Huawei omogočil preizkušanje sistema Android Q
Android Q bo že deseta različica priljubljenega mobilnega operacijskega sistema in prinaša precejšnje izboljšave na področju varnosti in zaščite osebnih podatkov ter posredno mnogo višjo raven zasebnosti. Zaradi tega uvaja nove varnostne mehanizme ter boljši nadzor nad podatki, ki si jih izmenjujejo aplikacije oziroma podatke, ki jih te pridobivajo od sistema. Omejen jim bo tudi dostop do datotek drugih aplikacij, če medsebojna izmenjava podatkov ni potrebna ali pa je ne želijo. Prav tako aplikacije enoznačno identificirajo vsako napravo posebej in bodo morale pridobiti posebno dovoljene, če bodo hotele dostopati do oznak, ki jih uporabniki ne moremo spreminjati. Privzeto bodo naprave z novo različico sistema Android oddajale naključno spremenjene naslove MAC, večini aplikacij pa bo omejen tudi dostop do odložišča, s čimer bo onemogočen še en način morebitnega uhajanja občutljivih podatkov.
Privzeto bo v sistemu Android Q tudi podpora za naprave s prepogljivimi zasloni ter podpora opravljanja več opravil hkrati, sistem pa se bo samodejno prilagodil trenutni velikosti zaslona. Prav tako bo na voljo popolna podpora hitrim mobilnim omrežjem pete generacije (5G).
Na konferenci Google I/O 2019 je bil Huawei Mate 20 Pro omenjen kot eden od pametnih telefonov vključenih v Googlovo obdobje beta preizkušanja sistema. Ko bo to končano, bo tudi eden prvih z nadgradnjo na končno različico novega sistema.
Zadnja leta Huawei tesno sodeluje z Googlom pri izboljšavi sistema Android ter z njim deli izkušnje s področji varnosti ter optimizacije zmogljivosti delovanja, ki jih je podjetje pridobilo med razvojem okolja EMUI, v korist mobilne industrije, kot tudi uporabnikov. Tudi informacije razvijalcev, ki se bodo prijavili v program preizkušanja sistema Android Q na telefonu Mate 20 Pro, bodo prav tako posredovali Googlu.
Prijavi napako v članku