrebnih algoritmov zahteva tehnološka orodja, ki izpolnjujejo najvišje standarde. Zato podjetja iščejo najučinkovitejše rešitve na teh področjih.
Računalništvo v oblaku pomaga podjetjem sprejemati odločitve, ki temeljijo na podatkih z uporabo umetne inteligence (AI) in avtomatizacije. Vse to pripomore k boljši analizi in tudi varnosti. Storitve v oblaku omogočajo varno uporabo teh tehnologij po relativno nizki ceni. Glede na razmerje med naložbo in vrednostjo za podjetja, pričakujemo da bo storitve v oblaku uporabljalo vedno več podjetij z različnih dejavnosti, kot so avto industrija, maloprodaja, bančništvo, zavarovalništvo …
Nove strategije prilagajanja
Ena izmed glavnih prednosti računalništva v oblaku je prilagodljivost. Do nedavnega je bilo omejeno na določeno infrastrukturo, platformo ali programsko opremo, danes pa ponuja ogromno možnosti prilagajanja zahtevam in potrebam podjetja. Zato so večoblačna in hibridna IT okolja vedno bolj priljubljena.
Hibridna infrastruktura v oblaku zagotavlja širok nadzor nad storitvami, kar podjetjem omogoča uporabo različnih tipov oblakov v kombinaciji z lastnimi strežniki. Tako lahko vzpostavi javna, zasebna in specializirana okolja v oblaku. Večoblačna infrastruktura omogoča enakomerno porazdelitev delovnih obremenitev, optimizacijo naložb, varnost in optimizirano delovanje. Podjetja lahko izbere in uporablja tisto rešitev v oblaku, ki omogoča najbolj optimalno izvedbo določene naloge. Takšna prilagodljivost podjetjem omogoča optimizacijo poslovanja glede na potrebe in zahteve.
Dostopnost
Zagotovo ste že slišali za Netflix ali Spotify, ki sta spremenili način gledanja televizije in poslušanja glasbe? Ravno tehnologija v oblaku omogoča, da uživamo v teh aplikacijah vsak dan. Tudi video igre z uporabo teh tehnologij postajajo vedno bolj priljubljene. Microsoft, Sony, Nvidia in Amazon se premikajo na področja optimizacije pretakanja za video igre. Tako kot pri videu ali glasbi, ob naročnini na te storitve prejmete paket vsebin, ki ne obremenjujejo vaših naprav, saj so vsebine v oblaku.
Do sedaj so izziv pri takšnih storitvah predstavljale povezave oz. hitrost pretakanja vsebin. Zato so bile storitve na voljo le tistim, ki so imeli dovolj hitre internet povezave. A leto 2023 prinaša zagon v razvoju 5G tehnologij, ki bodo omogočale uporabo storitev širšemu krogu uporabnikov..
Zaključek
Računalništvo v oblaku doživlja veliko rast uporabe zaradi dostopa do najsodobnejših tehnologij, prilagodljivosti, kibernetske varnosti in učinkovitih rešitev za podjetja in uporabnike. Podjetjem omogoča inoviranje, razvoj poslovanja in optimizacijo IT sredstev.
Bi želeli tudi vi izkoristiti računalništvo v oblaku za razvoj podjetja skupaj z zaupanja vrednim partnerjem? Podjetje Crayon je globalno podjetje, prisotno v 47 državah sveta z več kot 80.000 strankami v različnih dejavnostih. Podjetjem pomagamo pri digitalni transformaciji in s tem razvoju za prihodnost. Pokrivamo več kot 7.000 ponudnikov tehnologij. Pišite nam in z veseljem vam bomo pomagali izkoristiti tehnologije!
Prijavi napako v članku