Apple uničil konkurenco
Podjetje Flurry, ki je bilo v preteklosti prevzeto s strani podjetja Yahoo!, je objavilo podatke o novih aktivacijah mobilnih naprav v tednu od 19. do 25. decembra. Na podlagi analitičnega orodja Flurry Analytics ter orodja za prikazovanje oglasov v aplikacijah so iz podjetja sporočili, da so izdelki podjetja Apple odgovorni za 51 odstotkov vseh aktivacij novih naprav v omenjenem obdobju. Podatki pokrivajo območje celotnega sveta. Na drugem mestu se je z 18 odstotki znašel Samsung, sledijo mu Nokia s 5,8 odstotka, Sony z 1,6 odstotka in LG z 1,4 odstotka.
Na tem mestu najbolj izstopa dejstvo, da so Applovi izdelki predstavljali skoraj monopolni delež pri aktivacijah, čeprav gre večinoma za naprave, namenjene najvišjemu cenovnemu razredu. V nasprotju s preostalimi podjetji na seznamu, ki pokrivajo vse cenovne segmente, se je tako ustvarila unikatna situacija na trgu, kjer ponudnik najdražjih izdelkov hkrati prevladuje tudi pri prodaji.
Omenjena analiza je znova potrdila priljubljenost pametnih telefonov z velikimi zasloni. Ti so zabeležili kar 13-odstotni delež pri vseh napravah, aktiviranih na novo, in s tem krepko presegli 4-odstotni delež v enakem obdobju leta 2013. Rast priljubljenosti pametnih telefonov z večjimi zasloni se neposredno izraža pri manjšem obsegu prodaje večjih tablic. Te so s 17-odstotnega deleža v letu 2013 padle na 11 odstotkov v letu 2014. Preostale kategorije, med katere spadajo pametni telefoni z majhnimi in srednje velikimi zasloni ter manjše tablice, so z vidika deležev pri aktivacijah zabeležile zgolj manjše spremembe.
Velik učinek na prodajo pametnih telefonov z velikimi zasloni je imela predstavitev novega iPhone 6 Plus. Po podatkih podjetja Kantar, ki je analiziralo ameriški trg, je iPhone 6 Plus z 41 odstotki vseh prodanih pametnih telefonov z večjim zaslonom zasedel prvo mesto, in to kljub dejstvu, da so pri Kantarju analizirali obdobje od avgusta do konca oktobra in je s tem novi iPhone 6 Plus uradno bil v prodaji zgolj en mesec.
Če je katerega izmed bralcev presenetila odsotnost podjetij, kot so Huawei, Xiaomi in HTC, je to posledica navad v azijskih državah, kjer odpiranje daril na božič oziroma 25. decembra ni tako razširjeno kot v zahodnem delu sveta.
Prijavi napako v članku