Slika, tv, avdio
Televizorji
Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Monitorji
27.11.2024 06:33
Posodobljeno 1 teden nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Je igranje na večjem zaslonu res bolj zadovoljivo?

Svet iger se deli na dva tabora: PC oziroma računalnik in konzole. Revitaliziral se je tudi trg ročnih računalnikov, vendar jih bomo v tem trenutku izločili iz pogovora, ker se ne zanašajo na zunanji zaslon za igranje.

Tisti, ki večino svojega gaming časa preživite za računalnikom, po vsej verjetnosti strmite v 24- ali 27-palčni monitor. Morda tudi dva ali več skupaj, še posebej, če obenem tudi pretakate svojo vsebino za druge. Redkeje vidiš večje diagonale, predvsem zaradi visoke cene. Tudi pri panelu je velikokrat dilema, kaj izbrati – IPS, TN ali VA?

VA panel ima odlične kontraste, vendar običajno daljše zakasnitvene čase, kar je lahko težava pri tekmovalnih igrah. Slabša odzivnost je prav tako najpogostejši razlog za t. i. »ghosting«, ki se pojavi, ko zaslon ne more slediti dogajanju v igri in za seboj pušča sledi. Hitra odzivnost (manj kot 1 ms GtG) je odlika TN panela, zato je večinoma bolj priljubljen med gamerji kot VA. Ostane samo še IPS panel, ki je vedno veljal za najboljšo izbiro, če so ti pomembne barve in barvna natančnost. Dober IPS panel je prav tako lahko enako odziven kot TN panel, zato je med vsemi tremi objektivno najboljša izbira. So pa običajno tudi dražji.

Če so večje diagonale redkost med običajnimi uporabniki, so OLED monitorji samorogi. Vsak bi si ga želel, vendar je cena za mnoge previsoka ovira.

Tudi lastniki konzol svoje naprave radi povežejo z monitorjem, vendar je bolj pogosta tradicija, da se jih uporablja v navezi s televizorji. Ob izidu najnovejših konzol, ki podpirajo igranje pri 120 Hz, se je zgodila manjša migracija iz televizorjev na gaming monitorje, vendar to vmesno obdobje ni trajalo dolgo. Televizorji so zelo hitro nadoknadili pomanjkljivosti – predvsem hitrost osveževanja in tehnologije za preprečevanje trganja slike – ki so jih uporabniki dobili pri monitorjih, istočasno pa tudi potencirali svojo največjo prednost, ki je že od nekdaj zaslon oziroma panel. In pa seveda velikost, kateri se ne more približati noben monitor.

Torej, je igranje na televizorju bolj zadovoljivo? Poglejmo si na praktičnem primeru.

Samsung OLED S95D – 55 palcev je veliko za standarde monitorjev, za TV-je pa povprečje

Če kupuješ nov televizor, si želiš nadgraditi svojega starega v vseh pogledih, tudi velikost. Samsung OLED S95D se začne pri 55-palčni (138 cm) diagonali, povzpne pa se lahko vse do 77 palcev oziroma kar 195 centimetrov. Zaokrožimo kar na dva metra. Zakaj? Ko boste merili prostor, ali se takšen Goljat sploh prilega, si vedno pustite malce manevrskega prostora, saj nočete zadušiti televizorja z vseh strani. Ne samo zaradi topote, ki mora nekam uhajati, ampak tudi zaradi zvočnikov.

Ne pozabite tudi na pravilno razdaljo od kavča (ali naslonjača) do televizorja. Pri 55 palcih bodite oddaljeni okoli dva metra za optimalno izkušnjo, pri 77-palčnem televizorju pa okoli tri metre, še bolje pa kakšen centimeter več.

Če ste prej imeli 45-palčni televizor, boste šokirani, kakšna je razlika že pri 55 palcih, kaj šele pri večjih velikostih. Še bolj pa boste osupli, ko boste igranje na monitorju zamenjali za igranje na televizorju. Samo predstavljajte si, da boste God of War: Ragnarok igrali na 65-palčnem televizorju ali pa raziskovali Divji zahod v Red Dead Redemption 2 na Samsung OLED TV-ju z barvami in kontrasti, ki jih lahko dostavi le OLED panel.

Še bolje pa je, da niste kupili dodatno napravo, ki jo boste uporabljali samo za en namen. Konec koncev je to televizor, ki ga potrebuje vsako gospodinjstvo. Ko boste zadovoljni z razdejanjem, ki ste ga naredili kot opičji kralj Sun Wukong v igri Black Myth: Wukong, boste lahko preklopili na Netflix, Disney+ ali klasične kanale, in uživali v vsakdanji TV izkušnji.

Odlična slika in visoka hitrost (120 Hz) pa nista edini odliki tega televizorja. Vsak je opremljen s čipom NQ4 AI Gen2. Težko izgovorljiva beseda, ampak kar rabite vedeti je, da je to čip, ki v ozadju skrbi, da sta slika in zvok vedno optimalna. To pomeni, da ob danem trenutku samodejno prilagodi svetilnost, kontraste, barve, podrobnosti in ostale elemente, ki so pomembni za najboljšo izkušnjo. Pomaga tudi pri nadgradnji vsebine z nižjo ločljivostjo v 4K.

Pri televizorjih pa smo vajeni, da se stran od našega pogleda dogaja marsikatera TV čarovnija. OLED HDR Pro se vklopi v najbolj svetlih in temnih prizorih in poskrbi, da so tiste fine podrobnosti, ki se lahko zelo hitro izgubijo v takšnih prizorih, dobro izpostavljene. OLED panel ima tudi posebno zaščito proti bleščanjem, zato ne rabite skrbeti, kam boste postavili televizor. Še vedno ne priporočamo, da je izpostavljen dnevni svetlobi, ampak če nimate druge izbire, se bo Samsung OLED dobro zoperstavil soncu in njegovim žarkom.

Samsung Neo QLED QN900D – ste že kdaj videli 8K ločljivost?

Vsaka ločljivost potrebuje nekaj časa, da postane nekaj samoumevnega. Tudi 4K ločljivost je potrebovala dolgo časa, ampak danes je vsaj pri televizorjih postala dostopna vsakomur. Naslednja stopnja je 8K, ki je trenutno bolj dosegljiva samo izbrani skupini uporabnikov, ampak v nekaj letih lahko pričakujemo, da se bo cena takšnih televizorjev spustila na dostopno mejo.

Samsung Neo QLED QN900D je eden izmed takšnih televizorjev, ki že omogoča gledanje v 8K ločljivosti. Večino časa sama vsebina ni narejena v takšni ločljivosti, a jo Samsung TV s pomočjo nadgrajenega čipa NQ8 AI Gen3 zna spremeniti oziroma vsaj približati njegovi izvorni ločljivosti. Za ljubitelje številk: NQ8 AI Gen3 ima kar 512 nevralnih omrežij oziroma 8-krat več od predhodnika. Kaj je njihova naloga? Kot smo že rekli, na prvem mestu nadgrajujejo slikovne točke iz nižje ločljivosti v ločljivost, ki je blizu 8K. Zelo pomembno, če ne želite, da je slika na takšnem televizorju nejasna in brez ostrine.

Analizirajo tudi vzorce gibanja, zmanjšujejo zamegljenost ter preprečujejo popačenje pri hitrih prizorih, kar pride v poštev tudi pri igrah. Čip je zmožen zaznati tudi, kaj je najbolj pomembno v prizoru, okoli teh elementov prilagodi kontrast, sliko in svetilnost ter poskrbi, da je kakovost karseda najboljša. Pomaga tudi pri zvoku, na primer da so dialogi vedno dobro slišni, tudi ko se v ozadju dogajajo eksplozije ali drugi dinamični zvoki.

Samsung OLED S95D zmore sliko osvežiti 120-krat v sekundi, Samsung Neo QLED QN900D pa jo lahko kar 240-krat pri ločljivosti 4K. To boste težko opazili pri vsakdanjem igranju, boste pa cenili, kako gladek, oster in odziven je panel Samsung Neo QLED.

Kaj pa sploh je Neo QLED (Neo Quantum Light Emitting Diode)? To oznako boste videli samo pri Samsung televizorjih in gre za nadgradnjo obstoječih televizorjev QLED. Največja razlika med Neo QLED in QLED je, da slednji uporablja klasično osvetlitev LED, medtem ko Neo QLED uporablja osvetlitev mini-LED. Te diode so veliko manjše, kar pomeni, da jih lahko namestiš več in združiš v več zatemnitvenih območij. Končni rezultat so globlje črne barve, svetlejše bele, veliko boljši kontrast, manjša možnost za razlivanje svetlobe, boljša ostrina in še kakšna prednost bi se našla.

Če gledate v tem rangu, potem vam bo to izredno pomembno. Ne samo, da bo vsaka igra izgledala božansko, ampak bodo tudi filmi in serije res na najvišjem nivoju.

Izberete lahko diagonale do 85 palcev (214 cm), ampak to še zdaleč ni največji televizor, ki ga ponuja Samsung.

Samsung UHD DU9000 – dva metra in pol kristalno čiste 4K slike

V glavi si ponovite to številko – dva metra in pol oziroma 98 palcev. Če je v povprečju naš korak dolg 80 centimetrov, boste morali narediti tri korake, da pridete iz ene do druge strani televizorja. Skoraj tako kot, da bi skupaj zvezali dva 55-palčna Samsung OLED S95D.

Katero igro bi najprej zagnali na takšnem televizorju? Pri tolikšni izbiri se je res težko odločiti. Ne morete zgrešiti, če se boste odločili za katerokoli igro, ki že na monitorju izgleda odlično, na primer Dead Space, Assassin’s Creed: Valhalla, Ghost of Tsushima in podobne igre. Zanimivo bi bilo tudi upodobiti znamenite bitke iz zgodovine, kot na primer v igrah Total War. Predstavljajte si špartansko falango na 249-centimetrskem televizorju, nasproti pa vam stoji perzijska vojska. Epski občutek, ki ga lahko nadaljujete s filmom 300 v vsej njegovi veličini.

Vsi televizorji, ki smo jih našteli, bodo presegli vsa vaša pričakovanja. Ne boste našli vsebine, ki ne bo izgledala vrhunsko na Samsung OLED, Neo QLED ali kristalnem zaslonu televizorja Samsung UHD DU9000.

Smo našli odgovor na naše vprašanje? Je igranje na večjem zaslonu bolj zadovoljivo? Če imaš pred seboj takšen televizor, kot so Samsung UHD DU9000, Samsung OLED S95D, Samsung Neo QLED QN900D, potem je odgovor seveda pritrdilen.

Ob nakupu Samsung TV velikanov vas čakajo super darila

Če boste kupili Samsung televizor v velikosti 55 palcev, boste dobili za darilo Galaxy Fit3. Pri diagonalah do 77 palcev boste ob nakupu dobili Galaxy Fit3 in Galaxy Buds FE.

Tisti, ki pa boste izbrali največje velikosti (od 83 palcev), pa boste dobili kar tri darila: Galaxy Fit3, Galaxy Buds FE in Galaxy A55 5G.

Akcija traja do 1. 12. oziroma do razprodaje zalog. Več o promociji pa na https://www.samsung.com/si/offer/bigger-screen-bigger-gifts/.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani
Za več informacij so vam na voljo pri SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901