Microsoft na račun storitev v oblaku z najboljšimi poslovnimi rezultati doslej
Ameriški tehnološki velikan je v minulem poslovnem letu posloval tako dobro kot še nikoli, odlične rezultate so nagradili tudi vlagatelji. Microsoft je pokazal, zakaj je včasih biti bolje številka 2 kot številka 1. Govorimo seveda o storitvah v oblaku, kjer Microsoft zaseda 2. mesto na trgu. Brez Microsofta naš svet najbrž ne bi bil tak, kot je, pa čeprav se tehnološki velikan že dolgo časa ne ukvarja le z operacijskim sistemom Windows. Lansko leto so prihodke uspeli povečati za 14 odstotkov – na 113 milijard evrov – medtem ko se je dobiček v primerjavi z letom prej (s 35 milijardami evrov) več kot podvojil. Vodstvo družbe je ocenilo, da je bilo to najboljše poslovno leto doslej.
Pred kratkim so objavili tudi najbolj dobičkonosno četrtletje v zgodovini, saj je Microsoft v zadnjem poslovnem četrtletju na letni ravni prihodke okrepil za 12 odstotkov, čisti dobiček pa za 49 odstotkov – na skoraj 12 milijard evrov. Pomembno je izpostaviti tudi to, da so se pri tehnološkem velikanu uspeli izogniti vsem škandalom, ki se tičejo zasebnosti, kar pa ne moremo trditi za ostale največje tehnološke akterje.
Kot že omenjeno gre tako dobre poslovne rezultate Microsofta pripisati sodelovanju z ostalimi podjetji na področju storitev v oblaku. Microsoft Azure se je uspel vzpostaviti kot 2. največja storitev v oblaku na trgu. Kljub temu, da se je rast storitve v zadnjem času nekoliko ustavila, biti številka 2. ni tako slabo, še posebej, če si Microsoft. Po objavi rezultatov je vrednost delnic podjetja narasla za 1,4 odstotka, tržna kapitalizacija Microsofta pa od aprila presega tisoč milijard dolarjev oz. 900 milijard evrov.
Če se sprašujete, zakaj naj bi za Microsoft bilo bolje, da je pristal vsaj trenutno na drugem mestu, je odgovor povsem psihološki, namreč včasih je bolje začeti iz drugega mesta, saj imaš preprosto povedano več motivacije. Microsoft je od svojih začetkov, ko je prodajal predvsem škatle s programsko opremo Windows in Office, naredil ogromen napredek tako na področju B2C kot B2B. Potencial še obstaja tudi za nadaljnji razvoj in čas bo pokazal, kam lahko seže Microsoftova rast.
Prijavi napako v članku