Eden od osmih superračunalnikov bo v Sloveniji
Evropska unija bo kmalu »bogatejša« za kar osem superračunalnikov, ki bodo podpirali evropske raziskovalce, industrijo in podjetja pri razvoju novih aplikacij na različnih področjih, in sicer od razvoja zdravil pa vse do napovedovanja podnebnih sprememb. S tem korakom bo Evropa postala vodilna sila na področju svetovnega računalništva, največ koristi od tega pa bodo seveda imeli končni uporabniki. Projekt postavitve osmih novih superračunalnikov je bilo zaupano podjetju EuroHPC, ta pa bo v celoti financiran s strani Evropskih skladov.
Vrhunski superračunalniki, ki bodo strateško pomembni za prihodnost evropske industrije, bodo postavljeni v osmih evropskih mestih, in sicer v Barceloni (Španija), Bologni (Italija), Kajaani (Finska), Minhou (Portugalska), Ostravi (Češka), Bissenu (Luksemburg), Sofiji (Bolgarija) in Mariboru (Slovenija). Ti centri bodo torej tudi našim raziskovalcem omogočili dostop do vrhunskih superračunalnikov, ki so strateško pomembni za prihodnost evropske industrije. Tako bodo evropski strokovnjaki lahko postali še boljši v tehnologijah prihodnosti, kot so internet stvari, umetna inteligenca, robotika in analiza najzahtevnejših podatkov.
Omenjeni računalniški centri bodo služili tudi kot podpora za razvoj pomembnih aplikacij na področjih, kot so osebna medicina, razvoj zdravil in materialov, bioinženiring, meteorologija in podnebne spremembe. Za namene tega projekta bo evropska unije primaknila skupno 840 milijonov evrov, pri čemer bo 19 evropskih držav del tega konzorcija. Pri tem velja še omeniti, da bodo superračunalniki imeli do 5-krat več računalniške moči kot trenutno najzmogljivejši superračunalniški sistemi za napredno računalništvo v Evropi (PRACE). Pričakuje se, da bodo omenjeni superračunalniki začeli delovati v drugi polovici naslednjega leta, dostop do njih pa bo zagotovljen evropskim uporabnikom iz akademske skupnosti, industrije in javnega sektorja.
Prijavi napako v članku