V Sloveniji investicije v digitalno oglaševanje v letošnjem letu višje za 25 odstotkov
Kar 68 odstotkov odločevalcev, sodelujočih v raziskavi, je dejalo, da bodo v letošnjem letu v primerjavi z lanskim letom svoj proračun za digitalno oglaševanje povečali, 29 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bo ostal približno enak kot lani.
»V Sloveniji so podjetja in organizacije v digitalno oglaševanje po podatkih mednarodne raziskave AdEx, ki poteka pod okriljem združenja IAB, že leta 2017 vložili 47,2 milijona evrov. Upam si trditi, da bo v 2019 obseg investicij v digitalno oglaševanje občutno presegel 60 milijonov evrov. Digital tudi na domačem trgu postaja ena od vodilnih oblik oglaševanja, to pa je vzpodbudno dejstvo za vse akterje v panogi,« komentira Simon Cetin, partner v iPROMu.
Učinkovitost najpomembnejši dejavnik za uporabo digitalnega oglaševanja
Med razlogi za uporabo digitalnega oglaševanja prednjači njegova učinkovitost, ki je pomembna za 64 odstotkov vprašanih, kažejo rezultati iPROMove in Valiconove raziskave. Drugi pomembni dejavniki so možnost evalvacije oglaševalske akcije (52 %), boljša možnost interakcije (45 %) in transparentnost (44 %). Kot pomembnejše razloge so odločevalci navedli še napredno ciljanje (43 %) in podatke o vedenjskih vzorcih uporabnikov (40 %).
»Oglaševalci se pri svojih aktivnostih zelo radi poslužujejo družbenih medijev in e-poštnega marketinga. Pomemben razlog zagotovo izhaja iz nedavne preteklosti, kjer so bili ti deležni solidnih ali celo izredno dobrih rezultatov. Na drugi strani pa se ti dve obliki oglaševanja v veliki meri izvajata interno, brez sodelovanja zunanjih izvajalcev. To daje oglaševalcem navidezni občutek nižanja stroškov in zadrževanja kompetenc znotraj podjetja. Vendar kompleksnost narašča in digital bo zahteval zelo močno in številčno interno ekipo ali pa vedno več zunanjega najemanja storitev. Za slednjega ocenjujem, da je dolgoročno boljši pristop,« pravi Matjaž Robinšak, partner v Valiconu.
V digitalnem oglaševalskem kolaču največ sredstev za prikazno oglaševanje
Na vprašanje odločevalcem, kateri obliki digitalnega oglaševanja bodo v letu 2019 namenili največ sredstev, z 29 odstotki vodi prikazno oglaševanje, na drugem mestu je s 24 odstotki iskalni marketing, sledi mu e-poštni marketing s 16 odstotki. V video oglaševanje bo največ sredstev vložilo 11 odstotkov vprašanih, 12 odstotkov vprašanih pa bo največ sredstev namenilo oglaševanju v družbenih medijih. Med vsemi, ki bodo v letošnjem letu vlagali v digitalno oglaševanje, jih bo največ, kar 82 odstotkov, v svoje aktivnosti vključevalo oglaševanje v družbenih medijih, 77 odstotkov jih bo uporabljajo iskalni marketing, prikazno oglaševanje pa 73 odstotkov vprašanih oglaševalcev.
Več si preberite v sporočilo za javnost.
Prijavi napako v članku