Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
23.09.2022 09:50
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Preizkusili smo novi Honor 70: lepotec in dober fotograf

Honor 70 je novi telefon, ki bo poskušal premešati štrene v srednjem razredu.

Honor 70 je neposreden naslednik lanskoletnega Honor 50, ki smo ga preizkusili tudi sami. Takrat nas je navdušil 120 Hz OLED zaslon, hitro polnjenje in dobra glavna kamera. Manj zadovoljni smo bili z manjkajočo IP zaščito in dokaj povprečnimi sekundarnimi kamerami.

Nekaj podobnega pričakujemo tudi pri Honor 70, vendar eno stopničko višje, saj gre vendarle za novejši telefon, ki je obenem tudi malenkost dražji od predhodnika. Honor telefoni so vedno za las zgrešili bistvo oziroma le redko izstopajo. Vsak proizvajalec je poznan po nečem: Samsung in Apple po odlični kameri, Xiaomi po dobrem razmerju med ceno in zmogljivostjo (morda tudi po hitrem polnjenju), vivo je predstavil nam osebno najboljši ultrazvočni senzor za prstne odtise, Huawei tudi po trgovski blokadi še vedno slovi po odličnih telefonih z eno najboljših kamer in še bi lahko naštevali.

Honor je nekako ujet nekje v sredini. Honor Magic4 Pro je na primer navdušil z zmogljivostjo, manj pa s programsko optimizacijo, visoko ceno in poprodajno podporo.

Je Honor 70 morda tisti telefon, po katerem bomo Honor telefone za vedno asociirali z nekim superlativom? Pa poglejmo.

Kaj nam je bilo všeč?Kje so zgrešili bistvo?
📱 Čudovita tanka in kompaktna zasnova📵 Ni optične stabilizacije slike
📱 120 Hz AMOLED ukrivljen zaslon📵 Programska navlaka
📱 Dobra glavna kamera📵 Ni ocene IP
📱 66 W polnjenje📵 Dražji od rivalov

Honor 70 cena Slovenija in različice

  • Honor 70 8GB/128GB: 549 €
  • Honor 70 8GB/256GB: 599 €

Na voljo v črni in zeleni barvi pri slovenskih operaterjih A1 Slovenija, Telemach in Telekom Slovenije.

Honor 70 dizajn: prefinjenost in eleganca

V zadnjih mesecih smo preizkusili kar nekaj telefonov, med njimi tudi kar nekaj velikanov. Ravnokar testiramo tudi iPhone 14 Pro Max, ki je ob Honor 70 videti naravnost ogromen. Običajno nimamo pripomb glede velikosti in teže telefonov, saj je to v veliki meri pogojeno s preferenco uporabnika. Ampak, ko smo zamenjali iPhone 14 Pro Max, ki tehta 240 gramov, za veliko lažji in tanjši Honor 70 (178 g; 7,9 mm) , smo si kar malce oddahnili.

Tanka in lahka zasnova je pravzaprav tista prva lastnost, ki smo jo opazili pri novem Honor telefonu. Gre za enega lepših telefonov, ki smo jih v zadnjem času imeli priložnost testirati. Velik delež k temu prispeva sama zasnova, ampak piko na i pa dodajo ostali detajli: ukrivljen zaslon, lepo zaobljeni robovi, čudovita smaragdno-zelena barva, nedopadljiva postavitev kamer …

Lastnikom telefonov Honor 50 bo zasnova znana, so pa manjša izstopanja: črni robovi okoli zaslona so manjši, sklop kamere manj odstopa od hrbtne strani, prav tako ima malenkost spremenjeno postavitev, ki deluje bolj minimalistično in organizirano, senzor prstnih odtisov pa se je preselil pod zaslon. Brez uporabe ovitka se bo telefon zaradi postavitev kamer na ravni površini še vedno nagibal, vendar manj kot pri predhodniku.

Medtem ko berete, se vam mogoče zdi, da gre za malenkosti, a tudi sami smo bili presenečeni, kako lahko skupek manjših lepotnih popravkov opazno spremeni videz in občutek telefona.

Skratka, videz lahko samo pohvalimo, manj zadovoljni pa smo s pomanjkanjem ocene IP, kar pomeni, da ste lahko skeptični glede odpornosti telefona na kapljice vode, prah in praske. Čeprav smo prepričani, da ob normalni uporabi manjkajoč IP ne bo prišel do izraza (moderni zasloni so privzeto dovolj odporni), bi si vseeno v tem razredu želeli občutka varnosti, ki ga ponuja ocena IP.

Postavitev gumbov je klasična. Desno: glasnost, vklop/izklop. Spodaj: USB-C, reža za SIM kartico in edini zvočnik (ni stereo postavitve).

Honor 70: živahen AMOLED zaslon in povprečen zvok

Poleg lepotnih popravkov je Honor 70 dobil tudi malenkost večji zaslon, in sicer 6,67 palcev (Honor 50: 6,57 palcev). AMOLED zaslon je ukrivljen, kar doda občutek premijskega telefona, vendar smo glede tovrstnih zaslonov še vedno razdvojeni. Nedvomno izgledajo bolj privlačno kot klasični zasloni, vendar imajo nekaj rdečih zastavic: večja možnost poškodbe pri padcih, nenamerno zaznavanje dotikov med rokovanjem in prelivanje grafičnih elementov pri določenih aplikacijah.

AMOLED zaslon ima Full HD ločljivost (1080 x 2400), kar je enako podobnim telefonom v tem razredu. Na voljo je podpora za HDR10+, kar popestri uživanje vsebine. Hitrost osveževanja je 120 Hz, telefon pa ima funkcijo dinamičnega osveževanja in samodejno prilagaja zaslon med 60 Hz in 120 Hz za varčevanje z baterijo. Pod zaslonom se skriva še čitalnik prstnih odtisov, ki je bil ves čas zanesljiv in hiter pri prepoznavanju odtisov.

Največja svetlost pri samodejni osvetlitvi je 900 nit oziroma 400 nit pri ročni osvetlitvi. Svetlost zagotovo ni njegova najboljša vrlina, vsaj ne v primerjavi s telefoni v istem razredu. Vseeno pa je to dovolj, da boste lahko absorbirali vsebino tudi na sončen dan, čeprav bi priporočali, da se izogibate neposredni sončni svetlobi. Na splošno so barve poskočne s prijetno globino in dobrim kontrastom. Telefon je dober za uživanje v praktično kateri koli vsebini: Youtube, Instagram, igranje iger, branje …

Osamljen zvočnik ne zmore veliko. Je dovolj glasen za poslušanje, ko v ozadju ni nobenega šuma, vendar zvoki delujejo votlo. Če pa boste želeli z zvočnikom poslušati glasbo ali podcast, medtem ko na primer kuhate, sesate, pomivate posodo, potem pa boste imeli večje težave pri prepoznavanju dialoga ali besedila glasbe.

Zmogljivost, baterija in Magic UI 6.1

Honor je naredil komaj opazen premik pri procesorju Snapdragon 778G 5G, kateremu so dodali le še oznako Plus, kar se opazi pri malenkost večji osnovni frekvenci. Zmogljivost procesorja je tipična za srednji razred. Je več kot dovolj za splošno uporabo telefona, kar velja tudi za igranje iger. Genshin Impact, na primer, deluje na srednjih nastavitvah, čeprav boste pri daljši seansi in bolj obljudenih krajih opazili manjša zatikanja. Tudi sintetični testi (GeekBench 5, 3DMark) dokazujejo, da se zmogljivost ujema s srednjim razredom.

Na voljo je 8 GB RAM-a in do 256 GB notranjega pomnilnika, kar je ponovno standard v tem in tudi nižjem razredu.

Večji korak so naredili pri bateriji, ki so jo iz 4.300 mAh povečali na 4.800 mAh, kar jo dvigne iz povprečja v primerjavi s predhodnikom. Honor 70 je med preizkusom brez težav zdržal do konca dneva. Če ga nismo intenzivno uporabljali za igranje iger, smo ob koncu dneva imeli še vsaj 40 % v rezervoarju. Veseli nas, da Honor vztraja, da je polnilnik priložen k telefonu. Polnilnik in telefon podpirata 66 W SuperCharge polnjenje, ki bo v dobrih 30 minutah telefon napolnil do optimalnih 80 %.

Programske navlake pri Magic UI 6.1 je podobno kot pri predhodnikih še vedno kar nekaj. Odstraniti boste morali vsaj pol ducata aplikacij, ki po vsej verjetnosti za večino uporabnikov ne bodo smiselna (neznane igre, TrainPal, Trip.com …). Še vedno nas moti zelo klavrno vibriranje, zaradi katerega smo pogosto prepozno zabeležili klic, obvestilo ali SMS sporočilo. Na tem področju se bolj ali manj ni nič spremenilo z Magic UI 6.0, ki smo ga testirali pri Honor Magic4 Pro.

Kako se izkaže kot fotograf?

Zmogljivost kamer je bila osrednja točka marketinške kampanje kitajskega podjetja, zato mora v tem trenutku Honor 70 izpolniti visoka pričakovanja. Pred začetkom preizkusa smo bili pozitivno presenečeni nad specifikacijami na papirju. Telefon ima sistem dvojne kamere, katerega vodi glavni senzor Sony IMX800 s 54 MP (f/1,49). Kot smo že večkrat omenili, velikost in kakovost senzorja ni zagotovilo za zajem odličnih fotografij. Enako pomembnost pri kakovosti posnetkov ima tudi programska obdelava.

Honor 70 obkljuka oba pogoja. Pri močni in zmerni svetlobi se glavna kamera počuti kot doma. Posnetki so živahni in polni detajlov, zlasti pri dobrih svetlobnih pogojih. Presenetljivo se dobro izkaže tudi pri bolj temačnih prizorih. Opazen je padec kakovosti, vendar vseeno zajame posnetke s spodobnimi rezultati.

Spremlja k glavni kameri je ultraširoka 50 MP kamera (f/2,2), ki deluje tudi kot makro kamera. Namenske kamere za makro pri novem telefonu tokrat ni, kar je dobra novica, saj so običajno v tem razredu tovrstne kamere dokaj neuporabne. Ultraširoka kamera zajame manj barvite in opazno temnejše posnetke, a rezultat je vseeno nekje v povprečju glede kakovosti. Ne more se primerjati z glavno kamero, vseeno pa jo boste po potrebi lahko uporabljali. V svoji drugi vlogi kot makro kamera se sekundarni senzor po zaslugi večje velikosti dobro znajde. Zajete fotografije so jasne, brez šuma in polne detajlov.

Tudi sprednja kamera (32 MP) je sposobna zajeti nekaj impresivnih posnetkov, vendar le pri dovolj zadostni svetlobi. Kar se tiče video zmogljivosti, telefon snema do 4K z zadnjo kamero in 1080p s sprednjo. Na voljo je kar nekaj vlogerskih in klasičnih funkcij, kot na primer Videoposnetki z več pogledi (Multi-Video), super makro, panorama in novi Posamezni izrez (Solo Cut). Slednji je zasnovan za vlogerje, saj omogoča, da se kamera osredotoči na eno osebo v skupini in ji tudi samodejno sledi. Nismo imeli veliko priložnosti, kjer bi lahko v celoti izkoristili to funkcijo. To je bolj vprašanje za vlogerje, ki bodo sčasoma lahko ostalim uporabnikom zaupali ali gre le za domislico ali za uporabno funkcijo.

Končno mnenje

Ali smo dobili odgovor na naše začetno vprašanje? Je Honor 70 tisti telefon, ki bo zaznamoval kitajskega proizvajalca? Izkaže se na treh glavnih področjih: zaslon je živahen, izgleda fenomenalno, ima dolgo življenjsko dobo baterije in hitro polnjenje ter kamere, ki izstopajo iz povprečja v tem razredu. Osebno se ga bomo najbolj zapomnili po izgledu, kajti na ostalih področjih se podobno obnese tudi konkurenca (Samsung A53, OnePlus Nord CE 2, Google Pixel 6a …) ki v nekaterih primerih spodkopava ceno Honor 70. Izgled je torej tista lastnost, ki bi lahko zaznamovala ta in vse bodoče telefone.

V nejevoljo nas spravi malenkost previsoka cena, povprečna programska oprema, premalo intenzivno vibriranje in slabša poprodajna podpora v primerjavi s konkurenco.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Honor.
Vas zanima več iz te teme?
Honor 50 Honor Magic4 Pro Honor 70


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

UL FRI

Večna pot 113, 1000 Ljubljana, Tel: 01 479 81 03
Spoznali smo že, da so računalniki neverjetni stroji, za katere se zdi, da ni meja, da so sposobni narediti vse, kar si človek zamisli in tudi tisto, kar si danes večina ljudi še ... Več

ADVANTECH SOLUTIONS d.o.o.

Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 030 703 704
S čim se ukvarja Advantech Solutions? Na kratko: Podjetje Advantech Solutions ovrednoti temeljno sestavo vašega podjetja, da bo vaša pot do uspeha optimalna. Strokovnjaki oblikujejo ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več