Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
13.07.2022 14:08
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Tokrat na preizkušnji vivo Y76 5G: kako se je odrezal?

Vivo je predstavil kar nekaj telefonov srednjega razreda. V roke smo dobili vivo Y76, katerega smo v zadnjih tednih temeljito preizkusili. Veselite pa se lahko tudi test njihovega najnovejšega premijca vivo X80 Pro.

Najprej pa se lotimo telefona z bolj prijazno etiketo. Vivo Y76 5G spada v rang okoli 300 evrov, kjer pa ga je v Sloveniji pričakala huda konkurenca: Poco, Realme, Samsung, Redmi, Oppo in še kakšnega bi našli. Vivo je novinec na evropskem trgu, kamor se je preselil iz azijskih trgov v zadnjih dveh letih. Na domačem trgu je prodaja cvetela – spadajo med 5 največjih proizvajalcev na svetu. Ker pa večina slovenskih potrošnikov še ni seznanjena z blagovno znamko vivo, je pomembno, da naredijo pozitiven prvi vtis in dokažejo, da lahko potrošnikom ponudijo svežino.

Nočemo razkriti preveč podrobnosti, ampak njihov flagship telefon vivo X80 Pro nas je na testu navdušil na številnih področjih. Kaj pa vivo Y76?

PrednostiSlabosti
➕ Privlačen dizajn➖ Hitrost osveževanja 60 Hz
➕ Hitro polnjenje 44W➖ Povprečna kapaciteta baterije 4100 mAh
➕ 8 GB RAM➖ Povprečen sklop kamer

Cena in različice

  • Vivo Y76 5G 8GB/128GB: 329,99 € v Big Bangu; 2-letna garancija

Glavne značilnosti

  • Mediatek Dimensity 700
  • 8GB RAM, 128 GB shranjevalni pogon
  • 50MP f1.8 glavna, 2MP f2.4 globinska, 2MP f2.4 makro, 16MP f2.0 sprednja
  • 44W hitro polnjenje

Vivo Y76 5G: klasičen, a prefinjen dizajn

Tanko ohišje (7,8 mm), ukrivljeni robovi, lahkotnost (175 g), privlačna matirana zadnja stran … Vivo Y76 5G je izdelan iz plastike, a zaradi prej naštetih lastnosti ne boste dobili »plastičnega« občutka. Telefon je prijeten na dotik, ukrivljeni robovi izboljšajo oprijem in dodajo piko na i celotnemu dizajnu. Zadnja stran ima matiran zaključek, ki pomaga pri prikrivanju prstnih madežev in odtisov. Ti so vidni le ob določenem kotu in dobri svetlobi.

Izboklina za sklop kamer je sestavljena iz dveh nivojev oziroma »stopnic«. Ne gre za funkcijski dodatek, ampak za bolj estetski zaključek. Spodnja »stopnica« je obarvana v barvo telefona. Izboklina za kamere ni pretirano debela, vseeno pa se telefon nagiba, ko ga postavite na mizo. To ni le vivo sindrom, ampak velja za skoraj vse proizvajalce. Če ta nagib telefona spada na vaš seznam nevšečnosti, ga lahko odpravite z uporabo priložene prozorne zaščite za telefon. Na zadnji strani pod sklopom kamer najdemo še oznako vivo, ki pa je neopazna.

Na zaslonu se na tradicionalnem mestu nahaja sprednja kamera. Na desni strani ohišja so vsi klasični gumbi, vključno s gumbom za vklop z vgrajenim čitalcem prstnih odtisov. Ta deluje zanesljivo in hitro. Enako velja za odklepanje telefona s prepoznavo obraza. Na voljo je še odklepanje s PIN kodo, začudeno pa manjka odklepanje z vzorcem.

Na spodnji strani je edini zvočnik, USB-C vhod in 3,5 mm priključek za žične slušalke, katere vivo pohvalno doda v embalažo. Odprtina za SIM kartico se je preselila na zgornjo stran telefona. Poleg SIM kartice lahko dodate tudi microSD kartico za razširitev prostora, čeprav mislimo, da je bil vivo dovolj radodaren z vgrajeno kapaciteto shranjevalnega pogona (128 GB).

Vivo Y76 5G: zaslon dostavi dobre barve, zaostaja na področju osveževanja

Zaslon je poskrbel za mešanico občutkov. Že v štartu smo bili nekoliko presenečeni, da je vivo »zaklenil« zaslon na 60 Hz hitrost osveževanja. Pred nekaj leti nad tem ne bi imeli pripomb, saj je bila to povprečna hitrost za srednji razred telefonov. Danes pa konkurenca ponuja tudi 144 Hz in to bila lahko lastnost, ki bi prelevila tehtnico v prid drugih proizvajalcev. Enako velja za zaslonsko tehnologijo. AMOLED ni več redek pojav v rangu med 300 in 400 evrov in je dodatna hiba za vivo Y76 5G.

Če smo pošteni, ne gre za slab zaslon, daleč od tega. Ima 6,58-palični IPS LCD zaslon, ki premore ločljivosti do 2408 x 1080 slikovnih točk. Vivo trdi, da lahko doseže do 420 nit svetlosti in v praksi nismo imeli pripomb glede jasnosti zaslona, tudi pri bolj močni dnevni svetlobi. IPS zaslon prijetno preseneti tudi na področju barv, kjer se lahko pohvali s širokim barvnim razponom. Kontrastno razmerje je dokaj povprečno, še posebej pri polni osvetljenosti, a to je po vsej verjetnosti posledica omejitev IPS zaslona.

K dobri uporabniški izkušnji pripomore dejstvo, da ima vivo Y76 90,6 % razmerje med zaslonom in ohišjem telefona. Igranje iger in gledanje posnetkov/filmov v celozaslonskem načinu je tako izredno prijetno in udobno za oči. K uporabniški izkušnji pa na žalost nič dobrega ne prispeva edini zvočnik. Osamljen zvočnik je enostavno tam. Uporabljali ga boste, ko bo to le potrebno. Za najboljšo izkušnjo pa ga boste v hipu nadomestili s slušalkami. Basi so premalo izraziti, visoki toni pa pri največji glasnosti preveč izstopajo. Stereo postavitev (zvočnik v slušalki ali na zgornji strani) bi občutno izboljšala kakovost zvoka, v vsakem primeru pa bi za večino uporabnikov priporočali slušalke.

Zmogljivost tipična za srednji razred

Vivo Y76 5G nima Snapdragon različice, ampak se zanaša na varčnega in spodobno zmogljivega Mediatek Dimensity 700. Je soliden čip srednjega razreda, ki dobro balansira zmogljivost in varčnost. V praksi dostavi pričakovano. Pri brskanju, gledanju vsebin in podobno ne boste občutili zakasnitev. Telefon deluje gladko, razočara ga samo že prej omenjena 60 Hz hitrost osveževanja, ki znatno »upočasni« telefon. Občasno smo naleteli na manjšo zakasnitev pri prehodu na začetni zaslon iz vklopljene aplikacije ali kamere, ki pa nas med preizkusom ni pretirano motilo. Večja skrb je le, če bi se težava z uporabo stopnjevala do te mere, da bi bil to vsakdanji pojav pri skoraj vsakem opravilu.

Rezultati testov

  • Antutu v9: iz neznanega razloga nismo uspeli namestiti aplikacije. Rezultat 258.000 smo pridobili s kimovil.com.
  • Geekbench 5 (Single-Core): 510
  • Geekbench 5 (Multi-Core): 1590
  • PCMark Work 3.0: 6457
  • 3DMark (Wild Life): 1102
  • 3DMark (Extreme Stress Test): 323

Rezultati v sterilnih testih so v pričakovanih mejah srednjega razreda telefonov. V resničnem svetu je Mediatek Dimensity 700 dovolj dober čip za igranje večine mobilnih iger. Na seznamu iger, s katerimi smo preizkusili meje telefona, so Asphalt 9, Call of Duty: Mobile, Apex Legends in Genshin Impact. Pri streljačinah se opazi počasnejša hitrost zaslona. Call of Duty podpira do 120 fps, Apex Legends pa 80 fps. Če bi se vivo odločil za 90 Hz zaslon, bi uporabnik pri teh igrah opazil velik preskok igralne izkušnje.

Genshin Impact je igra, ki na največjih nastavitvah pošteno obremeni skoraj vsak telefon. Vivo Y76 ne zdrži tega napora. Priporočamo igranje pri nižjih nastavitvah. Tudi pri srednjih nastavitvah boste dobili gladko izkušnjo, le v bolj naseljenih območjih boste opazili večji padec sličic na sekundo. Pregrevanja med igranjem iger nismo opazili.

Kapaciteta baterije 4100 mAh je pod povprečjem, ki smo ga vajeni v tem razredu. Telefon ob srednje zahtevni uporabi (brskanje, Youtube, kratke gaming epizode …) zdrži do večera. Nekoliko se ponavljamo, ampak tudi pri avtonomiji telefona igra veliko vlogo 60 Hz zaslon. Če bi zaslon dovoljeval 90 Hz ali morda celo več, bi se to opazno poznalo na avtonomiji 4100 mAh baterije .

Na voljo je še 44 W hitro polnjenje, ki telefon v pol ure napolni do dobrih 60 %.

Vivo Y76 5G: 4 kamere, zanesljive le 2

  • 50MP f1.8 glavna,
  • 2MP f2.4 globinska,
  • 2MP f2.4 makro,
  • 16MP f2.0 sprednja.

V večini primerov se boste zanašali na glavno kamero. Namesto globinske ali makro kamere bi raje videli ultra široko, ki vidi več rabe pri večini potrošnikov. Na voljo so vse standardne funkcije kamere in nekaj dodatnih: Nočni način, Dvojni pogled, Počasni posnetek, 50 milijonov slikovnih točk, Časovni zamik, Panorama in podobno.

Video ima podporo za 720p in 1080p pri 60fps, manjka podpora za 4K ločljivost, ki jo pogrešamo pri telefonu srednjega razreda. Na voljo pa je stabilizacija, ki dobro opravi svoje delo.

Glavna kamera zajema fotografije ločljivosti 12,5 MP, na voljo je tudi način zajema fotografij s polno 50 MP ločljivost. Kamera v dobrih svetlobnih pogojih uspe zadržati dobro količino podrobnosti. Na voljo je 2-kratna optična povečava, pri kateri se detajli in barve ohranijo. Ne priporočamo uporabo digitalne povečave, saj so fotografije preveč zrnaste, da bi bile lahko uporabne. V Nočnem načinu AI pomaga uravnotežiti detajle na sliki, vseeno pa ne pričakujte profesionalnih nočnih fotografij.

Globinska in makro kamera sta uporabni v določenih scenarijih, vendar bi zavoljo boljše kakovosti priporočali uporabo glavno kamero. Sprednja kamera naredi zadovoljive fotografije, katere boste brez težav lahko uporabili tudi za objavo na družbenih omrežjih.

Končno mnenje

Na začetku smo izpostavili, da vivo Y76 5G čaka težko delo, če želi izstopati v tem razredu. V zadnjih letih je le-ta pridobil kar nekaj mobilnih dobrot: boljše in hitrejše zaslone, zmogljive procesorje in vsake toliko časa najdemo tudi kakšen dragulj med kamerami.

IPS zaslon je dober, a ga zavira počasno osveževanje. Ne moremo mu očitati premalo zmogljivosti, ampak nekateri drugi telefoni premorejo hitrejše procesorje. Enako velja za baterijo in hitrost polnjenja. 44 W in 4100 mAh sta dovolj za celodnevno uporabo, ampak ponovno zaostajata za drugimi. Vzorec se nadaljuje pri kamerah. Izstopa ravno pravšnja kapaciteta RAM-a in shranjevalnega pogona, ki bosta prestala test časa.

Medtem ko je v premijskem razredu vivo razvozlal enačbo, kaj si potrošniki želijo, jih v srednjem cenovnem razredu še čaka nekaj dela.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem vivo.
Vas zanima več iz te teme?
vivo pametni telefoni vivo X80 vivo Y76 5G


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

SRC d.o.o.

Tržaška cesta 116, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 70 00
So specialisti za poslovno informatiko. Dobavljajo, priklapljajo in povezujejo vašo računalniško opremo. Za vas konfigurirajo in integrirajo programsko opremo. Razvijajo informacijske ... Več