Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Poslovne rešitve
03.06.2025 11:00

Deli z drugimi:

Share

Tradicionalna kapljica v digitalni preobrazbi: zgodba projekta WiTWINtake

Za vinarje je tradicija še kako pomembna in mnogi mislijo, da je goreča nasprotnica inovacij in tehnologije. Ampak tudi koncept tradicije se nenehno razvija in ni več zagotovilo za uspeh.

Zato tradicija ne sme biti nepremostljiva ovira za začetek inoviranja, ampak jo je potrebno jemati kot trdno podlago, na kateri se lahko gradi prihodnost. Prav to dokazuje projekt WiTWINtake, ki uvaja napredne digitalne rešitve v proizvodnjo vina in s tem pomembno nadgrajuje tradicionalne procese v vinskih kleteh

Kaj je projekt WiTWINtake?

Vinarska industrija se danes, podobno kot druge panoge, sooča s pritiski po večji učinkovitosti, sledljivosti in trajnosti. V tradicionalnih procesih pridelave vina so podatki od vinograda do vinske kleti in poslovanja pogosto nepovezani, kar otežuje pravočasno odločanje, podvaja delo ter zmanjšuje preglednost nad celotno verigo.

Obenem potrošniki in nadzorniki zahtevajo vedno večjo transparentnost glede izvora grozdja in načinov predelave, zato digitalna preobrazba postaja nujna tudi v vinarskem sektorju. Ta izziv sta prepoznali podjetji Elmibit in PRONET Kranj, ki sta v sodelovanju s kletjo Radgonske Gorice in ob podpori evropske iniciative HIGHFIVE zasnovali projekt WiTWINtake. Radgonske Gorice, najstarejši in največji slovenski proizvajalec penin, so služile kot idealno okolje za pilotno uvedbo digitalnih rešitev.

Glavni cilj projekta je vzpostaviti celovit digitalni dvojček proizvodnje vina, ki vinskim kletem omogoča popolno sledljivost od vinograda do steklenice. To pomeni optimizacijo vseh korakov pridelave, od prevzema grozdja in njegove zgodnje predelave do zorenja vina in končnega stekleničenja.

V okviru WiTWINtake so partnerji povezali obstoječe informacijske sisteme za upravljanje vinogradov (eVineyard), kletarski dnevnik in nadzor prevzema grozdja, kakor tudi poslovno in računovodsko vodenje kleti (AccountingBox), v enoten digitalni ekosistem. S takšno integracijo različnih domen (pridelava grozdja, vinifikacija, poslovanje) projekt odpravlja vrzel med terenom in pisarno. Vsi deležniki, od kletarja do poslovodstva, dostopajo do istih ažuriranih podatkov in celostne slike procesa pridelave vina.

FIWARE in digitalni dvojček v vinogradništvu

Osrčje rešitve WiTWINtake je odprta platforma FIWARE in koncept digitalnega dvojčka. Digitalni dvojček je virtualni model fizičnega sistema (v tem primeru vinske kleti in njenih procesov), ki se sproti napaja s podatki iz realnega sveta ter omogoča sprotno spremljanje, simulacije in optimizacije v digitalnem okolju. V praksi to pomeni živo digitalno repliko dogajanja »od trte do vina«, ki odraža stanje vinograda, kleti in zalog v realnem času.

Ključni gradnik FIWARE arhitekture je t. i. Context Broker, osrednji posrednik, ki zbira, shranjuje in posreduje kontekstne informacije iz različnih virov (senzorjev, naprav, aplikacij) v realnem času. V projektu WiTWINtake igra Context Broker posebno vlogo, saj omogoča sprotno spremljanje kakovosti grozdja v vinogradu in ob trgatvi, razmer v vinski kleti (temperature, stanja sodov …) ter vplivov poslovnih odločitev. Vse te informacije pa združi v enotno sliko, kar vodi v boljšo sledljivost in preglednost proizvodnje od grozdja do steklenice.

Poleg tega WiTWINtake izkorišča standardizirani FIWARE API NGSI-LD za povezovanje različnih programskih rešitev prek skupnih podatkovnih modelov, kar zagotavlja interoperabilnost med sistemi ter podatkovno suverenost vseh sodelujočih deležnikov. Zaradi uporabe odprtih standardov lahko različne aplikacije »govorijo isti jezik« in varno izmenjujejo informacije. Projektni partnerji so denimo razvili posebne podatkovne modele za sledljivost vina in jih objavili odprtokodno, da jih lahko uporablja širša skupnost.

V praksi so tako odpravili veliko ročnega vnašanja in usklajevanja podatkov, saj zdaj informacije samodejno tečejo med vsemi podsistemi. Ta povezanost zmanjšuje ročne vnose, povečuje natančnost podatkov in omogoča vpogled v ključne informacije kadarkoli in kjerkoli. Vinska klet ima na enem mestu celovit pregled nad stanjem pridelave, od stanja v vinogradu in kakovosti pripeljanega grozdja do zalog vina in prodaje, zato lahko hitreje in bolje sprejema odločitve. Med drugimi igrajo pomembno vlogo tudi senzorji. Na primer uvedba video kamer ob prevzemu grozdja omogoča avtomatsko ocenitev kakovosti grozdja in razvrščanje pridelka že ob prihodu v klet, kar pohitri proces in zagotavlja doslednejšo vhodno kakovost surovine. Vse zbrane in generirane informacije so integrirane v digitalni dvojček.

Potencial, da preobrazi agroživilstvo

Projekt WiTWINtake ima potencial, da postavi nove standarde v vinarski industriji in na splošno v agroživilstvu. Pilotna vinska klet Radgonske Gorice je uspešno premostila oziroma povezala tradicijo z digitalnim inoviranjem in bo v prihodnosti vzgled ostalim vinarjem.

Projekt WiTWINtake pa ne prinaša koristi le eni kleti, temveč je tudi širši primer digitalne preobrazbe v agroživilstvu. Prikazuje, kako lahko nepovezane informacije in tradicionalni postopki preidejo v povezano, podatkovno vodeno in avtomatizirano okolje.

Uspeh projekta pa obenem pošilja še eno močno sporočilo. Digitalna transformacija je izvedljiva in koristna tudi v tradicionalnih panogah, kot je vinogradništvo. Upanje je, da se bodo podobni projekti izvedli tudi v drugih panogah, od sadjarstva do mlekarstva.

Več o projektu WiTWINtake na https://dihslovenia.si/. Študijo primera pa si lahko ogledate na https://dihslovenia.si/assets/images/WiTWINtake-project-case-study.pdf.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
digitalizacija

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)
Za več informacij so vam na voljo pri ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

DATALAB SI d.o.o.

Hajdrihova 28c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 252 89 00
Datalab tehnologije Podjetje Datalab Tehnologije d.d. se ukvarja z razvojem poslovne programske opreme za vodenje podjetij. S poslovnim informacijskim sistemom PANTHEON povečate učinkovitost ... Več
Zlati partner

GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si

Titova cesta 49, 2000 Maribor, Tel: 051 444 252
Iščete odlično računalniško trgovino, ki vas lahko postreže tako osebno kot tudi na spletu? Računalniško trgovino, ki se lahko pohvali s portfeljem (namiznih in prenosnih) ... Več
Zlati partner

DOMINATUS d.o.o.

Ob potoku 40, 1000 Ljubljana, Tel: 041 225 685
Danes je za posel ključno, da vašo spletno stran najde Googlov iskalnik, saj velika večina informacije poišče prav s pomočjo Googlovega iskalnika. Zato je ključnega pomena, da ... Več
Zlati partner

LENOVO TECHNOLOGY B.V. AMSTERDAM

Pot za Brdom 100 (Tehnološki Park - G), 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 71 80
Lenovo stremi k izdelavi vrhunskih računalnikov in internetnih naprav z vgrajenimi najnovejšimi tehnologijami, z edinstvenim dezajnom. Vse to za za brezkompromisno doživetje uporabnikov! Ena ... Več