Računalništvo, telefonija
08.04.2013 06:21
Posodobljeno 12 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Upravljanje robotske roke z močjo misli

Raziskovalci univerze iz Pittsburgha so paralizirani ženski z vgradnjo naprednega možganskega vsadka omogočili, da zgolj z mislimi upravlja z robotsko roko. Ti so prepričani, da bomo v bližnji prihodnosti z možgani lahko upravljali celo nadomestne ude in to podzavestno.
Raziskovalci univerze iz Pittsburgha so dokazali, da je s tehnologijo možno resnično izboljšati kakovost življenja paraliziranih oseb.
Raziskovalci univerze iz Pittsburgha so dokazali, da je s tehnologijo možno resnično izboljšati kakovost življenja paraliziranih oseb.

Pol človek pol robot je »pojava«, ki smo jo doslej lahko videvali le v znanstveno-fantastičnih serijah in filmih, sedaj pa je zaživela tudi v resničnem življenju. Raziskovalci univerze iz Pittsburgha so namreč poskrbeli za vgradnjo možganskega vsadka paralizirani ženski in ji s tem omogočili, da zgolj z mislimi upravlja z robotsko roko. Tu gre dejansko za trenutno najbolj napreden sistem povezave človeka s strojem, ki bo marsikateri paralizirani osebi povrnil določeno mero samostojnosti, saj se lahko ta z njegovo pomočjo prehranjuje in opravlja enostavnejša opravila.

Pot do izjemnega dosežka je bila za nadobudne raziskovalce univerze iz Pittsburgha vse prej kot enostavna, saj so namenski možganski vsadek na opicah in prašičih preizkušali in izpopolnjevali kar dobrih 13 mesecev. Napravica ni večja od običajnega srčnega spodbujevalnika, napaja pa jo napaja litij-ionska baterija, ki se brezžično polni preko indukcijske zanke. Možganski vsadek je povezan z elektrodami in oddajnikom, ki poskrbita za prenos nevroloških signalov oziroma misli do računalniškega sistema robotske roke. Ta jih nato primerno »interpretira« in sproži gib v želeni smeri. Dve uri polnjenja naprave pa zadostujeta za okoli šest ur delovanja.

Čeprav bo pot do pričetka množične uporabe možganskega vsadka pri ljudeh še dolga, so prva preizkušanja pokazala, da lahko nova tehnologija s povrnitvijo gibalnih zmožnosti resnično izboljša kakovost življenja paraliziranih oseb. Raziskovalci univerze iz Pittsburgha bodo v naslednjih nekaj letih poskušali pripraviti napravo, ki bo omogočala, da bomo z možgani lahko upravljali celo nadomestne ude in to podzavestno, kar je odlična novica za vse, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo uporabljati lastnih udov. Izjemen dosežek raziskovalcev univerze iz Pittsburgha je bil objavljen v znanstveni reviji Nature, članek pa je dosegljiv na spletnem naslovu http://goo.gl/tbtIk.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več
Zlati partner

UL FRI

Večna pot 113, 1000 Ljubljana, Tel: 01 479 81 03
Spoznali smo že, da so računalniki neverjetni stroji, za katere se zdi, da ni meja, da so sposobni narediti vse, kar si človek zamisli in tudi tisto, kar si danes večina ljudi še ... Več

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več
Srebrni partner

IPM Skupina, Holding d.o.o.

Dunajska cesta 106, 1000 Ljubljana,