Čas za spremembo je danes
Na okrogli mizi v soorganizaciji Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (FE UL) in Digitalnega inovacijskega stičišča Slovenije (DIHS), ki je potekala v četrtek, 17. oktobra, na omenjeni fakulteti, so predstavnice iz različnih sektorjev in držav razpravljale o ženskah in njihovih kariernih poteh na področju znanosti, tehnologije, inženirstva, umetnosti in matematike. Dogodek je moderiral direktor podjetja Animacel Luka Mohorič.
Vztrajnost, neomajnost in sodelovanje
Navzoče je najprej pozdravila ameriška veleposlanica v Sloveniji Lynda C. Blanchard, ki je poudarila, da si je tudi sama kot študentka in podjetnica utirala pot na področju matematike in računalništva, kjer prevladujejo moški. V video nagovoru pa je nekaj besed o izzivih žensk pri ustvarjanju kariere povedala tudi mag. Ksenija Klampfer, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Najbolj pomemben del poti do uspeha je biti pripravljen na neuspeh,« je odločno odprla razpravo dr. Kim Binsted, profesorica na oddelku za informacijske in računalniške znanosti na univerzi na Havajih. Predstavnice okrogle mize, ki so danes vse uspešne na svojih področjih, so zaupale osebne izkušnje lastne karierne poti. Njihovo glavno vodilo je bilo (in še vedno je) zanimanje za izbrano področje, želja po znanju in neomajna vztrajnost – ravno zato so tako uspešne na področjih, na katerih v večini prevladujejo moški.
Izzivi prihodnosti in preoblikovanje družbe
Kako pomembno je, da otroci odraščajo z zanimanjem in odprtimi možnostmi za raznolika področja, je obrazložila dr. Maja Mačinko Kovač, učiteljica na Osnovni šoli Eugena Kvaternika Velika Gorica. Namesto da mladim dekletom, tik preden se morajo odločiti za študijsko pot, povemo, da imajo na voljo tudi programe na področju znanosti, tehnologije, inženirstva ali matematike, bi jih morali že od malih nog vzgajati v okolju, v katerem so jim ta področja dostopna. V današnji družbi namreč prevladuje mnenje, da so to področja, na katerih bodo moški bolj uspešni, kar se odraža v neenakomerni zastopanosti spolov. Ključno je tudi zagotoviti, da imajo ženske kljub otrokom in družini priložnost za ustvarjanje kariere. Doc. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, dr. med., vodja Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo UKC Maribor in predstojnica Katedre za psihiatrijo Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, je poudarila, da bi ob današnji tehnologiji in v dobi digitalizacije ženskam lahko zagotovili ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem. Več o tem, kako doseči večjo vključenost žensk v projekte, panelne razprave in proces sprejemanja odločitev, je povedala dr. Emilija Stojmenova Duh, docentka na FE UL. Izpostavila je, da je pomembno, da se ženske med seboj podpirajo, se veselijo uspeha in druga drugi utirajo poti. Za razvoj in napredek današnje družbe je pomembno, da je pri sprejemanju odločitev, ustvarjanju novih tehnologij in snovanju algoritmov vključena celotna populacija, da so enakomerno zastopani tako moški kot ženske.
Čas za spremembo je danes
Z namenom, da bi za otroke ustvarili okolje, v katerem lahko razvijajo svoje sposobnosti in dostopajo do sodobnih tehnologij in znanja, je dr. Emilija Stojmenova Duh predstavila pobudo za nov projekt – zbiranje računalnikov in prenosnikov, ki bi jih podarili vrtcem za izobraževanje otrok.
Prijavi napako v članku