Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
23.10.2023 14:35
Posodobljeno 12 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test Sony Xperia 5 V – še en dokaz, da Sony izdeluje dobre, a nišne telefone

To je drugi Sony telefon, ki sem ga imel možnost testirati v zadnjih nekaj tednih. In sedaj sem samo še bolj prepričan, da je Sonyjev portfelj telefonov izredno nišen.
Kako se obnese najnovejši Sony Xperia 5 V?
Kako se obnese najnovejši Sony Xperia 5 V?

Sony Xperia 1 V je paradni konj, Sony Xperia 5 V pa telefon, ki se na vse pretege trudi prehiteti svojega sovrstnika, a na koncu vedno pristane na drugem mestu. Nič ni narobe z drugim mestom, pod pogojem, da si to mesto tudi zasluži – z dobrimi specifikacijami in upravičljivo ceno.

PrednostiSlabosti
Odlična zmogljivostPovprečen OLED zaslon
Dolga avtonomija baterijeManjka telefoto kamera
Kompaktnost in lahkotnostVisoka cena, povprečna podpora
Dobra glavna kameraDebela črnina okoli zaslona
Podpora za microSD, priključek za slušalke

Sony Xperia 5 V cena v Sloveniji?

  • Sony Xperia 5 V 8GB/128GB: 999 €

Telefon po mojih podatkih ni na voljo pri operaterjih. V Sloveniji sem ga našel pri ACS Sony (ob nakupu dobite še slušalke WH-CH720N). Tudi v tujini (Amazon) je cena enaka.

Sony Xperia 5 V – izgled je pozabljiv kot lanski sneg

Pri Xperia 1 V mi ni bil všeč hrapavo hrbtišče, ob katerem se mi je naježila koža. Pri Xperia 5 V teh neprijetnosti nimam, nisem pa naklonjen zelo izraziti črnini okoli OLED zaslona. Sony se lahko na ta način pohvali, da na zaslonu ni reže za sprednje kamere, pozabi pa omeniti, da imajo zaradi tega na vrhu zaslona debelo črno črto brez funkcije. Tudi pri robovih in na bradi telefona ta črnina zelo izstopa. Spominja me na telefone izpred nekaj let. Današnji telefoni že nekaj časa stremijo k bolj elegantni zasnovi. Tudi predhodnica Xperia 5 IV deluje bolj prefinjeno, kar ne se zgodi ravno vsak dan.

6,1-palčni zaslon varuje Gorilla Glass Victus 2, ki se je doslej izkazal za zanesljivega. Okvir je izdelan iz aluminija, hrbtna stran pa je steklena z matiranim zaključkom, ki uspešno preprečuje madeže in naredi telefon manj drseč. Tudi hrbet varuje Gorilla Glass Victus 2, kar je mogoče dovolj, da bo nekatere prepričalo v golo uporabo brez zaščitnega ovitka.

Postavitev gumbov in priključkov je enaka kot pri Xperia 1 V: na desni strani gumb za vklop/izklop (z vgrajenim čitalcem prstnih odtisov), gumba za glasnost in sprožilec za kamero.

Telefon je lahek (183 g), kar mi je všeč, in kompakten, kar pa vsaj meni ni po godu. 6,1 palcev je diagonala, ki bo nekaterim ustrezala, osebno pa si želim večjo površino za igranje iger, gledanje filmov in branje knjig/stripov.

Spodaj in zgoraj sta stereo zvočnika s funkcijo Dinamičnega vibriranja, ki sem jo spoznal že pri Xperia 1 V. Moje mnenje ostaja enako. Funkcija pride do izraza v določenih scenarijih, kot na primer pri igranju bolj eksplozivnih iger, pri poslušanju glasbe in filmih pa nisem opazil večje razlike.

Sony Xperia 5 V si je prislužil še oceni IP65/68.

OLED zaslon je presenetljivo medel

Velikost OLED zaslona je subjektivna ovira, njegova zmogljivost pa je objektivno slabša od primerljivih zaslonov na trgu. Zelo redko imam kakršno koli pripombo nad zasloni, ker so današnji OLED/AMOLED zasloni izredno dobri, tudi v nižjih razredih.

Pri Xperia 5 V me moti predvsem barvna nedoslednost pri določenih kotih gledanja. Pobrskal sem po forumih in naletel na le nekaj nezadovoljnih komentarjev, ki namigujejo na podobno pripombo, kot jo imam jaz. Ali sem morda eden izmed nesrečnežev, ki je prejel zaslon z napako, težko rečem. Ali je težava tako huda, da na njo sčasoma ne bi pozabil? Po vsej verjetnosti bi se navadil na to hibo, vendar je vseeno nisem pričakoval pri takšnem telefonu. Razlika je še najbolj očitna, ko Sonyjev OLED postaviš poleg podobno zmogljiv telefon, v mojem primeru Huawei Mate 50 Pro. Morda večina tega niti ne bo opazila, peščici z bolj natančnim pogledom pa morda to ne uide.

Ostale lastnosti so dobre. Osvežuje se pri 120 Hz, vendar ne dinamično, kot smo vajeni pri podobnih telefonih in tudi cenejših. Na voljo je podpora za HDR10+, edino svetilnost bi lahko bila boljša (po mojih podatkih okoli 1000 nitov). Razmerje stranic 21 : 9 je nekoliko nenavadno, a podolgovate oblike telefona se sčasoma privadiš.

Xperia 1 V ima 4K zaslon, enako tudi predhodnik Xperia 5 IV, peta generacija pa se je odločila za FullHD+ zaslon (1080p). Nič nimam proti temu. Kot vedno pravim, pri dobrih 6 palcih je res težko razločiti med 1080p in višjimi ločljivostmi. V tem primeru se je Sonyjeva odločitev obrestovala na področju baterije, ki ji ni potrebno pretirano garati pri prikazu zaslona.

Zvočniki so solidni za standarde telefonov. Podpirajo tudi Dolby Atmos in tehnologijo DSEE Ultimate, ki z umetno inteligenco izboljša kakovost zvoka kompresirane glasbe.

Odlična zmogljivost, pregrevanje v mejah normale, sistem zelo osnoven

O procesorju Snapdragon 8 Gen 2 sem se v zadnjem letu prevečkrat razpisal. Če ga na hitro povzamem, več kot preveč zmogljivosti, dobra učinkovitost, odvajanje toplote pa je močno odvisno od hladilnega sistema telefona. Sony Xperia 1 V je pri zahtevnejših nalogah izgubil do 40 % zmogljivosti, nekoliko manj (do 30 %) pa Xperia 5 V.

8 GB RAM-a bo dovolj  za večino uporabnikov, presenetljivo pa je na voljo samo 128 GB (256 GB različice v Sloveniji ni). Če od tega odštejemo še dobrih 30 GB, ki jih potrebuje operacijski sistem, ne ostane veliko prostora za igre, glasbo in predvsem fotografije/posnetke. Na srečo je na voljo reža za microSD kartico, ampak so običajno hitrosti prenosa slabše od notranjega pogona, v tem primeru standarda UFS 3.1. Za slabega tisočaka bi vseeno pričakoval vsaj 256 GB.

Moč polnjenja (30 W) je tudi pri tem telefonu zelo povprečno. USB vhod je standard 3.2, kar je dobra novica za tiste, ki uporabljajo kabelsko povezavo za prenos podatkov.

Zmogljivost baterije je dobra, k čemur veliko pripomore tudi velikost in ločljivost zaslona. Celodnevna raba je vedno zagotovljena, za naslednji dan pa ostane okoli 40 %. Testirano pri zmerni rabi (kratko igranje iger, Youtube, brskanje …).

Na voljo so vse priljubljene oblike povezljivosti: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC, eSIM …

Nameščen je Android, Sony pa tudi tukaj ni dodal posebnih funkcij, ki bi jih lahko izpostavil. Na področju slike lahko izbiramo med načinoma Ustvarjalec in Klasičen, delno tudi toplino barv. Med igranjem iger lahko uporabljamo namensko aplikacijo Game Enhancer za spreminjaje določenih nastavitev ali pa istočasen zagon nekaterih drugih aplikacij. Nič kar ne bi videli že pri konkurenci, vseeno pa dobrodošel dodatek za gamerje.

Na voljo so kar tri različne aplikacije za fotografiranje: Photography Pro, Cinema in Video Pro. Slednji sta namenjeni bolj za izkušene ustvarjalce, Photography Pro pa je namenjena tudi začetnikom.

Najbolj me moti samo dvoletna Android podpora in tri leta varnostnih popravkov, kar spada v srednji razred in ne v premijskega. Xiaomi in Samsung sta se zavezala za 4 leta Android nadgradenj in 5 let varnostnih popravkov, Google za nove Pixel 8 telefone obljuba 7 let podpore, Apple prav tako nudi vsaj 5 let nadgradenj. Če Sony želi veljati za dobro alternativo v tem razredu, mora konkretno izboljšati programsko podporo.

Dober fotograf v pravih rokah

Xperia 5 V ima glavno kamero z 52 MP senzorjem velikosti 1/1,35 palca (f/1,9). Presenetljivo je bila Xperia 5 V lansirana brez telefoto kamere, ki je na razpolago lastnikom predhodnice in paradnega telefona Xperia 1 V. Druga kamera je 12 MP ultraširoka kamero z zaslonko f/2,2.

Glavna kamera bo največkrat v uporabi. Privzeto zajema fotografije v ločljivosti 12 MP, možnosti slikanja v polni ločljivosti ni, za razliko od konkurence.

Kakovost fotografij je dobra, večkrat tudi odlična. Razlika med dobrimi in odličnimi fotografijami je odvisna od uporabnika. Kot smo že izpostavili pri Xperia 1 V, je kvaliteta Sonyjevih kamer v večini odvisna od spretnosti uporabnika, veliko bolj kot pri ostalih telefonih, ki imajo bolj enostavno fotografsko izkušnjo.

Galerija fotografij

Pri dnevni svetlobi spretnost uporabnika ne igra opaznejše vloge. Fotografije so odlične, z dobrim barvnim razponom, odličnim kontrastom in zelo malo vidnega šuma. Pri ultraširoki kameri sem že vajen, da so rezultati za razred ali dva slabši, kar velja tudi za Xperio 5 V. Pogrešam telefoto kamero, ki bi fotografsko izkušnjo dvignila na višji nivo, še posebej pri slikanju s povečavo.

Pohvalim lahko realistične barve, ki so očitno značilnost Sonyjevih kamer.

Na voljo so tri različne fotografske aplikacije. Privzeta Photography Pro omogoča povsem samodejno fotografiranje, tako kot ste tega vajeni pri drugih telefonih, ali pa popolnoma ročno fotografsko izkušnjo. Prilagajate lahko praktično vse razen zaslonke.

Video Pro bodo uporabljali ustvarjalci, ki potrebujejo posnetke z razmerjem 16 : 9. Cinema Pro pa je aplikacija namenjena ustvarjalcem, ki pri delu potrebujejo razmerje 21 : 9.

Xperia 5 V lahko snema pri ločljivosti 4K do 120 sličic na sekundo. Kakovost je dobra, stabilizacija zanesljiva. Posnetki izgubijo nekoliko več kakovosti od pričakovanega pri slabši svetlobi, a so posnetki še vedno na dobrem nivoju.

Sony ostaja telefon za izbrano peščico

Če ste velik navdušenec nad fotografijo in posnetki in potrebujete poglobljeno prilagodljivost kamer, potem je to telefon za vas. Zadovoljni boste tudi z zmogljivostjo, baterijo in nekaterimi dobrotami, ki jih ne več mogoče dobiti pri ostali konkurenci (priključek za slušalke, microSD kartica …).

Njegovi največji oviri sta predvsem cena in razmeroma povprečen zaslon.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Sony test.
Vas zanima več iz te teme?
Sony telefoni Sony Xperia 1 V Sony Xperia 5 V


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Kingston Technology

Middlesex, TW16 7EP, Združeno kraljestvo, , Tel: +44 (0)1932 738888

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več
Zlati partner

Računalniški muzej

Celovška cesta 111, 1000 Ljubljana,
Že od leta 2004 si jemljemo za svoje osnovno poslanstvo opominjanje na informacijsko dediščino. Kot kulturna ustanova s sedežem v Ljubljani, se posvečamo zbiranju, ohranjanju ... Več