Računalništvo, telefonija
22.12.2018 14:00
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Z aplikacijo Tonight so zadeli v polno

Aplikacijo Tonight uporabniki snemajo z App Storea in Google Playa kot za stavo. V App Storeu se je v manj kot 24 urah znašla na vrhu lestvice, v Google Playu je za to potrebovala kak dan več. Boštjan Žakelj, CTO pri Viberate, s katerim smo opravili intervju, pravi, da so za uspeh trdo delali, a da je tudi njih ta "eksplozija" prenosov in priljubljenosti presenetila. Pri Tonight gre v grobem za glasbeno aplikacijo, s katero lahko uporabnik odkriva glasbene dogodke. A Tonight je veliko več kot to.
Boštjan Žakelj, CTO pri Viberate
Boštjan Žakelj, CTO pri Viberate
  • Za tiste, ki aplikacije Tonight še ne poznajo. Kako deluje in kaj omogoča?
  • Gre za glasbeno aplikacijo, s katero lahko uporabnik odkriva glasbene dogodke. Pri razvoju smo se želeli osredotočiti izključno na glasbene dogodke in za personalizacijo rezultatov uporabiti naše rešitve, ki smo jih ustvarili skozi štiri leta intenzivnega razvoja. Naš algoritem tako samodejno obdeluje podatke za približno pol milijona dogodkov, ki jih imamo v vsakem trenutku v bazi. Iz teh podatkov izloči imena nastopajočih ter jih nato poišče v naši bazi, ki trenutno šteje več kot 350.000 glasbenikov z vsega sveta. Na podlagi žanrov teh glasbenikov nato algoritem dogodku in prostoru, v katerem se dogaja, določi glavni žanr, nastopajoče pa prikaže glede na njihovo priljubljenost, kar je tudi ena izmed funkcionalnosti, ki smo jo razvili sami. Za uporabnika je takšna klasifikacija pomembna, saj recimo rokerji pač ne želijo informacij o elektronskih dogodkih in rejverji ne marajo klubov ali pubov, kjer vrtijo metal. Na majhni, lokalni bazi lahko seveda to klasifikacijo narediš ročno, v našem primeru pa je zaradi ogromnega obsega podatkov kaj takega nemogoče. Tukaj imamo veliko prednost pred konkurenco.

  • Kako ste sploh prišli na idejo za aplikacijo?

Viberate je skozi leta ustvaril največjo bazo glasbenikov, dogodkov in glasbenih prizorišč na svetu. Skozi kvalitativno in kvantitativne raziskave smo ugotovili, da na glasbenem področju obstaja kar nekaj problemov (painov), za katere tako glasbeniki, organizatorji dogodkov kot tudi glasbeni navdušenci še nimajo rešitve. Skozi raznolike procese in testiranja prototipov smo ugotovili, da lahko s tovrstno aplikacijo rešimo problem vsem trem. Glasbeniki imajo sedaj možnost, da si zgradijo svoj glasbeni fanbase – torej tiste, ki radi hodijo na koncerte, organizatorji dogodkov so dobili popolnoma novo orodje za promocijo, glasbeni navdušenci pa s pomočjo pametnega algoritma odkrivajo nove zanimive glasbenike in dogodke, ki popolnoma ustrezajo njihovemu okusu.

  • Koliko časa je ideja zorela in koliko je preteklo do izvedbe?

Že od samega začetka smo želeli na trg lansirati produkte, ki imajo uporabno vrednost za vse, ki so kakorkoli povezani z glasbo. Da bi prišli do ideje, ki bi rešila najpomembnejše probleme, smo že spomladi organizirali interni Hackathon, kjer smo z ekipo sodelavcev razdelali 4 popolnoma različne ideje. Hkrati smo uspeli podpisati partnerstva z največjimi ponudniki vstopnic Eventbrite, Eventim, Skiddle, itd, in tako še dodatno nadgraditi našo bazo dogodkov. Kasneje smo v prostorih podjetja Viberate organizirali tudi eksterni Hackathon, na katerem je več kot 100 različnih posameznikov ves vikend razvijalo zanimive rešitve. Istočasno je potekal razvoj še zadnjih podrobnosti o aplikaciji. Tehnično smo Tonight začeli razvijati med poletjem, najprej smo pripravili delujoč prototip in ga s pomočjo prvih testnih uporabnikov tudi preizkusili. Prvo zaprto testno verzijo aplikacije so uporabniki celo poletje testirali v Ljubljani, mi pa smo v vmesnem času nabirali njihove odzive, komentarje in predloge. Tako smo jeseni začeli razvijati aktualno aplikacijo Tonight.

  • Kako je potekal sam razvoj, kako oziroma kje ste jo testirali?

Našo razvojno ekipo sestavlja 10 izjemnih sodelavcev, ki pa pred tem na tako obširnem projektu skupaj še niso sodelovali. Ob planiranju delovnih procesov smo ekipo razdelili na backend in frontend, ter na ekipi, ki se je usmerila v pripravo podatkov. Za samo projektno vodenje smo uporabili SCRUM agilno metodo s tedenskimi sprinti. Ob tem smo imeli vsak dan jutranje sestanke z dnevnim spremljanjem napredka. Skozi razvoj smo vseskozi vključevali tudi različne posameznike z drugih oddelkov, ki so skupaj tvorili testno ekipo, ki je vsako verzijo testirala še preden so jo v roke dobili beta uporabniki. Tik po lansiranju v začetku decembra smo backlog začeli polniti tudi z odzivi in predlogi uporabnikov. Vsak tovrsten komentar, predlog in statistični podatek nam je zelo pomemben, saj želimo aplikacijo čim bolj približati končnemu uporabniku.

  • Kako so aplikacijo sprejeli uporabniki (koliko je bilo do zdaj prenosov, kakšna so mnenja)?

Odziv na aplikacijo je izjemen. Aplikacija je v manj kot 24 urah po lansiranju osvojila prvo mesto na App Store, malo zatem pa še na Google Play in moram priznati, da tako izvrstnega rezultata nisem pričakoval. Uporabnikom je bilo najbolj všeč, da so dogodki in glasbeniki njegovemu okusu ter da lahko z aplikacijo raziščejo dogajanje v svoji bližini. Zavedamo pa se, da nas v prihodnosti poleg razvoja novih funkcionalnosti čaka še nekaj dela pri optimizaciji delovanja na malce šibkejših napravah in na lokaciji, kjer je pokritost s signalom slabša.

  • Ste takšen uspeh pričakovali in kaj menite, da je k temu najbolj pripomoglo?

Iskreno me je tak rezultat zelo presenetil. Z ekipo smo si za cilj zadali kar visoke številke, vendar nisem pričakoval, da bomo ta cilj presegli za kar dvakratnik. Najbolj pa me veseli, da se uporabniki iz dneva v dan vračajo in odkrivajo nove funkcionalnosti. V veliki meri je k uspehu pripomogla zagnanost celotne ekipe. V razvoj so bili vključeni praktično vsi oddelki v podjetju Viberate. Uspeh pa omogoči le kohegena ekipa, ki diha za isti cilj. Izjemno zadovoljen sem, da smo se tako dobro povezali tako na produktnem in razvojnem področju kot tudi z designom, marketingom in database oddelkom. Na koncu je pomembno, da produkt dobro funkcionira in je na pravi način marketinško predstavljen potencialnim uporabnikom in s Tonight aplikacijo nam je to uspelo.

  • Kakšno ekipo zahteva takšen projekt? Se boste zdaj po tem uspehu še kaj širili?

V zadnje polletju je za da projekt dihalo 10 razvijalcev, velik del produktne in marketing ekipe ter skrbnikov in urejevalcev baze. Ne smemo pa pozabiti tudi na lepo število beta testerjev, brez katerih takega končnega produkta seveda ne bi bilo. Po uspehu imamo seveda “sladke skrbi”, saj za nadaljnji razvoj potrebujemo nove talentirane sodelavce. V tem trenutku že imamo odprto delovno mesto spletnega razvijalca, v prihodnjih mesecih pa pričakujem, da bomo razvojni oddelek še dodatno razširili. Sam sem izjemno ponosen, da je Tonight plod domačega, slovenskega znanja in talentiranih sodelavcev, ki so resnično trdo delali za ta cilj.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Srebrni partner

LESTRA d.o.o.

Vaška pot 17c, 1235 Radomlje, Tel: 01 563 60 60
Vodilni na področju trženja projektorjev – strokovno svetovanje, izposoja, montaža in servis Z več kot 30-letnimi izkušnjami in najboljšo izbiro projekcijske opreme za vas. V ... Več

Minevra, Matjaž Kramar s.p.

Krallova 31, 8000 Novo mesto, Tel: 041-649-387
Kaj lahko za vas naredi podjetje Minevra? Živimo v digitalni dobi, kjer prevladuje računalniška in tiskalna oprema. Iskanje sebi primerno opremo je izziv in za mnoge zamudno opravilo. ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več

OMREŽJE d.o.o.

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 02 10
Združite vse na eni položnici in prihranite denar Ali še vedno plačujete storitve interneta, televizije ter fiksne in mobilne telefonije ločeno? Zagotovo ste že kdaj pomislili, ... Več