Virus E-cikliranja se vztrajno širi po državi
V Sloveniji se je letos spomladi prvič pojavil nov virus E-cikliranja, in sicer v Ljubljani, natančneje v Črnučah. Podrobnejše raziskave so pokazale, da so krivci zanj družba ZEOS, d.o.o., ki je s projektom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj sodržavljane okužila z virusom E-cikliranja oz. recikliranja e-odpadkov in odpadnih baterij. Od tedaj se virus nevarno širi po Sloveniji, zato so njegovi izumitelji v času Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov pripravili prvo poročilo o njegovih lokacijah, da mu bodo lahko vsi na sledi.
V družbi ZEOS, d.o.o. so z letom 2016 pričeli z izvajanjem petletnega ozaveščevalnega projekta na področju pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami z naslovom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj. Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije in Ministrstva za okolje in prostor RS.
V sklopu projekta vzpostavljajo potrošniku in gospodinjstvom prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij, saj jim želijo omogočiti čim lažji dostop za oddajo tovrstnih odpadkov na prava mesta.
To bodo zagotovili preko treh glavnih akcij projekta: ulični zbiralniki za zbiranje manjših e-odpadkov in odpadnih baterij na nekaterih ekoloških otokih širom države, zeleni koti v večjih trgovskih središčih, kjer se prodaja e-oprema ter namenski mobilni zbiralnik za zbiranje in ločevanje e-odpadkov in odpadnih baterij na podeželju v vseh slovenskih regijah. Organizirajo tudi več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti projekt in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.
Projekt je smiselno nadaljevanje sistematičnega ozaveščanja o pravilnem ravnanju z e-odpadki v sklopu prvega projekta družbe, z naslovom LIFE+ »Slovenska OEEO kampanja«, ki so ga v izvedli med leti 2011 in 2013. Takrat so bili osredotočeni na informiranje o pravilnem ravnanju ter smiselnosti ločenega zbiranja e-odpadkov, medtem ko z drugim projektom LIFE želijo spreminjati navade in doseči čimbolj učinkovito ločevanje teh odpadkov.
Postavitev uličnih zbiralnikov
V letu 2016 so pričeli z aktivno postavitvijo uličnih zbiralnikov (UZ) na ekološke otoke in druge lokacije, katerih namen je zmanjšanje količin neustrezno odloženih mešanih komunalnih odpadkov (sortirne analize so namreč pokazale, da je kar 8% e-odpadkov odloženih mednje).
Novice z lansiranj uličnih zbiralnikov:
- 18. november 2016 – Lansiranje v Kopru (28 UZ)
- 10. november 2016 – Lansiranje v Brežicah (28 UZ)
- 21. oktober 2016 – Lansiranje v Radovljici (25 UZ)
- 14. oktober 2016 – Lansiranje na Kidričevem in v Lenartu (37 UZ)
- 7. oktober 2016 – Lansiranje v Šmartnem pri Litiji (30 UZ)
- 30. september 2016 – Lansiranje na Ptuju (18 UZ)
- 21. september 2016 – Lansiranje v Slovenskih Konjicah (5 UZ)
- 16. september 2016 – Lansiranje v Celju (40 UZ)
- 26. avgust 2016 – Lansiranje v Murski Soboti (33 UZ)
- 27. maj 2016 – Lansiranje v Velenju (39 UZ)
Vseh skupaj jih bo do konca leta 2017 postavljenih preko 500, vse njihove lokacije pa se sproti označujejo na spletnem zemljevidu, ki ga lahko najdete na spletni strani projekta e-odpadki.zeos.si.
Direktor družbe ZEOS, d.o.o., Emil Šehić, je ob predaji uličnih zbiralnikov na enem od lansiranj povedal: »Potrošniku želimo še posebej približati možnost oddaje odsluženih manjših gospodinjskih aparatov. Prepogosto se dogaja, da ti zahajajo med mešane komunalne odpadke, tako imenovane črne zabojnike. Vsebujejo težke kovine, ki so za okolje zelo nevarne, po drugi strani pa gre za surovine, iz katerih dobimo nazaj reciklate, iz njih pa lahko proizvajamo nove proizvode in tako ohranjamo naravne vire.«
Zbiralnike so pospremili na pot z lokalnimi lansiranji, katerih so se udeležili predstavniki izvajalcev lokalnih gospodarskih javnih služb za ravnanje z odpadki in predstavniki občin, v katerih so se zbiralniki postavili. Le-ti so s podpisom listin slavnostno sprejeli ulične zbiralnike ter nato s simbolično oddajo e-odpadkov pospremili novo pridobitev.
Rezultati prvega praznjenja uličnih zbiralnikov
Pred samim začetkom projekta so na 10 lokacij po državi izvedli pilotno akcijo – postavili so ulične zbiralnike in opazovali dogajanje okrog njih; le-ta je ustreznost njih potrdila. Organizatorji projekta opažajo tudi po množični postavitvi zbiralnikov pozitiven odnos do novo nastale mreže zbiranja.
Ulične zbiralnike v Velenju in okolici so konec poletja po treh mesecih prvič praznili in samo na tem območju so v treh mesecih zbrali 4120 kg e-odpadkov in 624 kg odpadnih baterij (s pomočjo 38 uličnih zbiralnikov). Zadovoljni so tudi z vsebino zbranega, kot je vidno iz podatkov prvega praznjenja je neprimernih odpadkov v uličnih zbiralnikih zelo malo (cca. 4%).
V načrtu je redno praznjenje vseh zbiralnikov, ves čas zbiranja pa se analizirajo tudi lokacije, na katerih se nahajajo, ki se prilagajajo potrebam njihovih uporabnikov.
Izobraževalne delavnice za mlade
Poleg tega pa so o pomenu pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami diskutirali tudi na delavnicah za mlade »E-odpadki in naše okolje«, ki jih organizirajo v krajih lansiranja skupaj z Zavodom Mladinska mreža MaMa in lokalnimi mladinskimi centri, na katerih so iskali načine, kako zmanjšati vpliv tovrstnih odpadkov na okolico.
Novice z delavnic:
- 26. oktober 2016 – Delavnica na Ptuju
- 18. oktober 2016 – Delavnica v Slovenskih Konjicah
- 14. oktober 2016 – Delavnica v Zrečah
- 6. oktober 2016 – Delavnica v Trbovljah
- 3. oktober 2016 – Delavnica v Murski Soboti
- 28. september 2016 – Delavnica v Celju
- 22. junij 2016 – Delavnica v Velenju
Udeleženci so se na dogodkih seznanili z vsemi zbirno predelovalnimi skupinami e-odpadkov in odpadnih baterij, s pomembnimi aktivnostmi projekta in zakaj je pomembno, da se e-odpadke in odpadne baterije E-ciklira. Spoznali so lokacije uličnih zbiralnikov v svojih občinah in nekaj ostalih načinov pravilnega rokovanja z e-opremo. Dotaknili pa so se tudi obdelave in ponovne uporabe tovrstnih odpadkov.
Družba ZEOS vabi vse, da si še več o načrtovanih aktivnostih in drugih spremljevalnih dogodkih preberejo na spletni strani projekta e-odpadki.zeos.si. Vse potrošnike pa pozivajo, naj jim ne bo vseeno za okolje in jih vabijo, da se jim pridružijo pri E-cikliranju in naj se ne bojijo virusa E-cikliraj, saj bo poskrbel, da bodo naravni viri zaokrožili, odlagališča in narava pa bosta lažje zadihala.
Več o projektu
- Spletna stran: e-odpadki.zeos.si
- FB E-cikliraj: www.facebook.com/eodpadki/
- Fotografije z dogodkov: www.flickr.com/photos/eodpadki/albums
- Žičkovi: www.youtube.com/watch?v=VqWuJaiKaLg
Prijavi napako v članku