Telefoni
30.11.2021 13:04
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Recenzija telefona Honor 50: Izpod okrilja Huaweija v objem Googla

Običajno ne mešamo politike in mobilne telefonije, vendar v tem primeru jo je skoraj nemogoče zaobiti. Honor 50 je prvi pametni telefon istoimenskega proizvajalca zatem, ko se je ta odcepil od Huaweija.

Kaj so s tem pridobili oziroma izgubili? Honor 50 predstavlja nov začetek za podjetje. Čeprav so izgubili podporo enega največjih mobilnih gigantov na svetu, pa tudi dostop do njihove tehnologije in infrastrukture, so obenem tudi veliko pridobili. Govorimo seveda o dostopu do Googlovih storitev. Nedostopnost do najbolj uporabljenih aplikacij in storitev je močno prizadela Huawei in njihovo prisotnost na svetovnih trgih izven Azije. Huawei je z letošnjim januarjem prodal svojo podružnico Honor konglomeratu kitajskih podjetij. Honor 50 je tako prvi telefon, ki si je ponovno pridobil zaupanje Googla in tudi prvi Honor telefon, ki sloni na procesorju Snapdragon.

Kaj so storili s pridobljeno svobodo? Ali je Honor 50 konkurenčen telefon oziroma ima dovolj odlik, da bo lahko v svojem cenovnem razredu konkuriral Xiaomiju, Samsungu in ostalim?

Honor 50: Cena in izbor različice

Začnimo najprej pri ceni. Osnovna različica Honor 50 je vrednotena na 529 € za 6 GB RAM-a in 128 GB notranjega pomnilnika. Za naprednejšo različico, ki smo jo preizkusili tudi v uredništvu (z 8GB RAM-a in 256 GB prostora), pa boste odšteli 599 €. Ne glede na to, za katero različico se boste odločili, boste dobili enak procesor Snapdragon 778G in 4300 mAh baterijo, ki podpira 66-vatno hitro polnjenje.

Honor 50: Dizajn in zmogljivost, ki spominjata na krovne modele

Na prvi pogled je takoj jasno, da se Honor želi obnašati oziroma izgledati kot premijski telefon. Je zelo lepo oblikovan, s tankim okvirjem in uokvirjenim zaslonom, ki lepo objame robove. Čeprav nismo pristaši ukrivljenih zaslonov, saj so dokaj temperamentni oziroma preobčutljivi za uporabo brez ovitka, vseeno ne moremo oporekati, da gre za eleganten dizajn. Občutljivost zaslona ob uporabi brez ovitka nekoliko zmanjša funkcija »Palm rejection«, ki zazna vašo dlan ob strani, vendar nanjo ne reagira.

OLED zaslon

Honor 50 je lahek (175 g) in tanek (7,78 mm) telefon, ki se lepo prilega dlani in ga brez težav lahko pospravite v žep. Ima 6,57-palčni OLED zaslon z ločljivostjo 1080p (1080 x 2340) in z razmerjem stranic 19,5:9. Na vrhu je sredinsko usmerjena zareza za sprednjo selfi kamero 32 MP. Gre za dokaj standardno postavitev, ki jo je moč opaziti pri številnih telefonih. Vseeno pa močno upamo, da bo naslednja generacija Honor telefonov začela razmišljati v smeri kamere pod zaslonom. OLED zaslon ponuja dovolj svetlosti (tudi ob nekoliko močnejši dnevni svetlobi), hitrost osveževanja 120 Hz, hitrost vzorčenja na dotik 300 Hz in podporo za 100 % barvni razpon DCI-P3. Hitrost osveževanja lahko nastavite tako, da se samodejno prilagaja ali pa nastavite fiksno frekvenco 60 Hz, s čimer boste podaljšali avtonomijo delovanja. Slednjo nastavitev priporočamo samo ob izpraznjeni bateriji, saj bi bilo grešno, če ne bi izkoristili polne zmogljivosti tega čudovitega zaslona.

Tako kot pri ostalih telefonih, ki spadajo med krovne modele, pogrešamo IP zaščito proti prahu in vodi.

Zadnja stran je v značilnih odštekanih Honor barvah. Naš preizkusni telefon je oblečen v barvo Frost Crystal, ki nas spominja na rudnik kristalov. Gre za svetlejše svetlikajoče se ozadje, na katerem se na srečo niso poznali prstni odtisi in madeži, o katerih pričajo uporabniki drugih barv (Emerald Green, Midnight Black in Honor Code). Tudi prejšnji Honor modeli so znani po svojih kričečih barvah, vendar kljub pogumu pri oblikovanju nismo navdušeni nad hrbtnim dizajnom. Priporočamo barvo Midnight Black, ki deluje bolj sodobno in je posledično tudi bolj primerna za telefon tega cenovnega razreda.

Na robovih ne boste opazili presenečenj. Standardna gumba za vklop/izklop in nastavitev glasnosti sta na desni strani, na spodnjem robu je rešetka za zvočnik (manjka podpora za stereo zvok), predal za dve SIM kartici in USB-C priključek. Kot smo že vajeni, manjka 3,5 mm priključek, vendar nas je Honor presenetil s priloženimi USB-C slušalkami, ki zagotavljajo spodobno kakovost zvoka.

Ključne lastnosti in zmogljivost

Honor je pri procesorju naredil kompromis in vgradil procesor srednjega razreda Snapdragon 778G. Čeprav ne gre za najmočnejši procesor, nam nikoli ni zmanjkalo procesorske moči, bodisi pri igranju iger, opravljanju več nalog hkrati ali obdelavi posnetkov. To je prvi Honor telefon, ki temelji na Qualcomm arhitekturi in ne na čipih Kirin podjetja Huawei. Inženirji so v kratkem času naredili veliko in programsko opremo dobro optimizirali za novo čipovje. Sčasoma pričakujemo še večje izboljšave. Kar zadeva povezljivost, Snapdragon 778G podpira 5G omrežje, NFC, Bluetooth 5.2 in Wi-Fi 6.

Baterija kapacitete 4300 mAh je med našim testiranjem brez težav zdržala do konca dneva, tudi ob vklopljeni funkciji vedno vklopljenega zaslona in 120-herčni frekvenci osveževanja. 66-vatno polnjenje baterijo napolni v manj kot 45 minutah. Manjka podpora za brezžično polnjenje, ki bi lahko bila dodana vrednost telefona, še posebej če izpostavimo dejstvo, da večina konkurence v tem razredu prav tako nima brezžičnega polnjenja.

Ne gre za najmočnejši telefon na trgu in se tudi ne pretvarja, da je. Vseeno pa ponuja dobro razmerje med ceno in zmogljivostjo.

Honor 50: Kamera in kvaliteta posnetkov

Sistem kamer nas je obdal z mešanimi občutki. Ima nekaj nespornih odlik, predvsem po zaslugi dobre glavne kamere in priročnih funkcij, zaradi katerih lahko Honor 50 samozavestno priporočamo vlogerjem oziroma tistim, ki se radi skozi fotografije in videoposnetke izražajo na družbenih omrežjih.

Osrednji motiv je torej glavna leča 108 MP, postavljena v nekoliko nerodno obliko na hrbtni strani telefona. Izboklina za kamere je dokaj izrazita, zaradi česar se telefon nekoliko nagiba na ravnih površinah. Poznavalci boste opazili, da je postavitev kamer identična tisti na Huawei telefonu Nova 9. Razlog? To je še zadnji spomin na sodelovanje med obema podjetjema. Glavna leča je nedvomno zmogljiva. Vgrajeni senzor pomaga objektivu zajeti čim več svetlobe za boljše rezultate v skoraj vseh svetlobnih pogojih, tudi v temnih prostorih. Slike so ostre in dinamične, živahnih barv in bogatih detajlov. Pogrešamo optično stabilizacijo slike (OIS), ki bi še dodatno dvignila kakovost fotografij.

Selfi kamera pripoveduje podobno zgodbo. V večini primerov boste zajeli čudovite fotografije, kvaliteta pa nekoliko upade v slabših svetlobnih pogojih, zato boste opazili nekaj sivine in manj živahne barve. Na zadnji strani so še tri kamere, ki pa niso glavno orožje telefona Honor 50 oziroma celo nekoliko razočarajo. Ultra široka kamera 8MP predstavlja točko, na kateri lahko Honor naredi največjo izboljšavo. Enostavno je vrzel med kakovostjo glavne in ultra široke leče prevelika in preveč vpadljiva. Senzor globine 2MP nekoliko izboljša kakovost v portretnem načinu, 2MP makro kamera pa proizvede zrnate in dokaj pikselirane posnetke.

Honor je največ truda vložil v video zmogljivosti telefona. Več kot očitno je, da ciljajo predvsem na ustvarjalce in oblikovalce. Poleg običajnih načinov snemanja je na voljo tudi več-snemalni način, ki omogoča snemanje videov z razdeljenim zaslonom ali sliko v sliki s kombinacijo glavnih, ultraširokih in selfie objektivov. To samo po sebi ni nič novega, vendar ima Honor 50 uporabniški vmesnik, ki omogoča dokaj preprosto preklapljanje med možnostmi fotoaparata, istočasno pa lahko tudi zajemate fotografije.

Bi morali razmisliti o nakupu telefona Honor 50?

Z vgrajenimi Google mobilnimi storitvami je Honor 50 postal dostojen nasprotnik trenutni konkurenci na trgu. Dizajn je prijeten, ukrivljen OLED zaslon pa je poleg visoke frekvence osveževanja ena njegovih najboljših odlik. Prilagojene funkcije za vloganje oziroma ustvarjanje bodo razveselile vse ustvarjalce. Ima tudi nekaj pomanjkljivosti: ni podpore za brezžično polnjenje, hrbtna stran telefona je pri določenih barvah magnet za madeže. Senzor za globino, ultra široka in makro kamera imajo še veliko prostora za izboljšave, manjka pa tudi optična stabilizacija slike.

Kupite ga, če ste ljubitelj fotografije in radi ustvarjate posnetke za družbena omrežja. Glavna leča in selfi kamera bosta v večini primerov postregli s čudovitimi fotografijami, pri ostalih lečah pa boste morali najti idealne nastavitve in svetlobne pogoje. Honor 50 je prav tako dobra izbira za tiste, ki iščejo telefon z dolgo avtonomijo baterije in telefon, ki brez težav in brez zatikanja opravi vsakdanje naloge (gaming, Youtube, brskanje po spletu …).

Končna ocena: 4/5


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem HONOR.
Vas zanima več iz te teme?
Honor 50 HONOR telefoni


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SIMBIOZA GENESIS, so.p.

Letališka cesta 3, 1000 Ljubljana, Tel: 040 336 311
e-Simbioz@ je projekt Simbioze Genesis, socialnega podjetja, ki ga od začetka leta 2015 izvajajo z namenom izboljšanja in nadgrajevanja računalniških znanj vseh generacij v okviru ... Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več

Računalniške storitve mITch, Mitja Mihelič s.p.

Čolnarska ulica 3, 1310 Ribnica, Tel: 05 125 8575, 051 258 575
Ali vaše podjetje potrebuje oddelek za IT? Nekoč dostopne le za velike korporacije, danes so IT funkcije na voljo podjetjem vseh velikosti po zaslugi računalništva v oblaku in ... Več

MA-KO d.o.o.

Tovarniška cesta 2b, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 368 11 10
Se sprašujete, kako najti najboljšega ponudnika računalniških sistemov in storitev? Kriteriji dolgoletne izkušnje, kakovostne storitve in zadovoljstvo strank takoj obrodijo ... Več