V raziskavi razširjenosti koronavirusa v Sloveniji sodeluje tudi FRI
Namen raziskave je odgovoriti na vprašanja in špekulacije o dejanski razširjenosti okužb s koronavirusom v Sloveniji in tako pridobiti verodostojne podatke, ki bodo podlaga za sprejemanje nadaljnjih ukrepov oziroma njihovo sproščanje. V tujini je bilo doslej opravljenih le nekaj podobnih raziskav, pri čemer bo slovenska dala več podatkov, saj bo poleg okuženih preverjala tudi delež tistih, ki so bolezen morda že preboleli.
Raziskavo bo vodil Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, sodelovali pa bosta še Fakulteta za računalništvo in informatiko ter Fakulteta za družbene vede. Ključna partnerja bosta še Univerzitetni klinični center Ljubljana in Infekcijska klinika.
Za potrebe raziskave v Laboratoriju za bioinformatiko na Fakulteti za računalništvo in informatiko razvijajo bazo podatkov, spletno aplikacijo za upravljanje s podatki in analitična orodja.
Kot je na vladni novinarski konferenci pojasnil dr. Miroslav Petrovec, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo in član svetovalne ekipe v času pandemije, bodo v vzorec oseb, ki ga bodo pripravili na Fakulteti za družbene vede, vključeni odrasli in otroci iz vseh slovenskih regij. Vse sodelujoče bodo anketirali o njihovem zdravstvenem stanju, jim vzeli bris za testiranje okužbe ter vzorec krvi za testiranje prisotnosti protiteles, ki bi dokazovala prebolelo okužbo.
Rezultati raziskave bi lahko bili znani že pred prvomajskimi prazniki, a najprej mora raziskavo odobriti komisija za medicinsko etiko. Po načrtih raziskovalcev bi lahko s testiranji začeli že prihodnji teden.
Prijavi napako v članku