Bo Google v 2018 blokiral vaše oglase?
Dr. Jelena Rašula, vodja digitalnega marketinga pri Ceneje d.o.o., v članku na portalu Shopper’s Mind – sMind.si piše o tem, da bo Google v 2018 v brskalnik Chrome vgradil novo možnost blokiranja oglasov, ki bo preprečevala prikaz »slabih« oglasnih formatov.
Chrome bo v 2018 samodejno blokiral »slabe« oglase. So vaši oglasi med njimi? Založniki bodo imeli šest mesecev časa, da se pripravijo na novo namestitev, ki bo v privzetem načinu delovanja onemogočila prikazovanje oglasov na spletnih straneh, ki zagotavljajo slabo uporabniško izkušnjo.
Gre za odgovor na porast “ad blockerjev”
Kot je v članku zapisala avtorica, je Google postal del koalicijske skupine trgovskih zbornic, oglaševalcev, založnikov in oglaševalskih agencij, ki želijo očistiti splet »slabih« oglasov. T.i. Koalicija za boljše oglase se je oblikovala kot odgovor na vse večje nezadovoljstvo uporabnikov z oglaševalskimi formati in dvig pogostosti uporabe ad blocker-jev.
Poročilo PageFair 2017 Adblock Report ugotavlja, da uporaba omejitev prikaza oglasov strmo raste tako na namiznih računalnikih kot na mobilnih napravah. Te statistike kažejo na naveličanost uporabnikov z oglasi, saj jih je kar tretjina zaskrbljenih glede možnosti namestitev škodljive programske kode preko zavajajočih oglasov, za skoraj isti delež uporabnikov so oglasi moteč element, 14 % pa jih meni, da je oglasov na spletu preveč.
Raziskava, ki razkriva najbolj moteče oglasne formate
Cilj omenjene koalicije je vzpostaviti globalne standarde spletnega oglaševanja s pomočjo raziskave, ki upošteva številna merila, kot so mnenje potrošnika, število skript za sledenje, čas nalaganja oglasa in tip oglasa. V prvi fazi raziskave so potrošniki iz Severne Amerike in Evrope ocenjevali izkušnjo s 55 oglasnimi formati za namizne računalnike in 49 formati za pametne telefone. Rezultati so pokazali, da so določeni formati oglasov nezaželeni in pod standardi, ki jih Koalicija določa za sprejemljive.
V članku preverite, kateri so najslabše ocenjeni formati »
»K iniciativi uvedbe boljših oglasnih formatov na trgu bi moral pravočasno pristopiti celoten oglaševalski ekosistem: založniki, oglaševalci ter spletne agencije. Ne pozabite – tudi, če vam ni mar za potrošnika in rezultate raziskave, vam bo morda mar za prihodke od prikazovanja oglasov na vaših straneh ali za zmanjšan doseg uporabnikov z vašimi oglasi, ko Google vzpostavi novo orodje za blokiranje oglasov v brskalniku Chrome,« opozarja Jelena Rašula.
Kaj naj storijo oglaševalci?
Cilj omenjene raziskave je spodbujanje uporabe boljših oglaševalskih standardov. Avtorica svetuje, da lahko oglaševalci povprašujejo po uporabi primernejših formatov oglasov in boljših oglasnih standardih, založniki pa naj si prizadevajo ponuditi boljše vrste oglasov na trgu in postati del prizadevanj za izboljšanje spletne izkušnje potrošnikov.
Prijavi napako v članku