Gaming prenosnik ali namizni gaming računalnik? Katerega izbrati?
Med namiznimi in prenosnimi računalniki je vedno vladala tako strojna kot cenovna vrzel. Prenosni računalniki so običajno za podobno zmogljivost zahtevali tudi do nekaj sto evrov višjo ceno, kar je lahko predstavljalo veliko dodatno finančno breme. Iz tega razloga so se bolj zagrizeni gamerji vedno bolj nagibali k namiznim računalnikom. Nekaterim pa je nekoliko višja cena gaming prenosnikov razumljiva. Proizvajalci prenosnih računalnikov se srečujejo z večjimi izzivi kot proizvajalci namiznih različic. Na primer, kako uspešno spraviti vso potrebno strojno opremo v izredno tanko ohišje in kako poskrbeti, da se med igranjem ne bodo stopile tipke WASD.
Višjo ceno pa lahko upravičimo tudi zaradi prenosljivega formata, na katerega težko postavimo etiketo. Gaming prenosnik lahko enostavno dvignete, postavite v naročje, se udobno namestite in uživate v gaming izkušnji v bolj sproščenem položaju. Ali pa gaming prenosni računalnik pospravite v nahrbtnik in ga vzamete s seboj na potovanje.
Zaradi trenutne situacije na trgu, ki traja že od začetka pandemije, pa se je cenovna vrzel med namiznimi in prenosnimi računalniki nekoliko zmanjšala. Morda je ravno sedaj pravi trenutek, da se odločite za gaming prenosnik, ki vam bo omogočal prenosljivo gaming izkušnjo kjerkoli in kadarkoli.
Kateri gaming prenosnik izbrati?
Začnimo z vzorčnim modelom, da si boste lahko ustvarili sliko, kaj lahko pričakujete v današnjih gaming prenosnikih in koliko boste morali zanje plačati.
Izbrali smo Lenovo Legion 5, ki nas je prepričal z naborom strojne opreme in tudi z izgledom. Ko boste odprli kakovostno ohišje, ki ne dovoljuje upogibanja in zvijanja, boste najprej zagledali 15,6-palični Full HD zaslon. Gre za najbolj priljubljeno velikost pri prenosnih računalnikih, vendar to ni tisti faktor, ki nas je najbolj prepričal pri zaslonu. Tudi Full HD ločljivost ni na vrhu seznama. Ta čast pripada 144 Hz hitrosti osveževanja zaslona, ki je pravzaprav nujna, ko govorimo o gaming računalnikih, še posebej, če največ igrate večigralske streljačine (FPS igre), kot na primer Call of Duty, Battlefield, Valorant, Apex Legends in podobno.
Zagotovo vas zanima, za kateri procesor in grafično kartico se je odločil Lenovo. Na veselje mnogih Lenovo Legion 5 poganja AMD mobilni procesor Ryzen 7 4800H. Gre za AMD-jevo četrto generacijo procesorjev za prenosne računalnike, ki ponuja dobro zmogljivost in nizko porabo. AMD je v zadnjih dveh ali treh letih prevzel pobudo tako na področju namiznih kot na področju mobilnih procesorjev ter dodobra premešal štrene dolgoletnemu kralju procesorjev Intelu. Procesor deluje v tandemu s 16 GB DDR4 sistemskim pomnilnikom (RAM), 512 GB NVMe M.2 SSD diskom in Nvidia grafično kartico GeForce RTX 2060 s 6 GB delovnega spomina.
Zakaj Nvidia grafična kartica in ne AMD, ki je tudi na tem področju v zadnjih letih naredil velik korak naprej? AMD je resnično vse presenetil z najnovejšo generacijo RX 6000 grafičnih kartic, vendar bi v tem trenutku vseeno manjšo prednost pripisali Nvidii. Na področju zmogljivosti sta podjetji skoraj identični in si izmenjujeta udarce glede na vrsto naloge. Na področju programske podpore, posodobitev gonilnikov (angl. drivers) in programskih funkcij (Ray Tracing, DSSL …) pa zelena ekipa (Nvidia) še vedno prevladuje.
Procesor in grafična kartica sta razumljivo najpomembnejši komponenti v vsakem računalniku, še toliko bolj v gaming prenosniku. Premalo pa cenimo SSD diske, ki so revolucionirali delovanje računalnika. Če imate doma starejši prenosnik, je velika možnost, da je glavni pogon mehanski HDD. In z gotovostjo lahko trdimo, da ste zaradi njega skozi leta dodatno posiveli. HDD diske pestijo številne težave: pregrevanje, mehanski premikajoči deli se lahko nenadno pokvarijo, kar vodi do izgube podatkov, tu pa je še počasna hitrost branja in zapisovanja. SSD diski so že nekaj časa privzeta izbira novejših prenosnih in namiznih računalnikov. Ponujajo hitrost in dolgo življenjsko dobo, ki je HDD diski ne morejo doseči.
Med SSD diski pa so najbolj impresivni diski formata NVMe M.2, ki ponujajo še večjo hitrost, obenem pa zasedejo manj prostora od SATA SSD diskov.
Lenovo Legion 5 RTX 3060 Lenovo Legion 5 RTX 3060
Še novejši procesor in zmogljivejša grafična kartica
RTX 2060 ponuja odlično zmogljivost, čeprav gre za generacijo starejšo grafično kartico. Na voljo je tudi predstavnik RTX 3000 družine kartic, in sicer Nvidia RTX 3060, ki pri nadgrajenemu Lenovo Legion 5 deluje v tandemu s še novejšim AMD procesorjem Ryzen 7 5800H. Povečala se je tudi kapaciteta SSD diska, in sicer na 1 TB.
Lenovo Legion 5 Pro – večji in boljši zaslon
Pri prejšnjih Legion različicah sta velikost in kakovost zaslona ostali enaki. Lenovo Legion 5 Pro pa ohrani obstoječe strojne komponente in nadgradi zaslon na 2K ločljivost in 16 palcev diagonale. Nadgradi tudi kapaciteto sistemskega pomnilnika na 32 GB.
Katerega torej izbrati? Vse je odvisno, kakšen uporabnik ste in koliko časa želite, da bi se gaming prenosnik obdržal.
Lenovo Legion 5 z RTX 2060 vas bo brez težav vsaj nekaj let razvajal z visokim številom sličic na sekundo (fps). Nadgrajeni Lenovo z RTX 3060 in Ryzen 7 5800 pa še kakšno leto ali dve več. Če vam je hkrati pomembna še ločljivost zaslona, potem je edina logična rešitev Lenovo Legion 5 Pro.
Lenovo Legion 5 Pro 2K zaslon Lenovo Legion 5 Pro 2K zaslon
Kaj pa za poslovne uporabnike?
Na trgu je ogromno izbire za poslovne uporabnike, vendar družina prenosnikov ThinkPad ostaja sinonim za poslovne računalnike. Od svojih začetkov pod okriljem podjetja IBM do Lenovo prevzema se je razumljivo marsikaj spremenilo, v pozitivnem smislu, seveda. ThinkPad prenosniki so postali tanjši, bolj privlačni in zmogljivejši v vseh pogledih. Lenovo ThinkPad slovijo po robustni zasnovi (nekoč so bili to edini prenosniki, certificirani za uporabo v vesolju), tipkovnica je praktično nepokvarljiva, na sredini tipkovnice pa je locirana slovita rdeča tipka TrackPoint, ki jo lahko uporabljate namesto sledilne ploščice.
Med vsemi kandidati smo izbrali Lenovo ThinkPad E15 G3, za katerega mislimo, da bo dolgoročno nudil največ za svojo ceno. Izbrali smo konfiguracijo z AMD mobilnim procesorjem Ryzen 5 5500U (na voljo tudi Ryzen 3 ali Ryzen 7), ki ima 6 procesorskih jeder in 12 niti. Pri večini vsakdanjih opravil bo deloval pri frekvenci 2100 MHz, pri bolj zahtevnih operacijah pa se bo navil vse do 4 GHz. Povprečna poraba je le 15W, kar pomeni, da gre za izredno varčen procesor, ki ne bo proizvajal ogromne količine toplote.
Lenovo ThinkPad E15 G3 Lenovo ThinkPad E15 G3
V tem trenutku ima AMD manjšo prednost pred večnim konkurentom, saj so prvi prešli na 7-nanometrsko arhitekturo. V laičnem jeziku to pomeni, da so njihovi procesorji zmogljivejši in bolj učinkoviti pri enaki porabi energije.
Lenovo ThinkPad E15 G3 razpolaga še s 16 GB DDR4 RAM-a, 512 GB NVMe M.2 SSD diskom in integrirano grafično kartico AMD Radeon Vega 7, ki jo boste lahko uporabili tudi za igranje računalniških iger pri nekoliko nižji ločljivosti.
Gaming prenosniki, namizni računalniki in poslovni prenosni računalniki so na voljo pri spletnem prodajalcu notesniki.si.
Prijavi napako v članku