Prva brezžična polnilnica za električne taksije
Prvo brezžično polnilno postajališče za električne taksije v Veliki Britaniji so odprli pred železniško postajo v Nottinghamu.
Odprli so jo kot del poskusa, da bi videli, ali je prihodnost prav v brezžičnih električnih polnilnicah. Za to so prilagodili devet taksijev, cilj projekta pa je zmanjšati onesnaževanje s spodbudami taksistov k prehodu na električna prevozna sredstva. Za projekt je bilo iz vladne sheme brezžičnega polnjenja električnih taksijev (WiCET) namenjenih 930.000 funtov oziroma 1.075.000 evrov.
Taksisti lahko na ta način baterije svojih vozil polnijo, ne da bi sploh izstopili iz taksijev. Preprosto zapeljejo na namensko ploščo, vgrajeno v cestišče. Za preizkušanje novosti se je doslej javilo 19 taksistov. Tako bodo snovalci iz prve roke prejeli informacije o prednostih in slabostih sistema in bodo lažje odpravljali morebitne težave, ki bi se pojavile v poskusnem roku.
V mesnem svetu ne skrivajo navdušenja in pravijo, da bo nova tehnologija voznikom taksijev olajšala polnjenje vozil, hkrati pa bo pripomogla k boljšemu počutju potnikov in kakovosti zraka v mestu. »To je še en dokaz, da je Nottingham vodilni na področju prometnih inovacij v državi, ki bo do leta 2028 postala ogljično nevtralna.«
Brezžično polnjenje ima velik potencial za učinkovito uvedbo v širokem spektru, od javnega prevoza do vozil za nujne primere in mobilnostnih rešitev. »Ponosni smo, da v Nottinghamu začenjamo prvi fizični preizkus brezžičnega polnjenja taksijev v Združenem kraljestvu. To je velik korak k razumevanju in prikazovanju potenciala brezžičnega polnjenja kot ključne tehnologije pri prehodu na električna vozila,« je dejal Richard Sander, vodja projekta WiCET in tehnični specialist pri Cenexu (Center odličnosti za nizkoogljične tehnologije in tehnologije gorivnih celic).
Niso pa izdali podatka o hitrosti polnjenja, ki bi znal v prihodnosti odigrati pomembno vlogo pri širšem sprejetju te tehnologije v praksi.
Prijavi napako v članku