Se nam obetajo na dotik občutljivi zasloni iz grafena?
Raziskovalci ameriške univerze University of South Florida (USF) so pred kratkim odkrili nadvse zanimiv proizvodni proces, ki pravzaprav dokazuje, da bi lahko grafen v bližnji prihodnosti povsem nadomestil silicij pri pripravi elektronskih naprav. Inovativni proizvodni proces temelji na osnovi nikljeve podlage in kovinske površine, ki grafenu dejansko omogočata, da se »razporedi« na želeno mesto.
Izdelava gradnikov elektronskih komponent iz grafena – predvsem tranzistorjev – bi zagotovo pomenila naslednji veliki preskok v elektroniki in računalništvu, saj ti nimajo neželenih motenj električnih signalov, ki nastanejo pri zmanjševanju velikosti silicijevih gradnikov. To pa bi posledično pomenilo hitrejše preklapljanje, varčnost z električno energijo in manjše segrevanje.
Raziskovalci južnokorejske univerze Sungkyunkwan University pa so šli še korak dlje, saj jim je na osnovi grafena uspelo izdelati, verjeti ali ne, celo na dotik občutljiv zaslon. Inovativni zaslon je grajen na prozorni podlagi, kar svetlobi omogoča potovanje v vse smeri, s čimer je prikazana slika vidna obojestransko. Inovativni zaslon iz grafena prepušča do 90 odstotkov vidne svetlobe.
Ker novinec prepušča veliko večino vidne svetlobe, ga to naredi povsem primernega za vgradnjo v vetrobranska stekla avtomobilov (navigacijski sistem GPS), v zaslone televizorjev za prikazovanje raznovrstnih sporočil (podnapisov), prenosne računalnike in še kaj bi se lahko našlo. Masovna proizvodnja zaslonov iz grafena naj bi se, sodeč po prvih ocenah, lahko pričela že okoli leta 2013.
Prijavi napako v članku