Pheme vas bo dobil na laži!
Splet, v primerjavi z realnim življenjem, ponuja zatočišče in občutek anonimnosti. Prav tako ponuja dobro podlago za hitro širjenje informacij. Posledično se napačne informacije ali namerne laži mnogo hitreje širijo in povzročajo škodo. Skupina znanstvenikov želi temu narediti konec in razvija storitev, ki bo odkrivala laži s pomočjo Twitterja.
Eden izmed razlogov za razvoj spletnega detektorja laži so bili upori v Londonu leta 2011. Organizatorji so s pomočjo Twitterja razširjali napačne informacije kot so na primer požari na določenih lokacijah, pobeg živali iz živalskega vrta in podobno. Njihov cilj je bil zamotiti oblasti in jih poslati na napačne lokacije.
Skupina znanstvenikov iz petih evropskih univerz, med katere spada tudi Kings College v Londonu in nam bližja univerza MODUL iz Dunaja, ter štirih mednarodnih podjetij, v ta namen razvija storitev Pheme, ki bo lahko razbrala, ali določena informacija drži, ali ne, že na podlagi enega samega tweeta s 140 znaki. Sistem o tem odloča na podlagi večjega nabora informacij, med katere spada zgodovina uporabnika, viri na katere se pri tem sklicuje in iskanje t.i. spam botov, ki samodejno širijo novice brez neposredne človeške aktivnosti.
Končna različica produkta bo najverjetneje na voljo čez leto in pol, medtem ko obljubljajo, da bodo prve demonstracije delovanja na voljo že prej. Celoten projekt se financira iz proračuna Evropske unije.
Prijavi napako v članku