Vse o kibernetski varnosti na enem dogodku

Dogodek je bil posvečen najnovejšim tehnološkim in varnostnim inovacijam ter trendom v svetu kibernetske varnosti. Poleg predstavitev strokovnjakov je bil že kar tradicionalno tudi odlična priložnost za povezovanje s kolegi iz industrije. »Udeleženci so imeli priložnost prisluhniti vrhunskim predavanjem, ki so pokrivala širok spekter tem – od upravljanja tveganj kibernetske varnosti do vpliva umetne inteligence na varnostne rešitve,« pojasni Simon Kojić (Product manager, Ingram Micro Ljubljana).

V odličnem vzdušju hotela Intercontinental v središču Ljubljane je bilo 14. maja torej vse v znamenju dogodka Check Point Cybersecurity Day 2025.
Upravljanje tveganj, skladnost, umetna inteligenca …
Dan se je začel s pogostitvijo dobrodošlice. Kmalu pa se je začelo zares. Najprej je pred zbrane stopil John Patric Edwards (Enterprise Security Architect Team Lead, Check Point), ki je spregovoril o upravljanju tveganj kibernetske varnosti in storitvah, ki poskrbijo za skladnost.
Seveda ni šlo tudi brez vseprisotne umetne inteligence. Konkretneje je Yoav Arad Pinkas (Threat Intelligence Analyst, Check Point) spregovoril o tem, kako na kibernetsko varnost vpliva navdušenje nad njo.
Kako ostati zaščiten pred kibernetskimi nevarnostmi
Izredno zanimivo in aktualno je bilo tudi predavanje Petra Kadrmasa (Security Engineer, Email Security, Check Point) o phishingu, spoofingu in BEC s poudarkom na tem, kako ostati zaščiten pred omenjenimi nevarnostmi. Verjetno je vsem najbolj znan phishing oziroma ribarjenje, pri spoofingu pa gre za to, da napadalci prikrijejo svojo komunikacijo, da se zdi, kot da prihaja od nekoga, ki mu zaupate, na primer sodelavca ali uglednega podjetja. Na drugi strani je BEC prefinjena prevara, pri kateri napadalci pridobijo dostop do poslovnega e-poštnega računa in ga uporabijo za zavajanje zaposlenih, da prenesejo denar ali razkrijejo zaupne informacije.
UNISTAR LC d.o.o.: primerjalna analiza »Maestro proti ElasticXL«
Nato sta se Duško Topić (Engineer Specialist for Networks and Security) in Kristian Vrenjak (Systems Engineer for Network Solutions), predstavnika enega od sponzorjev dogodka (UNISTAR LC d.o.o.), lotila primerjalne analize »Maestro proti ElasticXL«. Opisala sta arhitekture CjusterXL, ElasticXL in Maestro, nato sta se lotila testnega okolja, pri čemer sta bila cilja primerjava obremenitev naprav ob različnih HA postavitvah (ClusterXL, ElasticXL, Maestro) ter odločitev, katero postavitev izbrati za specifično okolje. Predstavila sta rezultate in priporočila, pri čemer je ClusterXL najbolj primeren za okolje s stabilno, preizkušeno in široko podprto rešitvijo; ElasticXL za okolja s potrebami po skaliranju brez polne Maestro infrastrukture; Maestro pa za enterprise okolje s potrebami po skaliranju.
Dan se je počasi prevešal v popoldne in po odmoru za kavo so bila na vrsti še številna zanimiva predavanja.
KONTRON SI, d.o.o. s predstavitvijo Infinity API-ja
Drugi sklop je otvoril še en predstavnik sponzorja dogodka Luka Hajnrihar (System Engineer Network and Security, KONTRON SI, d.o.o.) s predstavitvijo Infinity API-ja ter z njim povezano avtomatizacijo večplastne obrambe za SOC oziroma varnostni operativni center. Na začetku je predstavil Harmony Endpoint in Infinity Portal, nadaljeval je z Infinity API-jem ter vse skupaj nadgradil s primeri uporabe in avtomatiziranimi scenariji. Za konec je prihranil predstavitev vključitve v operativne tokove (nadgradnja operativnega vmesnika in integracija v varnostno operativni center).
Celovit pristop, Hybrid mesh in znova umetna inteligenca
Tema predavanja Krešimirja Vinšćaka (Sales Engineer, Check Point) je bil celovit pristop k upravljanju tveganj (ERM) ter vprašanje, kaj napadalci vedo o nas – ključno vprašanje, ki si ga verjetno najprej zastavimo ob soočenju s kibernetskimi napadi.
O Hybrid mesh varnostni arhitekturi, ki združuje varnostne rešitve za lokalna in oblačna okolja v enoten sistem, pa je govoril Marko Ostanek (Sales Engineering Team Leader, Check Point).
Pred zaključkom in podelitvijo nagrad je Martin Koldovsky (Cloud Security Architect, Check Point) spregovoril še o zaščiti spletnih mest in API-jev z umetno inteligenco.
»Za učinkovito zaščito pred kibernetskimi tveganji je pomemben prav vsak element, ki ga lahko dodamo kot sestavljanko kibernetske varnosti. Le tako bo zaščita najboljša možna,« je dogajanje celega dne lepo strnil Siniša Kovač (Sales Manager Slovenia & Croatia, Check Point).
Udeleženci so se strinjali, da se je predvsem v poslovnem svetu danes nemogoče izogniti kibernetskim napadom, saj so stalnica in vsakodnevna realnost tako za večje korporacije kot za manjša podjetja.
Dogodek se je zaključil s podelitvijo nagrad Check Point AWARDS 2025. Prav vsi sponzorji in udeleženci so zaslužni za pripravo odličnega dogodka in predavanj, ki si jih v naši bližini lahko samo želimo.
Če želite izvedeti več o rešitvah Check Point in o tem, kako lahko pomagajo zaščititi podatke v vašem podjetju, obiščite si.ingrammicro.eu. (P.R.)
Check Point PARTNER AWARDS 2025
Partner of the Year – KONTRON SI, d.o.o.
MSSP Excellence – UNISTAR LC d.o.o.
Growth Rocket – BRIHTEJA d.o.o.
Rising Star – MADD d.o.o.
SMB Implementation Excellence – OMNIA-TEH d.o.o.
Prijavi napako v članku