Računalništvo, telefonija
26.06.2012 17:27
Posodobljeno 13 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Trgovinske ovire preprečujejo dostop do hitro rastočih trgov

Pred dvema letoma smo začeli opažati kitajske diskriminacijske politike za zaščito domačih inovacij. Zdaj jih, med drugim, zaznavamo tudi v Indiji, Braziliji in Indoneziji.
Pred dvema letoma smo začeli opažati kitajske diskriminacijske politike za zaščito domačih inovacij. Zdaj jih, med drugim, zaznavamo tudi v Indiji, Braziliji in Indoneziji.

Novi val trgovinskih ovir, povezanih z IT-jem, preprečuje tako ameriškim kot drugim IT-multinacionalkam dostop do številnih najhitreje rastočih trgov na svetu, ugotavlja BSA v raziskavi »Lockout: How a New Wave of Trade Protectionism Is Spreading through the World’s Fastest-Growing IT Markets — and What to Do about It«, objavljeni na spletni strani BSA TechPost. Študija kaže, da trgovinske ovire, ki jih uveljavljajo velika hitro rastoča gospodarstva, kakršni sta Kitajska in Indija, ovirajo multinacionalkam dostop do teh trgov, poleg tega pa hrabrijo tudi druga gospodarstva v razvoju, da sledijo temu s sprejemanjem lastnih zaščitnih ukrepov.

»Opažamo verižni učinek,« je dejal Robert Holleyman, predsednik in izvršni direktor organizacije BSA. »Pred dvema letoma smo začeli opažati kitajske diskriminacijske politike za zaščito domačih inovacij. Zdaj jih, med drugim, zaznavamo tudi v Indiji, Braziliji in Indoneziji. Podobna zgodba je s politikami, ki omejujejo zmožnosti podjetij glede ponujanja storitev računalništva v oblaku izven svojih meja – to začenjamo opažati v Aziji in Latinski Ameriki. Kar še zaostruje problem tovrstnega IT-protekcionizma, je dejstvo, da je večina trgovinskih ovir, o katerih govorimo, zakrita v politike, ki naj bi promovirale inovacije, povečevale varnost ali pospeševale druge domače prioritete. Z upoštevanjem tradicionalnih pravil WTO ali trgovinskih pravnih sredstev se je tem politikam težko zoperstaviti. Potrebujemo novo trgovinsko agendo, ki bo primerna za digitalno ekonomijo.«

BSA-jevo poročilo katalogizira pet tipov tržnih ovir, povezanih z IT-jem:

  • Porast javnih naročil vlad ali podjetij, v katerih ima država pomemben vpliv, ki promovirajo domače izdelke ali intelektualno lastnino ali so umerjene v določene tehnologije.
  • Prirejanje tehnoloških standardov za podpiranje domačih podjetij in osamitev pred tujo konkurenco.
  • Izgovarjanje na varnostne zadeve za blokiranje ali omejevanje tujih IT-izdelkov ter dajanje prednosti lokalni izbiri.
  • Oviranje multinacionalk, ki ponujajo storitve računalništva v oblaku, z zahtevami glede lokacije podatkov ali omejitvami glede čezmejnih transakcij.
  • Carinske ovire, ki še vedno obstajajo, ker WTO-jevi IT-sporazumi ne pokrivajo številnih novih tehnologij ali ključnih trgov.

Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18
Zlati partner

ELKOTEX d.o.o.

Magistrova ulica 1, 1000 Ljubljana, Tel: 01 583 79 10
Elkotex, d. o. o., je grosistično podjetje za nadaljnjo prodajo podjetjem, fizičnim in spletnim trgovinam ter trgovskim verigam. So distributer IT opreme in uporabne elektronike, ... Več

PRIMO TELEFONIJA d.o.o.

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 07 490 14 50

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Podjetje Prolon v Šmarju pri Jelšah je najbolj poznan s trgovino in poslovalnico Telekoma, a to še zdaleč ni njihov edini projekt. Že tri leta uspešno vodijo grafični studio ... Več