Se nam obetajo upogljive baterije?
Vse več proizvajalcev elektronskih pripomočkov načrtuje izdelke neobičajnih oblik. To je raziskovalce južnokorejskega inštituta Korea Advanced Institute of Science and Technology (Kaist) spodbudilo k pripravi nadvse zanimivega hranilnika električne energije. Tu gre za povsem upogljivo baterijo, ki naj bi bila, vsaj glede na prve opravljene preizkuse v laboratoriju, zmogljivostno precej boljša od klasičnih rešitev.
Upogljive baterije temeljijo na osnovi grafena oziroma dvodimenzionalnega ogljikovega kristala. Ker so plasti grafena odlični prevodniki elektronov, to posledično pomeni, da lahko te baterije shranijo občutno več električne energije v primerjavi z obstoječimi rešitvami. Upogljive baterije se lahko pobahajo še z izjemno dolgo življenjsko dobo, saj jih lahko brez izgube kapacitete napolnimo večtisočkrat.
Raziskovalci južnokorejskega inštituta Kaist bodo v bližnji prihodnosti poizkušali pripraviti še upogljive zaslone OLED in sončne celice, ki bodo temeljile na osnovi grafena. Na ta način bodo imeli proizvajalci elektronskih pripomočkov tako rekoč proste roke pri oblikovanju elektronskih pripomočkov prihodnosti. Raziskovalci južnokorejskega inštituta Kaist ocenjujejo, da bodo upogljive baterije, zasloni OLED in sončne celice, ki bodo temeljile na osnovi grafena, nared za prodajo najkasneje do konca leta 2015.
Prijavi napako v članku