Trdi diski
Triki in nasveti
05.03.2021 09:57
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

5 znakov, da vašemu shranjevalnemu pogonu jenjajo moči

Kot vsaka elektronska naprava imajo računalniške komponente določeno življenjsko dobo. Če imamo srečo komponente ohranijo vitalnost vse do trenutka, ko zamenjamo našega delovnega konja.
Okvara shranjevalnega pogona je lahko nenadna.
Okvara shranjevalnega pogona je lahko nenadna.

Računalnik je prisoten v vsakem gospodinjstvu, v prenosni ali namizni obliki. Lahko ga uporabljamo za igranje iger, gledanje vsebin, za delo od doma ali šolanje na daljavo. Kakorkoli, znotraj ohišja, v možganih računalnika se skrivajo vsi naši podatki, slike, pomembni spomini, ki jih nočemo izgubiti. Na žalost je ena najpogostejših okvar prav na shranjevalnih pogonih. Vse računalniške komponente je enostavno zamenjati, izguba podatkov pa je v večini primerov nepopravljiva težava.

Vse več modernih računalnikov poganjajo pogoni Solid State, ki za razliko od klasičnih trdih diskov nimajo mehanskih delov. Posledično so bolj trpežni in odpornejši na poškodbe. Pri klasičnih trdih diskih so že močnejše vibracije in trki dovolj za poškodbo pogona. Kljub temu si SSD pogoni delijo enako usodo ostalih pogonov, ki uporabljajo flash spomin.

Močan ropot in kovinski zvoki

Novejši shranjevalni pogoni so izdelani tako, da prenesejo napor prenosa večjega število podatkov – to še posebej velja za trde diske. Kljub temu da imajo HDD diski mehanske plošče, ki se vrtijo na tisoče vrtljajev na minuto, je njihovo delovanje skoraj neslišno. Tehnologija SSD pogonov je v zadnjih letih postala bolj dostopna, kar pomeni, da so bili HDD pogoni primorani sesti na rezervno klop. Dandanes jih večinoma uporabljamo kot rezervni pogon za shranjevanje večjih datotek, zato je njihovo skoraj neslišno delovanje še toliko bolj impresivno.

Poškodba HDD pogona
Poškodba HDD pogona.

Ob delovanju boste morda slišali navijanje mehanske plošče in občasno klikanje, kar so znaki zdravega delovanja pogona. Glasnejši kovinski zvoki pa navadno opozarjajo na notranjo poškodbo. Ne prezrite takih zvokov. Na prvi pogled se vam lahko zdi, da pogon deluje kot običajno, vendar je le vprašanje časa, kdaj bo odpovedal. V tem primeru čimprej poskrbite za varnostno kopijo vaših podatkov in pogon zamenjajte z novim.

Jasno, pogoni, ki uporabljajo flash spomin, nimajo mehanskih delov (USB, SD, SSD), zato je njihovo delovanje resnično neslišno, kar pomeni, da moramo biti pozorni na drugačne znake, ki nas opozarjajo na težave s pogonom.

Poškodovani podatki

Ko govorimo o varnosti podatkov, je pogost znak odpovedovanje pogona izginjanje datotek. Podatki so shranjeni v zbirki sektorjev, ki so lahko fizično povezani ali razpršeni po pogonu. Dovolj je poškodba enega sektorja in operacijski sistem bo vse podatke na tej zbirki zaznal kot poškodovane.

Pogoni se fizično obrabijo po vsakem branju ali zapisovanju. Po določenih ciklih pogon preneha delovati. SSD proizvajalci uporabljajo številne trike za podaljšanje življenjske dobe svojih pogonov. Mnogim SSD pogonom lahko zagotovite določeno količino prostora za potrebe krmilnika, kar pozitivno vpliva na trajnost in hitrost SSD pogona.

To pa kar traja in traja …

Sprememba v hitrosti delovanja shranjevalnega pogona je lahko nenadna ali pa se zgodi skozi dolgoletno rabo. Druge računalniške komponente, kot so procesor, grafična kartica ali sistemski pomnilnik, sčasoma prav tako izgubijo na hitrosti, vzrok pa ni mehanske narave. Kopičenje prahu ali slaba termalna pasta sta običajna krivca za pregrevanje komponent, kar privede do manjših hitrosti.

Oblika modernega SATA SSD pogona
Oblika modernega SATA SSD pogona.

Če je bila sprememba nenadna, je očitno nekaj narobe. Tako SSD in HDD diski sčasoma odpovedo, pri obeh je možna napaka v zbirki sektorjev, kar privede do daljših branj ali zapisovanj. Takrat se sistem preda in vam prikaže sporočilo o napaki. V nekaterih primerih je težava lahko v programski opremi. Večkrat se zgodi, da ena izmed posodobitev opravi napačno konfiguracijo, kar privede do nekompatibilnosti v sistemu. Če pa v zadnjem času niste ničesar posodobili, je najverjetneje razlog za počasno delovanje sistema skrit v pogonu.

Pomahajte zagonskemu pogonu v slovo

Mnogi od nas smo že večkrat izkusili grenkobo okvarjenega zagonskega pogona. Ponoči ste še uživali v igranju iger, naslednji dan ste pa strmeli v črnino BIOS sporočila »vstavite zagonski disk in pritisnite katero koli tipko«. Če ste pred tem posodabljali BIOS, je lahko prišlo do napake ali celo do okvare osnovne plošče. V tem primeru se morate vrniti na varnostno kopijo ali se posvetovati s tehnikom.

Pred zloglasnim BIOS sporočilom lahko opazite, da se sistem med zagonom večkrat sesuje. To je očiten znak za težave.

Modri zaslon smrti

To so primeri, ko se računalnik preprosto vda in prikaže modri zaslon z različnimi napakami. Razlogov je lahko več. Novejši operacijski sistemi imajo priročno QR kodo, ki vam pove, kaj je vir težave: lahko je programske narave, kar pomeni, da je rešitev preprosta. V primeru, da vir težav tiči v okvarjenemu pogonu, pa rešitve skorajda ni.

Kako poskrbeti za daljšo življenjsko dobo pogonov?

Prvi in najpomembnejši nasvet je varnostna kopija vaših podatkov. Kot že rečeno, pogoni lahko nenadoma odpovejo, le varnostna kopija podatkov vas lahko reši pred popolno izgubo.

Spremljajte zdravje shranjevalnih pogonov
Spremljajte zdravje shranjevalnih pogonov.

Namestite si brezplačno aplikacijo, s katero lahko spremljate stanje pogonov. Na spletu najdete obilico takšnih programov, ki prikažejo hitrost zapisovanja in branja ter tudi temperaturo. Če opazite, da se pogon pregreva ali pa, da hitrost ni enaka reklamirani, je to znak za težave s pogonom.

Za vitalnost HDD pogonov obstaja več rešitev: pregled in defragmentacija diska. Skeniranje trdega diska s pomočjo orodja za preverjanje napak (CHKDSK) lahko prepoznate in tudi popravite vrsto napak, od težav v datotečnem sistemu do težav s sektorji. Do ukaza lahko enostavno dostopate v ukazni vrstici. Defragmentacija diska je ureditev datotek na disku, ki jo uporabimo, ko smo veliko pisali in brisali s pogona in je posledično veliko praznega prostora razpršenega med zasedenim prostorom na disku.

Priporočljivo je imeti vsaj dve particiji na vašem disku, eno za delovanje operacijskega sistema, drugo za shranjevanje podatkov. Še nekaj, kar bi moralo biti samoumevno, pa v večini primerov ni: poskrbite za čisto notranjost računalnika. Prah in vlaga sta tiha ubijalca računalniških komponent. Nikoli ne moremo biti popolnoma pripravljeni na morebitne odpovedi komponent, zato vedno poskrbite za varnostno kopijo podatkov.

Več o tem na techspot.com.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
SSD diski zunanji trdi diski

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SoftNET d.o.o.

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 01 00
Vse telekomunikacijske storitve na enem mestu V podjetju ni nič pomembnejšega kot dobra telekomunikacijska povezanost, tako znotraj kot zunaj podjetja. Podjetje SoftNET vam s ... Več
Zlati partner

SOPHOS d.o.o.

Germova ulica 9, 8000 Novo mesto, Tel: 07 393 56 00
Podjetje Sophos je sinonim za zagotavljanje IT varnosti in varovanje podatkov za podjetja. Danes njihovi izdelki varujejo več kot 240.000 podjetij in 100 milijonov uporabnikov. Zaupajo ... Več
Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več

RETTRO d.o.o., vaš partner v razvoju IT-rešitev

Šlandrova 4b, 1000 Ljubljana, Tel: 031 313 312
Mikro podjetje Rettro d.o.o. je specializirano za razvoj različnih informacijskih sistemov z najnovejšimi tehnologijami po meri naročnika. Znanje in izkušnje Rettrovih strokovnjakov ... Več