TikTok povzroča resne duševne motnje pri mladih!
Kitajska mobilna aplikacija TikTok ima trenutno že več kot dve milijardi prenosov na pametne mobilne telefone in tablične računalnike. To ne preseneča, saj naj bi na priljubljeno družbeno omrežje mesečno prisegala že kar milijarda aktivnih uporabnikov po vsem svetu. Družbeno omrežje TikTok je priljubljeno predvsem zato, ker uporabnikom omogoča hitro in enostavno objavo kratkih videoposnetkov ter dodajanje učinkov in filtrov.
V primerjavi z julijem leta 2020 se je število mesečnih aktivnih uporabnikov povečalo za kar 45 odstotkov. Največ uporabnikov priljubljenega družbenega omrežja TikTok najdemo v Združenih državah Amerike, Evropi, Braziliji in v južno vzhodni Aziji. Čeprav družbeno omrežje Facebook mesečno uporablja skoraj tri milijarde aktivnih uporabnikov, so vodilni podjetja TikTok prepričani, da ga bodo presegli že v naslednjem letu ali dveh.
A žal ima priljubljenost družbenega omrežja TikTok svojo temno plat. Ta ima namreč določene posledice za duševno zdravje njihovih uporabnikov, predvsem mladih. Številni zdravniki, ki se ukvarjajo z vedenjskimi motnjami, so namreč opazili, da se od začetka pandemije k njim vse pogosteje zatekajo mlajše ženske, predvsem najstnice, ki kažejo simptome značilne za Tourettov sindrom. Tu pravzaprav gre za nevrološko motnjo z zgodnjim začetkom v otroštvu. Za motnjo je značilen pojav tikov (trzajev), ki so omejeni na zgornji del telesa in tipične vokalizacije (na primer smrkanje, kašljanje).
Pri tem velja omeniti, da TikTok sestavlja skoraj tretjina uporabnikov, starih od 10 do 19 let (podatki za ZDA). Uporabniki v povprečju na TikToku preživijo kar 52 minut na dan, medtem ko mlajši od 15 let presežejo 80 minut na dan. Zato je pomembno, da se omeji čas, ki ga mladostniki preživijo na TikToku. V nasprotnem primeru se lahko kaj zgodi, da bodo ti prej ali slej razvili nevrološke motnje, kot je na primer že prej omenjeni Tourettov sindrom.
Prijavi napako v članku