Superračunalnik nepredstavljive zmogljivosti
Ameriško ministrstvo za energijo (Department of Energy) je za laboratorij Oak Ridge National Laboratory (ORNL) naročilo izdelavo superračunalnika Titan, ki po zmogljivosti zlahka prekosi trenutno najzmogljivejši superračunalnik IBM Sequoia. Ta je celo tako zmogljiv, da ima dovolj procesorske moči, da bi lahko za vsakega človeka na zemlji vsako sekundo procesiral 3 milijone ukazov. Novinec se dejansko lahko pobaha z zmogljivostjo 20 petaflopov ali 20.000 bilijonov ukazov s plavajočo vejico na sekundo. Trenutno najzmogljivejši superračunalnik IBM Sequoia pa zmore »le« 16,32 petaflopov.
Superračunalnik Titan temelji na osnovi superračunalnikov Cray XK7. Ta je sestavljen iz 18.688 računskih vozlišč oziroma strežnikov. Vsako vozlišče ima 16-jedrni procesor AMD Opteron 6274 in dodatno grafično-matematično procesno enoto Nvidia Tesla K20. To pomeni, da ima superračunalnik Titan za preračunavanje podatkov na voljo kar 299.008 procesorskih jeder in 46.645.248 grafičnih sredic. Za optimalno delovanje ima novost na razpolago kar 584 terabajtov sistemskega pomnilnika DDR3 in 91,25 terabajtov grafičnega pomnilnika GDDR5.
Laboratorij Oak Ridge National Laboratory (ORNL) bo superračunalnik Titan seveda uporabljal za najzahtevnejše matematične izračune. Sem sodijo študije klimatskih sprememb, analize in simulacije delovanja strojev in materialov ter druge računsko zahtevne naloge. Stroški povezani z njim kakopak ne bodo zanemarljivi. Superračunalnik Titan vrednosti preračunanih 75 milijonov evrov pri delovanju porabi kar vrtoglavih 9 megavatov električne moči. To pomeni, da bo laboratorij Oak Ridge National Laboratory samo za porabljeno električno energijo letno odštel preračunanih 7,7 milijonov evrov.
Prijavi napako v članku