Kaj se obeta kriptovalutam v letu 2022?
Leto 2021 je zaznamovalo več pomembnih prelomnic na področju kriptovalut. Prvič, uveljaville so se nove aplikacije kriptovalut, kot so NFT-ji, pri čemer je prodaja teh digitalnih sredstev v večjih dražbenih hišah dosegla nove rekorde. Drugič, Bitcoin je napredoval v smeri splošne rabe. saj so velika spletna mesta, kot sta Expedia in Microsoft, sprejela ta kovanec kot menjalno sredstvo. Tretjič, septembra je Salvador postal prva država na svetu, ki je sprejela bitcoin kot zakonito plačilno sredstvo.
V zadnjem letu se je trg kriptovalut razširil še z mnogimi drugimi primeri. Kaj torej čaka kriptovalute v letu 2022, glede na toliko razvoja, ki ga spremljamo praktično na dnevni ravni?
Po pisanju portala The Next Web bi naj kriptovalute v naslednjem letu pridobile na veljavi na treh glavnih področjih: večje sprejemanje Bitcoina kot plačilnega sredstva, povečan regulativni nadzor in porast dejavnosti NFT.
Sprejemanje Bitcoina
Razumevanje, kaj motivira posameznike, da sprejmejo Bitcoin, je za raziskovalce izziv. Nedavna študija kaže, da na verjetnost, da bo nekdo uporabljal Bitcoin, vpliva pet glavnih dejavnikov:
- Zaupanje v sistem
- Širjenje besede od ust do ust
- Kakovost spletnih platform, ki so na voljo za transakcije
- Zaznana tveganost naložbe
- Pričakovanja glede uspešnosti Bitcoina
Druge študije so to trditev še dodatno razširile, saj so spol, starost in raven izobrazbe obravnavale kot enako pomembne dejavnike.
Zaradi razmer na trgu kriptovalut je vse bolj verjetno, da bo Bitcoin v bližnji prihodnosti postal “mainstream”.
Prvič, povečala se je aktivnost v spletnih skupnostih, kot sta Twitter in Reddit, kjer lahko tudi novinci na področju kriptovalut izmenjujejo informacije z izkušenimi vlagatelji in od ust do ust dobijo nasvete o napovedih cen in strategijah trgovanja.
Drugič, prišlo je do eksplozije novih borz kriptovalut – trgovalnih platform, kjer je mogoče klasično valuto zamenjati za kriptovaluto – in velikih naložb v tehnološko infrastrukturo obstoječih borz. Te infrastrukturne naložbe so razširile dostop do trgov kriptovalut in vzbudile zanimanje institucionalnih vlagateljev.
Institucionalna vključenost, regulativni nadzor
V zadnjem letu so institucionalni akterji, kot je Evropska investicijska banka (EIB) – posojilna enota Evropske unije – zavzeli stališče do kriptovalut.
Aprila je EIB izdala digitalno obveznico v vrednosti 100 milijonov evrov na verigi blokov Ethereum. Pri izdaji so sodelovale tudi banke Goldman Sachs, Banco Santander in Société Générale. Raziskave so pokazale, da je institucionalno sprejetje prelomnica za široko sprejetje kriptovalut, in zdi se, da se hitro približujemo temu cilju.
Zaradi večje razpoložljivosti prodajnih mest, ki sprejemajo Bitcoin kot sredstvo menjave, in institucionalnih naložb na tem področju bo Bitcoin leta 2022 verjetno bolj sprejet kot način plačila.
Po kriptovalutah velja decentralizirano financiranje (DeFi) za naslednji veliki mejnikna področju “fintecha”. DeFi ponuja priložnost za ustvarjanje decentraliziranih sistemov, ustvarjanje novih finančnih vrednostnih papirjev, kot so “stablecoini”, ali celo nove modele upravljanja podjetij.
Raziskovalci so kot glavno oviro pri sprejemanju kriptovalut izpostavili pomanjkanje predpisov. Zaradi večjega vladnega nadzora in poteze več držav, da razmislijo o digitalnih različicah svojih nacionalnih valut, bo leta 2022 verjetno veliko več regulativnih dejavnosti.
Popularizacija NFT-jev
Leto 2021 je prineslo nov val prodaje NFT-jev. NFT lahko zagotovi dokazilo o lastništvu na primer digitalne umetnosti na enak način, kot lahko fizično platno zagotovi dokazilo o lastništvu slike Vincenta Van Gogha.
Čeprav se je NFT začel kot način za formalizacijo lastništva digitalne umetnosti, se je kasneje razširil na druge vrste digitalne lastnine, vključno z digitalnimi nepremičninami.
Prodaje NFT-jev dosegajo rekorde – nedavna je pri Sotheby’s prinesla 17,1 milijona ameriških dolarjev. Zato je dražbena hiša odprla Metaverse tržnico, ki je namenjena samo NFT-jem in omogoča prodajo digitalnih del.
Ker se pojavljajo nove aplikacije NFT-jev, se bo to področje v letu 2022 verjetno še naprej povečevalo.
Kupci, pazite se
Kljub tem naložbenim priložnostim vlagatelje v kriptovalute pozivamo, naj bodo skeptični do informacij, ki jih dobijo v spletnih skupnostih. Kripto navdušenci morajo pred naložbo opraviti vsaj skrbni pregled.
Leta 2022 se bodo zagotovo pojavile nove goljufije. Na primer kriptovaluta SquidGame, ki je izkoristila priljubljeno Netflixovo serijo, vendar je bila goljufija. Ali pa ponaredek Banksyjeve slike NFT, ki je bil prodan za 244.000 britanskih funtov.
Raziskave o vedenju malih vlagateljev so pokazale, da so nekateri zelo dovzetni za “strah pred zamujanjem”.
Zato bo morda težko zavrniti nasvet frizerja ali bratranca svojega najboljšega prijatelja o naslednji priložnosti za kriptovalute. Vendar pa se morajo vlagatelji v kriptovalute poučiti o tehnologiji in osnovah finančnih trgov, če se želijo preudarno vključiti.
Ena izmed možnosti, ki ji zaupamo v uredništvu, je Avatrade. Več pa najdete tudi v članku Kako najbolj enostavno kupiti bitcoin?
Prijavi napako v članku