Računalništvo, telefonija
22.04.2018 13:26
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

10 negativnih vplivov družbenih omrežij

..Družbena omrežja so lahko zelo koristen vir informacij in povezovanja z znanci in prijatelji, vendar jih je treba uporabljati zmerno in preudarno..
10 negativnih vplivov družbenih omrežij
10 negativnih vplivov družbenih omrežij

Družbena omrežja so v zadnjem desetletju popolnoma spremenila način, kako dojemamo tehnologijo, druženje in na sploh življenje. S pojavom družbenih omrežij je prišlo do prave revolucije naših digitalnih življenj. Kljub temu pa se moramo zavedati, da ni vse tako rožnato, kot se morda zdi, saj obstaja tudi bolj “temna”, negativna plat družbenih omrežij. Da bi se je bolj zavedali, smo za vas pripravili seznam negativnih vplivov družbenih omrežij.

Prenajedanje

Zagotovo se na družbeih omrežjih na dnevni ravni srečujete z nešteto mamljivimi slikami hrane v takšni in drugačni obliki. Števine raziskave so pokazale, da spremljanje teh sliki sproži posebne, “nagradne” centre v možganih, ki nam vzbudijo občutek lakote. Kar je še bolj zaskrbljujoče pa je to, da je ta učinek večji pri slikah nezdrave hrane. Belgijska raziskava iz leta 2015 je prišla do ugotovitve, da so predstavljeni vplivi večji ob gledanju slik kot pa sedenju zraven hrane. Problem debelosti je torej mogoče bolj povezan z družbenimi omrežji kot s hrano samo.

Pritisk vrstnikov

S pojavom družbenih omrežij so se naše družbene mreže prijateljev močno povečale. To pa seveda pomeni tudi večji pritisk s strani vrstnikov. Raziskave so pokazale, da je lahko vpliv “všečkanja” objav na družbenih omrežjih tako velik, da ljudje zaradi svoje mreže prijateljev spremenijo svoje nakupne navade in s tem del življenja. 22 odstotkov sodelujočih je zamenjalo nakupno izbiro, ko so na platformah opazili, da so njihovi prijatelji všečkali nekaj drugega.

Samozavest

Vse aktivnosti uporabnika na družbenih omrežjih lahko vidno vplivajo na mentalno stanje te osebe. Tukaj igra pomembno vlogo predvsem primerjanje sebe z ostalimi uporabniki in t. i. vplivneži, ki dandanes praktično kraljujejo Facebooku in drugim omrežjem. Eden od treh uporabnikov Facebooka naj bi čutil določeno mero osamljenosti, kar 66 odstotkov pa jih poroča o tem, da imajo družbena omrežja velik vpliv na njihovo samozavest.

Zasvojenost

Analitsko podjetje Go-Globe poroča, da aktivnosti na družbenih omrežjih predstavljajo 28 odstotkov vsega časa, ki ga preživimo na internetu. Hkrati se pojavlja vse več dokazov, da povzročajo družbena omrežja zasvojenost. Raziskava iz leta 2012 je pokazala, da uporaba družbenih omrežij povzroča celo večjo zasvojenost kot kajenje cigaret, seveda brez neposrednega zdravstvenega učinka. Mladi med 15. in 19. letom starosti na Facebooku, Twitterju in Instagramu preživijo po tri ure na dan.

Nasilje na spletu

Nasilje je vedno predstavljalo pereč problem v vseh državah sveta, s prihodom družbenih omrežij pa je dobilo nove razsežnosti. Po poročanju neprofitne organizacije DoSomething.org, okrog 70 odstotkov študentov opaža redno nasilje na spletu. CBS pa poroča, da je bilo kar 42 odstotkov mladih v ZDA že žrtev tovrstnega nasilja. Internet je prostor, ki ga je zelo težko v celoti nadzorovati in zato je problem nasilja še toliko težje izkoreniniti ali vsaj omiliti. 19 odstotkov najstnikov, ki se na spletu srečujejo z nasiljem, ga brez razmišljanja ignorira. Vse to pa lahko vodi do katastrofalnih posledic, v nekaterih primerih celo do samomora.

Zmanjšana produktivnost

Kljub temu, da so družbena omrežja popolnoma spremenila potek poslovanja v številnih industrijah in na raznoraznih področjih, obstaja tudi druga plat, ki se imenuje zmanjšanje produktivnosti. Raziskave kažejo, da kar 60 do 80 odstotkov celotne internetne aktivnosti med službo nima nobene neposredne povezave s službo. Organizacija Nucleus research ugotavlja, da se z uporabo družbenih omrežij produktivnost njihovih zaposlenih zmanjša za 1,5 odstotka, medtem ko IT podjetje Morse Technologies ugotavlja, da podjetja v Veliki Britaniji na leto izgubijo za teden dni dela, kar v nanese kar 1,9 milijarde ameriških dolarjev.

“Filter mehurček”

Družbena omrežja so po eni strani odprla zastore v kulture, ki jih ljudje najverjetneje ne bi nikoli spoznali. Seznanjeni smo z dogajanjem po vsem svetu, pa vendarle smo na družbenih omrežjih v večini obkroženi z ljudmi z istimi ali podobnimi političnimi, verskimi in še kakšnimi nazori. To imenujemo “filter mehurček”, ki predstavlja interakcijo med ljudmi, ki se med seboj strinjajo. Organizacija Pew Research Center ugotavlja, da je za 61 odstotkov “milenijcev” Facebook glavni vir novic, čeprav ga sami ne smatrajo kot vir novic. Vsi dobro poznamo zgodbo, kako naj bi Facebook s prikazovanjem specifičnih novic vplival na izid ameriških volitev, kajne?

Spolno nadlegovanje

Kot smo že povedali, je internet lahko precej “nevarna ulica” za sprehode. Tarča spolnega nadlegovanja so tako moški kot ženske, le da ženske prejemajo dvakrat več spornih sporočil in groženj. Še en podatek organizacije Pew Research Center kaže, da je kar 25 odstotkov mladih žensk med 18. in 24. letom starosti že prejelo nespodobna povabila. Vse to kaže, kako lahko anonimnost interneta poveča tovrstne prakse, ponovno pa je zelo težko kakorkoli učinkovito posredovati, saj je problematika enostavno prevelika.

Depresija

Ena glavnih skrbi, ki je povezana z uporabo družbenih omrežij, je negativni vpliv na mentalno zdravje uporabnikov. Raziskava iz leta 2016, ki jo je izvedel Center for research on MTH, je pokazala, da je kar četrtina sodelujočih kazala jasne znake depresije, najbolj aktivni uporabniki pa imajo kar 75 odstotkov več možnosti za razvoj različnih mentalnih težav. Zanimivo je morda tudi to, da naj bi na razvoj depresije imele večji vpliv negativne interakcije, kot pa sama raba družbenih omrežij. Ljudje moramo biti torej bolj prijazni na internetu.

Spanje

Organizacija Digital Awareness UK poroča, da kar 45 odstotkov ljudi pregleda družbena omrežja tik preden zaspijo, kar desetina pa to počne tudi sredi noči, ko se slučajno zbudijo. To je seveda dvignilo nove skrbi glede negativnih vplivov na vzorce spanja uporabnikov. Univerza v Pittsburghu dodatno ugotavlja, da 30 odstotkov sodelujočih v raziskavi trpi za motnjami spanja, vsi ti pa uporabljajo družbena omrežja več kot eno uro na dan. Verjetno ste že slišali za “modro svetlobo”, ki jo oddajajo računalniki, tablice, telefoni in ostale naprave, kajne? Ta svetloba vpliva na hormone, povezane s spanjem, kar pa posledično lahko vpliva na razvoj različnih zdravstvenih težav.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

MOJA ZAPOSLITEV d.o.o., Optius.com

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 02 00
Optius.com - Karierni portal za nove čase Karierni portal Optius.com je zaposlitveni portal, namenjen tistim, ki iščejo zaposlitev in tistim, ki iščejo nov kader. ... Več
Zlati partner

NIKON GmbH – Podporna pisarna Slovenija

Leskoškova 9e, 1000 Ljubljana, Tel: 01 280 08 12
Nikon je vodilno podjetje s področij fotografije, digitalnega zajema ter natančne optike. Njegove izdelke odlikujejo vrhunska kakovost izdelave, napreden dizajn ter odlične zmogljivosti, ... Več
Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več