Xiaomi 11T Pro recenzija: česar se Xiaomi dotakne, se spremeni v zlato
Kitajski proizvajalec pametnih telefonov Xiaomi je svojo mobilno zgodbo začel kot osvajalec krovnih modelov (»flagship killer«), s telefoni, ki zmorejo vse, kar zmorejo občutno dražji telefoni za skoraj polovično ceno. Kakovost Xiaomi telefonov se je od samega pričakovano drastično povečala, kar je bil tudi temeljni kamen za njihov hitri vzpon med samo elito mobilne telefonije. Zasluženo so si pridobili status »Komaj čakam, da vidim, kaj je pripravil Xiaomi«, za katerim hrepenijo mnoga podjetja.
Potrošniki vse bolj pozorno spremljajo svoje denarnice, saj so še vedno v krempljih pandemije. Zato so Xiaomi »poceni« telefoni tarča za marsikaterega uporabnika, ki si želi skoraj neomejeno moč za relativno nizko ceno. In kaj je za njih pripravil Xiaomi v letu 2021?
Xiaomi 11T Pro: Kaj rabite vedeti?
Kitajski tehnološki velikan si želi po pomembnem letu, v katerem so stopili na drugo mesto po svetovnem tržnem deležu pametnih telefonov, nadaljevati v enakem ritmu. To naj bi zagotovila telefona Xiaomi 11T in njegov močnejši brat Xiaomi 11T Pro, ki smo ga v uredništvu Računalniških novic temeljito preizkusili.
Dolgoletni oboževalci bodo takoj opazili, da se je Xiaomi odločil za posodobitev blagovne znamke. Spustili so vsem znano oznako »Mi« v nameri, da uporabniki telefone takoj poistovetijo z imenom podjetja.
Xiaomi 11T Pro nadaljuje uspešno formulo podjetja. Poln je mobilnih dobrot, vključno z najhitrejšim procesorjem Snapdragon 888, 120 Hz AMOLED zaslonom in 108MP kamero. Sliši se, kot da bi opisovali telefon vreden več kot 1000 €, a gre za telefon »srednjega« razreda. Prav nič »srednjega« pa ne moremo reči o polnjenju 5000 mAh litijske baterije.
120 W USB-C polnjenje: labodji spev Xiaomi 11T Pro
Tukaj ne moremo govoriti o hitrem polnjenju, ampak o svetlobnem. 120-vatni USB-C polnilnik, ki po teži in obliki spominja na opeko, baterijo kapacitete 5000 mAh napolni v pičlih 16 minutah. Da, prav ste slišali. Tako kot vi smo tudi mi najprej pomislili, da gre za marketinško potezo in smo morali takoj preizkusiti ta tehnološki čudež.
Skuhali smo si jutranjo kavo, jo v miru popili in v tem času se je Xiaomi napolnil do 100 %. Ostali smo brez besed. Za lažjo primerjavo, najbližji zasledovalec na področju polnjenja uporablja 65 W hitro polnjenje. Samsung S21 Ultra, skoraj dvakrat dražji telefon, podpira »le« 25-vatno polnjenje. Xiaomi je torej podvojil in v primeru Samsunga za kar štirikrat povečal hitrost polnjenja. Gre za prototipno tehnologijo, prva svoje vrste in zato nas niti ne preseneča, da smo bili začudeni ob prvem pogledu na 120 W polnilnik. Je nekoliko večji in težji od pričakovanega, kar je razumljivo za prvo generacijo. Z nadaljnjim razvojem se pričakuje, da bodo oklestili obliko adapterja.
Xiaomi 11T Pro: oblika in glavne lastnosti
- Ohišje: Gorilla Glass Victus, aluminijast okvir
- Barve: meteoritna siva, bela mesečina in nebesno modra
- Stranski bralnik prstnih odtisov (v gumbu za vklop)
Xiaomi 11T Pro vizualno ne izstopa od svojih predhodnikov ali konkurence. Gre za velik telefon, morda celo prevelik za nekatere uporabnike, a v zameno je na voljo veliko prostora na zaslonu. Na desnem robu je optični bralnik prstnih odtisov. Če ste mnenja, da gre za prevelik telefon, potem boste imeli težave pri enoročnem odklepanju zaslona. Sami pri testu nismo imeli težav s prepoznavo prstnih odtisov v enoročnem načinu.
Gre za zelo odziven optični bralnik, ki nas je le poredko razočaral pri odklepanju. Včasih se nam je senzor zdel celo nekoliko preveč občutljiv. Ko smo napravo držali v roki med hojo, je občasno rahel dotik senzorja sprožil odklepanje. Seveda telefonu ne moremo zameriti, da predobro opravlja svojo nalogo.
Nad bralnikom je gumb za glasnost. Spodaj je že univerzalno prisoten priključek USB-C, manjka pa 3,5-milimetrski priključek za slušalke, kar bo zagotovo razočaralo uporabnike žičnih slušalk. Mogoče je to tudi za njih priložnost, da preizkusijo priročnost brezžičnih slušalk. Priporočamo
Redmi Buds 3 Pro, ki le za delček cene nudijo vrhunsko zvočno izkušnjo.
Izboklina za kamero na zadnji strani je na srečo manj izrazita, kot smo jo vajeni pri novejših telefonih. Zadnji del telefona pa vseeno ni brez težav. Plastična površina rada privablja madeže in prstne odtise, kar bo zmotilo uporabnike, ki se ne poslužujejo ovitkov ali silikonskih zaščit.
Xiaomi 11T Pro: zaslon
- 6,7-palčna OLED plošča, ločljivost 2400 x 1080, hitrost osveževanja 120 Hz, svetlost 1000 nitov
Za prikaz vsebine so se pri Xiaomiju odločili za 6,67-palčni Full HD zaslon s hitrostjo osveževanja 120 Hz. Ne gre za revolucionaren zaslon, saj smo ga vajeni že od prejšnjih modelov, vseeno pa dobro opravi svojo nalogo. Bolj omembe vredno je kombinacija hitrostnega vzorčenja 480 Hz na dotik, 10-bitna zaslonska tehnologija, svetlost 1000 nitov, HDR10+ in podpora za Dolby Vision. Pri vsakdanji uporabi zaslon poskrbi za kakovosten prikaz vsebine, tudi ob močnejši dnevni svetlobi nismo imeli težav z jasnostjo slike.
Čeprav smo za gledanje filmov in serij pristaši televizorjev, je Xiaomi 11T Pro vseeno poskrbel za dobro kinematografsko izkušnjo, predvsem po zaslugi AMOLED zaslona in visoke svetljivosti. Razpon barv je širok in natančen, pokritost telefona z barvno lestvico sRGB je 97 %, kar je v mejah pričakovanj za omenjeni zaslon.
Premijska strojna oprema
Poganja ga Qualcomm Snapdragon 888 v kombinaciji z 8 GB ali 12 GB sistemskega pomnilnika (RAM). Gre za neverjetni dvojec, saj sta procesor in sistemski pomnilnik pometla z vsako nalogo. Tudi pri opravljanju več nalog hkrati in urejanju slik nismo opazili kakršnekoli upočasnitve ali segrevanja telefona. Podvrgli smo ga tudi najbolj zahtevnim mobilnim igram, vključno s Call of Duty Mobile, Star Wars KOTOR in podobno. Vsako igro smo brez težav igrali na najvišjih nastavitvah in imeli občutek, da ima telefon še veliko rezerve. Tu ne gre še pozabiti na podporo za 5G omrežje.
Naložen je operacijski sistem Android 11 z značilno Xiaomi prevleko MIUI 12.5.3. Pri podjetju obljubljajo vsaj tri leta posodobitev programske opreme in štiri leta varnostnih posodobitev, kar je dobra novica za dolgoročnost telefona. Naša testna različica je imela za shranjevanje na voljo 256 GB prostora. Odločite se lahko tudi za različico s 128 GB. Če radi zalagate telefon s spomini, igrami in glasbo, vam priporočamo različico 256 GB, saj bodoča nadgradnja s pomnilniško kartico ni mogoča.
Že omenjena baterija kapacitete 5000 mAh brez težav zdrži več kot en dan. Pričakovano se je življenjska doba baterije zmanjšala, ko smo vklopili hitro 120-herčno osveževanje zaslona, Dolby Atmos, Dolby Vision in ostale mobilne igračke. Prav tako ni podpore za brezžično polnjenje, vendar je v resnici telefon niti ne potrebuje, saj na pomoč vedno priskoči 120-vatno polnjenje s svetlobno hitrostjo.
Kaj pa kamera?
Uporabniki telefona Mi 11 ne bodo imeli težav pri prehodu na 11T Pro, saj imata podobno razporeditev in izbiro leč. Xiaomi 11T Pro ima 108MP glavno kamero, 8MP 120-stopinjsko ultra široko kamero in 5MP makro objektiv.
Po pričakovanjih smo bili zadovoljni z zmogljivostjo kamer. Za zajem videoposnetkov je na voljo ločljivost 8K. Pri tej ločljivosti posnetki niso stabilizirani, zato priporočamo, da telefon postavite na mirno površino ali pa uporabite stativ. Omejena je tudi dolžina snemanja na šest minut.
Privzeto telefon zajema 12MP fotografije, ki so skoraj identične sliki, ki jo vidite s prostim očesom. Makro slike so kakovostne, programska izkušnja fotoaparata je razmeroma preprosta, a vseeno spodobno opravi svojo nalogo.
Končno mnenje
Xiaomi 11T Pro je eden najboljših telefonov, ki ga lahko kupite v tem in višjem cenovnem razredu. Z vidika slikanja vas razvaja 108 MP kamera, ki dosledno zajema kakovostne fotografije. Na AMOLED zaslonu boste uživali ob gledanju filmov ali igranju iger. Baterija in hitro polnjenje pa poskrbita za skoraj neomejeno življenjsko dobo.
Končna ocena: 4,5/5
Vas je prepričal? Za še več informacij in morebiten nakup obiščite spletno trgovino
Prijavi napako v članku