Kako skrbeti za prenosnik?
Ena najpogostejših okvar prenosnikov je politje tipkovnice s pijačo. Če imate pri delu v bližini računalnika skodelico kave, kozarec soka ali vode, se vam kaj hitro lahko zgodi, da se ta polije po tipkovnici. V takih primerih lahko tipkovnica popolnoma odpove ali pa prenehajo delovati nekatere tipke. Za nekatere starejše računalnike vam žal tudi v računalniškem servisu ne bodo mogli tipkovnice popraviti ali zamenjati. V mnogih primerih pa tekočina prodre tudi v notranjost prenosnika in povzroči težje okvare na osnovni plošči. Zato imejte tekočino vedno na varni razdalji od prenosnega računalnika.
Druga pogosta napaka so mehanski udarci. Mnogim prenosnim računalnikom mora računalniški servis zamenjati ekran. Ta lahko poči zaradi padca, udarca ali pa pod njim pozabite kakšen predmet, ko zapirate zaslon. Zato bodite pozorni na takšne malenkosti, da si prihranite precejšnji strošek.
Padci, udarci ali tresljaji so lahko razlog tudi za okvare diska. Najhujša posledica okvare diska je poleg stroška za zamenjavo diska tudi izguba vseh podatkov na disku. Če nam ti res veliko pomenijo, pa je njihovo reševanje lahko zelo drago. Na srečo imajo novejši prenosniki namesto klasičnih mehanskih diskov SSD diske, ki so manj občutljivi na tresljaje in udarce.
Nekateri uporabniki prenosnih računalnikov te radi uporabljajo na postelji, odeji ali debelejšem prtu. Tkanina v teh primerih zapre reže za dovod hladilnega zraka, kar povzroči pregrevanje procesorja, grafične kartice in ostalih računalniških komponent. Računalnik se v prvi fazi upočasni, lahko pa odpovejo čipi na osnovni plošči. Popravilo plošče v računalniškem servisu je precej drago in lahko traja kar nekaj časa.
Še eno napako lahko povzročijo sami uporabniki prenosnega računalnika. Operacijski sistem Windows 10 zelo pogosto nalaga posodobitve. Te lahko trajajo nekaj minut, včasih tudi pol ure ali pa tri ure. Odvisno je od hitrosti prenosnika in od vrste posodobitve. Med nalaganjem posodobitev največkrat krožijo pikice na ekranu ali pa vas napis opozarja na posodabljanje. Lahko pa ekran za nekaj časa izgubi sliko ali je na njem samo puščica. Prisilno izklapljanje računalnika lahko v takšnih primerih vodi v sesutje operacijskega sistema. Prenosnik morate odnesti v računalniški servis, da vam obnovijo zagon operacijskega sistema. Zato svetujemo, da ste potrpežljivi ob nalaganju posodobitev.
Več koristnih nasvetov o ravnanju z računalniki vas čaka na spletni strani 3bm.si.
Prijavi napako v članku