Internet najpomembnejši medij
Potrošniki smo se spremenili. Televizija ni več središče dogajanja, ni več glavni element zabave in ni več naprava, ki združuje ljudi. Potrošniki so se preselili na internet, ki je postal novo središče njihove zabave, dogajanja in druženja. Tako za potrošnike kot za oglaševalce je internet postal najpomembnejši medij.
Danes je v ospredje potrebno postaviti uporabnika. Uporabnik je namreč ključnega pomena – je tisti, ki se je spremenil. In če se mu želimo prilagoditi, ga moramo najprej spoznati.
»Digitalno okolje je realnost, ki jo potrošniki živimo in prav tako tudi dojemamo. Ločnice med offline in online segmentom ni več, česar se zavedajo tudi potrošniki. Na žalost pa temu ni tako pri poslovnih subjektih, ki – v primerjavi s tujino – še vedno ustvarjajo vrzel na tem področju in vlečejo med njima ločnico. Čeprav 8 od 10 ljudi – glede na raziskave Consumer barometra – v različnih demografskih skupinah išče izdelke oz. storitve na spletu, pa so produktne rešitve domačih podjetij še vedno nerazvite,« je o digitalni realnosti doma in v tujini povedal Darko Dujić (Google Adriatics).
Uporabniki so se torej spremenili. Iščejo različne informacije, uporabljajo različne kanale, zanima jih različna vsebina … In prav vsebina je tista, kjer je opaziti največje pomanjkanje. Večina blagovnih znamk je preveč fokusirana zgolj na predstavitev svojih izdelkov, manjka pa zavedanja o pomembnosti vsebine tudi v preostalih fazah procesa odločanja. »Vsebine niso zabetonirane, strukturirane so tako, da lahko rastejo in se razvijajo,« je o pomembnosti dobre vsebine in njenem nadgrajevanju povedala Sara Božanić (Inštitut za transmedijski dizajn). Andraž Štalec (Red Orbit) pa dodaja: »Vsebina je ključni element vsake strategije blagovne znamke, a paziti je potrebno, da ustreza in se sklada z njeno identiteto.«
Kaj sploh je blagovna znamka, se je v svojem predavanju o gradnji blagovne znamke na spletu spraševala tudi Živa Čižman (Google Adriatics), ki pravi: »Blagovna znamka je identiteta, je perspektiva, ima vrednote.« Štalec pa je v nadaljevanju poudaril pomembnost stičnih točk (touchpoints), ki »skupaj z vsebino in identiteto gradijo vključenost (engagement) v blagovno znamko. Ključni elementi digitalnega marketinga so tako: privlačna in izpopolnjena vsebina (engaging content), targetiran doseg (targeted reach) in učinkovite metrike.«
Marko Penko in Sibila Mesarič iz podjetja Studio Moderna, ki velja za eno izmed najbolj naprednih podjetij na področju spremljanja vedenjskih vzorcev potrošnikov, napredne analitike, targetiranega oglaševanja in performance marketinga, sta predstavila lastne primere dobrih praks. Pri tem se je Penko dotaknil tudi problematike Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1): »Piškotki v Sloveniji nas globalno zavirajo, saj je zakonodaja dosti ostrejša kot v drugih državah.«
Zaključno predavanje, ki je med udeležence vneslo kar nekaj navdušenja, pa je zaobjelo vse bolj popularen digitalni kanal – drugi najobiskanejši iskalnik – YouTube, ki je v tujini že na voljo tudi oglaševalcem, pri nas pa bomo to možnost dobili v bližnji prihodnosti. Čižmanova je ob tem povedala: »YouTube ni samo za mlade! Na YouTubu se najde za vsakega nekaj. Na YouTubu se zabavamo, učimo, iščemo podatke, informacije … YouTube je tista platforma, na kateri smo oglaševalci lahko noro kreativni.«
Prijavi napako v članku