Izberite pravi prenosnik zase

Izbira prenosnega računalnika je lahko presneto zapleteno opravilo, posebej, če se nepripravljeni odpravite v trgovino in se izgubite med policami z najrazličnejšimi modeli. Dešifriranje tehničnih podatkov je postalo prava umetnost, saj, kdo, razen največji »geek«, ve, ali je procesor z oznako 13620H dober ali ne. Kaj je pravzaprav pomembno pri izbiri prenosnika in kako brati tehnične podatke?
Najlažje vam te stvari predstavimo s praktičnimi primeri različnih prenosnikov. Namenoma smo pri tem izbrali prenosnike največjega proizvajalca računalnikov na svetu, saj Lenovo res premore toliko različnih modelov, da bo prav vsakdo našel ustreznega zase.
Prenosnik brez kompromisov
Prenosni računalniki so pogosto deležni takšnih ali drugačnih kompromisov, predvsem na račun zmogljivosti, teže, vgrajenih komponent, avtonomije delovanja, cene itd. Prenosnika brez kompromisov praktično ni, smo pa vseeno našli model, ki se temu idealu zelo približa. Najbolj nas je prepričal novi Lenovo IdeaPad Slim 5 devete generacije v različici z zaslonom OLED, ki ponuja resnično vrhunsko vizualno izkušnjo. Izjemno tanek prenosni računalnik s 16-palčnim zaslonom razkošne ločljivosti 2048 x 1280 pik je s svojo izjemno mobilno zasnovo pripravljen, da uporabniku ustreže pri vsaki nalogi ali opravilu, obvlada pa digitalno zabavo. Ogled filma na takšnem zaslonu utegne biti celo bolj doživet kot na televizorju … (če ravno nimate televizorja OLED).
Tudi zmogljivosti temu prenosniku zlepa ne zmanjka, za kar skrbi zelo zmogljiv procesor AMD Ryzen 7 8845HS, katerega delovni takt občasno preseže tudi 5 gigahercev. Vam to ne pove veliko? Naj vam preprosto razložimo razmerje moči v svetu procesorjev, da bodo temeljni pojmi lažje razumljivi. Intelovi procesorji slišijo na ime Core in sodijo v različne družine – i3 do i9, kjer liha številka predstavlja razred zmogljivosti. K sreči se je za podobno označevanje odločil tudi AMD s svojimi procesorji Ryzen, kjer so razredi prav tako označeni s številkami 3, 5, 7 in 9. »Trojke« so torej procesorji vstopnega razreda in najnižjih zmogljivosti, petice srednji razred, sedmice odlični procesorji, medtem ko so devetke rezervirane za prenosnike najvišjih zmogljivosti (in cen).
Predlagani Lenovo IdeaPad Slim 5 ima vgrajenih kar 32 GB delovnega pomnilnika in 1 TB GB pogon SSD, kar predstavlja fantastično kombinacijo z vidika cene in zmogljivosti. Roko na srce. Več pomnilnika nikoli ne boste potrebovali, četudi sodite med uporabnike, ki imajo radi sočasno odprtih več kot sto zavihkov v brskalniku.
Digitalno razvedrilo
Edini uporabniki, ki pogosto zelo dobro vedo, kakšnega prenosnika si želijo, so igričarji. Računalniki, posebej prenosni, ki so kos sodobnim igram, morajo biti zelo zmogljivi in so temu primerno tudi dražji. Čeprav ima Lenovo namensko družino igričarskih naprav, ki sliši na ime Lenovo Legion, malokdo ve, da obstaja tudi družina cenovno dostopnih igričarskih računalnikov Lenovo LOQ. In prav slednjo bi mi izbrali za svoj igričarski računalnik.
Želite konkreten primer? Ta sliši na ime LENOVO LOQ 15 in za manj kot 1.300 evrov premore res veliko izjemno zmogljivih komponent. Procesor AMD Ryzen 7, 24 GB pomnilnika in grafična kartica Nvidia GeForce RTX 4060 bodo kos poganjanju vseh iger. Pri igričarskih prenosnikih je zelo pomembna tudi izbira zaslona, saj navadno igričarji zahtevajo modele z višjimi hitrostmi osveževanja od standardnih 50 ali 60 Hz. Osveževanje 144 Hz ali prikaz 144 sličic v sekundi poskrbi, da bo še tako hitra akcija v igri prikazana gladko oziroma tekoče, brez trzanja in trganja slike. Nekateri igričarski zasloni zmorejo tudi še hitrejše osveževanje, a po njem v praksi ni potrebe – razen če bi se radi bahali prijateljem … Podobno kot z osvetlitvijo tipkovnice.
Pri igričarskih prenosnikih je vsekakor zelo pomemben sistem hlajenja, saj se ob dolgotrajnem igranju lahko pošteno segrejejo. Zato, če lahko, preverite, koliko se v praksi segreje naslon za dlani, vsekakor pa se prepričajte, da se topel zrak iz ohišja odvaja na zadnji strani prenosnika, stran od uporabnika. Poleg učinkovitega hlajenja je pomemben tudi hrup – ne toliko med samim igranjem kot med tipično uporabo. Naše mnenje: tišji prenosnik je boljši prenosnik.
Kot smo že zapisali, so igričarji v praksi najverjetneje najbolj zahtevni uporabniki, saj ne le intenzivno izkoriščajo vse zmogljivosti prenosnika, temveč ga tudi velikokrat prenašajo in odpirajo, zato je dobrodošlo, če je prenosnik izdelan s trpežnostjo v mislih. In omenjeni Lenovo LOQ vsekakor je izjemno vzdržljiv, saj je prestal izjemno zahtevne preizkuse ameriške vojske (MIL-STD-810H).
Kaj nam tokratna primerjava dveh različnih vrst prenosnikov sporoča? Predvsem to, da se da najti odlične prenosnike po pošteni ceni. Je pa res, da bo zanje treba odšteti malce več kot tisočaka, a naj vas to ne odvrne od nakupa – če danes kupite prenosnik, ki je kos vsem vašim današnjim zahtevam in še kakšni prihodnji, vam bo dlje časa vdano služil. Poleg tega dražje prenosnike krasi tudi boljša kakovost izdelave in pogosto tudi boljše komponente, kot so tipkovnice, hladilni sistem in baterije, torej je tudi veliko večja verjetnost, da bo brezhibno deloval več let kot pa polovico cenejši modeli. Mimogrede, kateri je pa vaš favorit?
Prijavi napako v članku