Škodljiva koda MiniDuke kradla vladne dokumente tudi v Sloveniji
Varnostni strokovnjaki podjetja Kaspersky Lab so na svetovnem spletu odkrili novo škodljivo programsko kodo, ki izkorišča ranljivost programa Adobe Reader in je bila doslej uporabljena v napadih na številne vladne organe in institucije širom sveta. Ranljivost v priljubljenem programu za pregledovanje datotek PDF izkorišča trojanski konj MiniDuke, njegova glavna naloga pa je kraja podatkov zaupne narave iz slabo zaščitenih računalniških sistemov. Nova zlonamerna koda je bila v zadnjih nekaj tednih zelo dejavna, saj je »terjala« kar 59 edinstvenih žrtev v 23 državah širom sveta.
Podrobna raziskava škodljive programske kode MiniDuke s strani varnostnih strokovnjakov podjetja Kaspersky Lab je pokazala, da so bili napadeni števili državni organi in raziskovalne institucije po Evropi, vključno s tistimi, ki se nahajajo v Sloveniji. Pri tem pa je najbolj zanimivo to, da zlonamerna koda MiniDuke temelji na osnovi veščin programiranja iz prejšnjega stoletja, združenih s sodobno geopolitično inteligenco za napade na pomembne tarče.
Ker organiziran spletni kriminal združuje »starodobne« tehnike programiranja z novodobnimi načini izvajanja ciljanih napadov, so pri varnostnem podjetju Kaspersky Lab prepričani, da bomo kmalu priča »eksploziji« izjemno nevarnih škodljivih programskih kod, katerim niti sodobna zaščitna oprema ne bo več kos. Vsi tovrstni zlonamerni programi pa bodo kakopak usmerjeni v krajo zaupnih podatkov vladnih organizacij, raziskovalnih inštitucij in uspešnih podjetji.
Prijavi napako v članku