Evropa pošilja svoje satelite v Zemljino orbito
EU je podpisala pogodbo za svojo konstelacijo IRIS² z 290 komunikacijskimi sateliti, ki bodo delovali v srednji in nizki Zemljini orbiti. Tekmec Starlinka bo zagotavljal varno povezljivost vladnim uporabnikom, zasebnim podjetjem in evropskim državljanom ter zagotavljal hitri internet v mrtvih območjih. Javno-zasebni posel v vrednosti 10,6 milijarde evrov naj bi po poročanju časnika Financial Times začel delovati do leta 2030.
Konzorcij SpaceRISE, ki ga vodijo evropski operaterji satelitskih omrežij SES, Eutelsat in Hispasat ter podpirajo evropski podizvajalci na področju satelitske tehnologije, kot sta Airbus in Deutsche Telekom, je dobil 12-letno koncesijsko pogodbo za razvoj, namestitev in upravljanje konstelacije IRIS². IRIS² je kratica za infrastrukturo za odpornost (Resilience), medsebojno povezljivost (Interconnectivity) in varnost s pomočjo satelitov (Security by Satellite).
»Ta najsodobnejša konstelacija bo zaščitila našo kritično infrastrukturo, povezala najbolj oddaljena območja in povečala strateško avtonomijo Evrope. S sodelovanjem s konzorcijem SpaceRISE dokazujemo moč javno-zasebnega sodelovanja za spodbujanje inovacij in zagotavljanje oprijemljivih koristi za vse Evropejce,« je dejala Henna Virkkunen, izvršna podpredsednica za tehnično suverenost, varnost in demokracijo.
Septembra je predsednica Zvezne komisije za komunikacije ZDA (FCC) Jessica Rosenworcel izjavila, da si želi več konkurence sistemu Starlink Elona Muska, ki je od leta 2018 izstrelil že približno 7000 satelitov. »Naše gospodarstvo nima koristi od monopolov … vsak komunikacijski trg, na katerem obstaja konkurenca, je močan, na njem vidimo nižje cene in več inovacij, in iskreno povedano, vesolje ne bi smelo biti izjema.«
Ali bo IRIS² res lahko kdaj konkuriral Starlinku, ki namerava v naslednjih letih povečati število satelitov na 30.000? Podoben projekt v Evropi že obstaja. OneWeb ni imel lahke poti do uspeha, med pandemijo so celo razglasili bankrot, vendar so se kasneje rešili iz težke finančne situacije. Doslej so v vesolje poslali več kot 500 satelitov, vendar se ne oglašujejo kot konkurenca Starlinku, ampak kot satelitska rešitev za podjetja in vladne organizacije.
Prijavi napako v članku