Samopostrežne blagajne s prepoznavanjem obrazov?
Večje tuje verige supermarketov so že začele preizkušati avtomatiziran sistem preverjanja starosti, da bi se izognili čakanju osebja (oziroma “prosimo, počakajte na pomoč”) na samopostrežnih blagajnah pri nakupu alkohola.
Med preizkusom bodo uporabljali kamere, ki naj bi lahko natančno ocenile starost posamezne stranke.
Asda, Co-op in Morrisons v Veliki Britaniji že nameščajo sistem v nekatere trgovine. Ista tehnologija se že uporablja v Aldijevi (pri nas bolj poznan kot Hofer) trgovini brez blagajne v Londonu.
Zadeva deluje sila preprosto. Če stranke soglašajo s prepoznavo obraza, bo kamera uganila njihovo starost z uporabo algoritmov, ki so bili zasnovani na podlagi baze podatkov anonimnih obrazov.
Če se algoritem odloči, da so mlajši od 25 let, bodo morali članu osebja pokazati osebni dokument.
“Čakanje na odobritev starosti na blagajni je za kupce včasih velik vir nejevolje,” je dejal Robin Tombs, izvršni direktor Yoti, podjetja, ki stoji za senzorsko tehnologijo.
“Naše rešitve za preverjanje starosti pomagajo trgovcem na drobno, kot je Asda, izpolniti zahteve regulatorjev po vsem svetu in slediti zahtevam potrošnikov po hitrih in priročnih storitvah, hkrati pa ohranjati zasebnost ljudi.”
Pri tej tehnologiji nikakor ne gre za prepoznavanje obrazov, poudarjajo pri podjetju Yoti, ki bi jih nato poskušali primerjati s tistimi v bazi podatkov. Sistem prav tako ne bo obdržal posnetih slik.
Preizkušen na več kot 125.000 obrazih, starih od 6 do 60 let, je algoritem v povprečju uganil njihovo starost z natančnostjo 2,2 leta – 1,5 leto pri 16 do 20 letnikih.
Asdina višja direktorica maloprodajnih inovacij Geri Hebberd je dejala, da so v supermarketu navdušeni nad testiranjem tehnologije in “se že veselijo mnenja strank”.
»Zavedamo se, v kakšni časovni stiski so nekatere naše stranke, zato jim želimo vedno olajšati nakupe pri nas,« je še dodala.
Pomisleki glede zasebnosti so se pojavili leta 2020, ko je 18 trgovin Co-op preizkusilo sistem za prepoznavanje obraza iz zagonskega podjetja Facewatch, ki je osebje opozorilo na stranke, za katere bi lahko sumili o kraji in/ali “anti-socialnemu” vedenju.
Sainsbury’s je prav tako že testiral umetno inteligenco pri preprečevanju kraj, saj je zaposlene takoj opozoril in poslal posnetek domnevne kraje za hitrejše ukrepanje.
Kdaj in kako, če sploh bo, projekt zaživel v Sloveniji, je še vprašanje časa.
Prijavi napako v članku