Igralne konzole
Igre
17.01.2024 12:43
Posodobljeno 3 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Legion Go: pošastno zmogljiva igralna konzola

Legion Go iz Lenova je najbolj prepričljiva ročna igralna konzola s sistemom Windows. In to je hkrati tudi njena največja hiba.

V svetu ročnih igralnih konzol smo končno dobili pošteno osvežitev. Ena najboljših, Nintendo Switch, je bila predstavljena že leta 2017, precej solidna je tudi Steam Deck, a do ASUS-ovega ROG Ally prav velike konkurence ni bilo. Zdaj se stvari obračajo na glavo. Največji proizvajalec računalnikov na svetu je pred dobrimi šestimi leti predstavil družino naprav Legion, v kateri so se znašli igričarski računalniki in dodatki. Letos pa je družina Legion dobila še prav posebno članico – ročno igralno konzolo Legion Go. Ta je na papirju (beri: po tehničnih podatkih) še najbolj podoben računalniku ROG Ally, a z več pomembnimi izboljšavami na področju ergonomije in upravljanja.

Kakovostna izkušnja

Kot se za proizvajalca zmogljivih računalnikov spodobi, so tudi v malo ročno konzolo inženirji uspeli vgraditi impresivno strojno opremo. Osemjedrni procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, 16 GB pomnilnika DDR5 in 512 GB pogon SSD se berejo kot specifikacije prenosnika in ne ročne konzole. No, tudi cena je »prenosniška«, konzola stane 899 evrov.

Naravnost vrhunski je zaslon – ob diagonali 8,8 palca zaslon IPS prikazuje izjemno visoko ločljivost 2560 x 1600 pik, podpira kar 10-prstni dotik in 144 Hz frekvenco osveževanja. Kar zadeva strojno opremo je vsega 845 gramov težki Legion Go prava raketa. Davek odličnega in zelo svetlega zaslona in »železnine« pod njim pa plača avtonomija. Če vse nastavitve v kateri izmed zahtevnih iger navijemo prav do konca, bo baterija ponudila le uro in nekaj minut avtonomije.

K sreči konzola pozna tudi prilagoditve oziroma omejitve ločljivosti, frekvence osveževanja zaslona in števila prikazanih sličic, zato bo z nekaj vaje možno iz baterije iztisniti tudi triurno avtonomijo, brez da bi trpela igričarska izkušnja. Naš nasvet: v igrah nastavite ločljivost na 1920 x 1200 pik in 60 sličic na sekundo.

Najbolj nenavadna inovacija, ki jo prinaša Legion Go, pa je t. i. način FPS. V tem načinu levi krmilnik držite kot običajno, desnega pa namestite na magnetni podstavek, da celota deluje podobno kot pokončna krmilna palica, pri čemer se obnaša kot računalniška miška. Nenavadno, a naravno genialno, ko to kombinacijo osvojite, saj v strelskih igrah prinaša levoročno krmiljenje premikanja in desnoročno ciljanje z natančnostjo miške.

Ahilova peta ostaja: sistem Windows

Recimo bobu bob: sistem Windows ni bil nikoli optimiziran (niti optimalna izbira) za delovanje na ročnih napravah z zaslonom na dotik, ki namesto tipkovnice in miške uporabljajo krmilne ploščke. Inženirjem Lenova je to očitno jasno, zato so se zelo potrudili, da uporabnik ne bi imel preveč opravka z okni (Windows 11 Home) …

Dokler igramo igre, operacijskega sistema niti ne zaznamo. Oba priložena krmilnika imata po en gumb, ki deluje kot bližnjica do aplikacije Legion Space – z njo lahko zaženete igre in odprete trgovine z igrami ali prilagodite hitre nastavitve. Do tu vse lepo in prav. Zmoti pa, da desni gumb ob vsakem pritisku odpre meni na drugi strani zaslona, pri čemer se izmenično pojavljata prekrivni okni za zagon in nastavitve. Če torej odprete meni z nastavitvami, ga zaprete in ga želite znova odpreti, morate gumb pritisniti trikrat, da se odpre prekrivni meni zaganjalnika. Čudno!

Na srečo ima Legion Go še eno prednost: sledilno ploščico na desnem krmilniku, kjer lahko s palcem upravljate kazalec (miške). To je najboljša rešitev za ciljanje (beri: klikanje) na majhne tarče v vmesniku Windows ali za krmarjenje po menijih, ki ne delujejo z vnosi s krmilnikom tako, kot bi morali. Veliko boste uporabljali sledilno ploščico. V primeru aplikacije Steam se nam je velikokrat primerilo, da se je zagnala v namiznem načinu in ne v krmilniku prijaznem načinu »Big Picture Mode«. Nekaj programskega piljenja bo torej še potrebnega – a to zgolj pomeni, da bo Legion Go le še boljši.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Lenovo Legion Go


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več

MITS d.o.o.

Butari 20a, 6272 Gračišče, Tel: 040 895 342
Bodite pozorni pri izbiri pravega ponudnika programskih rešitev za gostinstvo, hotelirstvo in druge storitvene dejavnosti. Večina ponuja le generične oblike rešitev, ki ne zadostujejo ... Več

OBLIKOVANJE.COM

Slovenska ulica 25, 9000 Murska Sobota, Tel: 02 522 14 21
Podjetje Oblikovanje.com je v slovenskem računalniškem prostoru prisotno že od samega začetka. Z več kot 20 leti izkušenj ter s strategijo kakovostnega poslovanja in storitev ... Več