Ubisoft do nadaljnjega ne bo vlagal v navidezno resničnost
Čeprav je igra Assassin’s Creed Nexus med oboževalci navidezne resničnosti kar dobro sprejeta, to ne zadošča generalnemu direktorju Ubisofta Yvesu Guillemotu. Izrazil je svoje razočaranje (in razočaranje ekipe) nad prodajo najnovejše VR igre in razkril stališče studia o prihodnosti VR iger. Dokler VR svet ne bo resnično zaživel in dokler ne bodo opazili boljše prodaje podobnih VR iger, Ubisoft ne bo povečal svojih naložb v svet navidezne resničnosti.
Assassin’s Creed Nexus je zelo zanimiva igra in končno se lahko vživimo v vlogo atentatorja in podoživimo še globlje občutke, kot smo jih lahko doslej s preigravanjem na PC-ju in konzolah. Občutek plezanja po najvišjih stavbah in templjih je odličen, če le ne boste imeli težav z slabostjo, kar je večna težava VR iger. Znameniti sokolji skok je vznemirljiv, čeprav na začetku tudi intenziven za želodec. Raziskujemo lahko svetove znamenitih atentatorjev (Ezio, Kassandra, Connor), medtem pa potihoma »odstranimo« vse, ki so nam v napoto. Kritiki so ji na MetaCritic dali oceno 78/100, igralci pa celo 8,9. To so zelo spodobne ocene, ki pa očitno niso imele pozitivnega učinka na prodajo.
»Nekoliko smo bili razočarani nad tem, kar nam je uspelo doseči z igro Assassin’s Creed za navidezno resničnost,« je Guillemot dejal med pogovorom z vlagatelji. »Rezultati niso slabi in še vedno se prodaja, vendar smo mislili, da se bo prodajala bolje, zato trenutno ne povečujemo naložb v VR, saj se mora ta najprej uveljaviti.«
»Zelo smo bili navdušeni nad tem, kar je predstavil Apple, in menimo, da gre za fantastično strojno opremo. Vendar na VR še naprej gledamo kot na nekaj, kar moramo preučiti, vendar vanj ne smemo preveč vlagati, dokler ne zraste dovolj.«
Apple je pred kratkim predstavil VR/AR očala Vision Pro oziroma očala, za katera pravijo, da odpirajo svet v prostorsko računalništvo (angl. spatial computing). Nedvomno gre za fantastična očala, ki pa stanejo več kot 3500 ameriških dolarjev – številka, ki je previsoka, da bi lahko tehnologijo navidezne resničnosti približala širši množici.
VR očala Meta Quest 2 (okoli 300 €) in Meta Quest 3 (600 €) so med najbolj priljubljenimi med VR entuziasti, predvsem zaradi nizke cene in solidnega nabora iger ter ostalih aplikacij, ki so prilagojene za navidezno resničnost. Kljub temu pa manjka več odmevnih AAA iger, kar posledično pomeni, da tudi igričarji nimajo motivacije, da bi bil nakup VR očal njihova prva izbira. Ste opazili začaran krog? Če ni dobrih iger, ni prodaje VR očal. Če ni dobre prodaje VR očal, razvijalci iger ne bodo vlagali v to tehnologijo.
Zadnja Steam raziskava kaže, da je samo 2 % uporabnikov storitve Steam vpetih v navidezno resničnost. Ta številka seveda ne pove celotne zgodbe, vseeno pa je pokazatelj tega, da VR tehnologija še ni doživela tistega ključnega preboja, ki bi si ga na primer želel Ubisoft.
Guillemot ni razkril, kaj natančno se bo zaradi slabe prodaje spremenilo na področju Ubisoftovih VR iger. Ali se bodo odpovedali kateri izmed iger, ki jih trenutno razvijajo (napovedana ali ne), ali pa se preprosto ne bodo ukvarjali s pripravo novih.
Eno so že ukinili, in sicer igro Splinter Cell VR, ki je bila napovedana leta 2020 in ukinjena po dveh letih razvoja.
Prijavi napako v članku