Kaj je SMI-S standard?
SMI-S (Storage Management Initiative – Specification) je standard na področju diskovnih sistemov, ki je bil razvit pod okriljem organizacije SNIA (Storage Networking Industry Association). Standard je pridobil tudi ISO certifikat. Glavni cilj standarda je omogočiti širše interoperabilno okolje za skupni nadzor različnih diskovnih sistemov različnih proizvajalcev. To pomeni, da se izdela enotno okolje za lažji nadzor in upravljanje diskovnih sistemov različnih proizvajalcev v kompleksnih SAN okoljih.V tem trenutku je v to okolje zajeto že več kot 75 vrst programske opreme in več kot 800 proizvodov strojne opreme.
Prednosti pri uporabnikih je predvsem možnost lažje integracije in upravljanja različnih vrst diskovnih sistemov v svojih IT okoljih. Enotno okolje omogoča večjo fleksibilnost, lažje upravljanje in poveča zanesljivost delovanja IT sistema. Zmanjša pa se tudi čas, ki je potreben za spoznavanje ter učenje nadzorovanja in upravljanja vsakega diskovnega sistema posebej.
Prednosti pri proizvajalcih diskovnih sistemov so predvsem v tem, da se zmanjša čas, ki je potreben, da se določen diskovni sistem uveljavi na trgu, poleg tega pa se lažje poveča tržni delež. Prav tako se lahko proizvajalci bolj posvečajo dodatnim funkcionalnostim diskovnih sistemov, kot pa samim orodjem za upravljanje teh sistema.
Bistvo standarda je torej standardizacija in enotnost na področju upravljanja diskovnih sistemov. Za kompleksne sisteme je to idealna rešitev, je pa tudi nekaj omejitev, kjer SMI-S standard ne pride v poštev:
– En proizvajalec diskovnih sistemov, en diskovni sistem: v podjetjih, kjer uporabljajo diskovni sistem enega proizvajalca, standard SMI-S ne pride v poštev, ker se za upravljanje uporabljajo orodja samega proizvajalca, ki so večinoma brezplačno priložena strojni opremi.
– En proizvajalec diskovnih sistemov, več diskovnih sistemov: v okoljih, kjer uporabljajo več diskovnih sistemov enega samega proizvajalca ima SMI-S orodje omejeno uporabnost. Podjetja bodo tudi v tem primeru raje uporabljala priložena orodja za upravljanje teh sistemov
Več različnih proizvajalcev, več vrst diskovnih sistemov: v tem primeru je SMI-S idealno orodje za upravljanje velikih in kompleksnih IT okolij. S tem se podjetja izognejo različnim orodjem za upravljanje teh sistemov, kar zmanjša stroške izobraževanja, upravljanja, vzdrževanja,…
SMI-S in NetApp
Proizvajalec diskovnih sistemov NetApp je že od leta 1998 aktivni član organizacije SNIA in je v preteklih letih veliko sodeloval na tehničnem področju in pri izdelavi standardov. V organizacijo SNIA je vključen tudi NetAppov vodstveni kader, ki aktivno sodeluje pri razvoju organizacije in standardov.
Za integracijo diskovnih sistemov v SMI-S je NetApp razvil posebnega SMI-S agenta, ki podpira celotno paleto FAS in V serije diskovnih sistemov, ki tečejo na operacijskem sistemu DataONTAP. SMI-S agent podpira vse standardne funkcije diskovnega sistema, kot tudi določene specifične funkcije. Agent je certificiran s strani SNIE.
Standardne funkcije so:
– Fibre Channel SAN funkcionalnost – izdelava Logical unit-ov (LUN), njihovo priklapljanje na strežnike ter nadzor teh LUN-ov
– NAS funkcionalnost – odkrivanje vseh resursov (agregati, volume-i, RAID skupine,…) in nadzor celotnega sistema
– iSCSI SAN funckcionalnost – izdelava Logical unit-ov (LUN), njihovo priklapljanje na strežnike, izdelava povezav med diskovnimi sistemi in strežniki
– podpora za NetApp V-serijo
– upravljanje in nadzor nad unix napravami, ki so povezani z diskovnim sistemom
– upravljanje in nadzor nad kvotami
– ugotavljanje napak in njihovo odpravljanje
– nadzor nad zrcaljenjem podatkov (tehnologiji SnapMirror in SyncMirror)
Med NetApp specifične funkcije pa spada tudi na primer utilizacija diskovnih kapacitet ne glede na uporabljen protokol. SMI-S agenta se lahko namesti na strežnik z Windows ali Red Hat operacijskim sistemom.
V Sloveniji trži NetApp diskovne sisteme podjetje Our Space Appliances.
Prijavi napako v članku