Socialna omrežja
15.07.2025 07:02
Posodobljeno 4 ure nazaj.

Deli z drugimi:

Share

YouTube napoveduje boj proti vsebinam ustvarjenim z umetno inteligenco

YouTube se pripravlja na spremembo svojih politik monetizacije, s katerimi želi omejiti zaslužek ustvarjalcev, ki objavljajo neavtentične vsebine, pogosto ustvarjene s pomočjo umetne inteligence.

YouTube je napovedal, da bo danes, 15. julija posodobil svojo politiko monetizacije v okviru Programa partnerstva (YPP). Cilj teh sprememb je bolj jasno določiti, kakšne vrste vsebin lahko ustvarjalcem prinašajo denar in kakšne ne. YouTube je že od nekdaj zahteval, da ustvarjalci objavljajo “izvirne” in “avtentične” vsebine, a zdaj bodo te smernice natančneje opredeljene. Eden glavnih razlogov za to potezo je, da bi lažje prepoznali masovno proizvedene, ali ponavljajoče se vsebine, ki so postale pogoste zaradi dostopnosti tehnologij umetne inteligence.

V nedavni video posodobitvi je Rene Ritchie, vodja uredništva in sodelovanja z ustvarjalci pri YouTubu, poudaril, da gre za “manjšo posodobitev” politik namenjeno lažjemu prepoznavanju ponavljajočih se vsebin, ki jih gledalci pogosto obravnavajo kot neželene. Ritchie je hkrati zagotovil, da te spremembe ne bodo vplivale na vsebine, kot so videoposnetki ki vsebujejo odlomke drugih videoposnetkov.

Zakaj ravno zdaj te spremembe?

Z razvojem tehnologij generativne umetne inteligence se je na platformi močno povečala količina nizkokakovostnih vsebin, znanih kot “AI slop”. Primeri vključujejo avtomatsko ustvarjene videoposnetke z UI glasom, ki govorijo čez fotografije ali video posnetke, glasbene kanale, ki množično generirajo UI glasbo, ter lažne novice in druge zavajajoče vsebine, ustvarjene z umetno inteligenco. Nekateri takšni kanali so pridobili milijone naročnikov, videi z lažno vsebino, kot je bil proces Diddyja, pa so imeli milijone ogledov.

Lani je bil razkrit tudi viralni YouTube kanal, ki je predstavljal serijo resničnih zločinov, za katere se je izkazalo, da so bili v celoti ustvarjeni z UI. Tovrstni incidenti kažejo na nujnost jasnih politik, ki bodo YouTubu omogočile učinkovito ukrepanje proti neavtentičnim vsebinam.

Širši vpliv in prihodnost platforme

Čeprav YouTube te spremembe predstavlja kot manjše, je jasno, da želi platforma preprečiti nadaljnje širjenje vsebin nizke kakovosti, ki bi lahko dolgoročno škodovale njenemu ugledu in vrednosti. Sprejete politike naj bi YouTubu omogočile hitrejše in učinkovitejše ukrepanje proti ustvarjalcem, ki izkoriščajo tehnologijo umetne inteligence za množično produkcijo vprašljivih vsebin.

Poleg YouTuba tudi druge platforme, kot sta TikTok in Instagram, razmišljajo o podobnih spremembah politik zaradi porasta vsebin ustvarjenih z umetno inteligenco.

Po podatkih platforme 404 Media se je število UI-generiranih vsebin na YouTubu v zadnjem letu več kot podvojilo, kar dodatno potrjuje potrebo po spremembah politik monetizacije.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
YouTube iskalnik


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

NEWSROOM SLOVENIJA & ECETERA d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 600 10 10
Ecetera se je rodila leta 2001. Najprej se je morala spopasti s svojimi prvimi koraki na trgu in se boriti za obstoj v krutem svetu. Iz podjetja je napredovala v podjetje, ki se je ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več
Zlati partner

KONCERN ENA d.o.o.

Koroška cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 891 95 40
Podjetje IN.PU.T., prodaja računalniške opreme, Tadej Pucelj, s.p. je začelo poslovati v letu 2003,kot internetna trgovina (www.in-put.com) z računalniško opremo. V zadnjih letih ... Več